• Kategorie
  • Szukaj
  • Interaktywne oraz edukacyjne maty dla dzieci i niemowląt

Maty dla dzieci – jakie najlepsze?

Maty gimnastyczne to coś, co znajduje się w praktycznie każdym domu świeżo upieczonych rodziców. Nic dziwnego, ponieważ sprawiają dzieciom dużo frajdy. Na rynku jest ich dużo, na co zwracać uwagę przy wyborze maty? Które spośród dostępnych będą najlepsze? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Maty dla dzieci – co to takiego?

Takie maty gimnastyczne dla dzieci to nic innego, jak akcesorium, które zapewnia dziecku rozrywkę, jak również stwarza okazję do zdobywania nowych umiejętności. Maty – w zależności od wieku – pełnią inne funkcje. Trzymiesięczny maluch najpierw będzie obserwatorem, dokładnie będzie badał wzrokiem wszystkie wiszące zabawki na pałąku, wsłuchiwał się w wydające przez nią odgłosy czy obserwował świecące elementy. 

Później będzie po nie sięgał, poznawał ich różnorodność i oswajał się z nimi. To wszystko sprawi, że maluch będzie miał zapewnioną zarówno rozrywkę, jak i wspomoże rozwój malucha. Wszystkie kolory zgromadzone na macie, a także materiały, z jakich została wykonana, oddziałują na zmysły maluszka. Poza tym zachęca do różnych aktywności  - od leżenia na brzuszku, po przekręcanie się, pełzanie czy siadanie.

Maty dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jaka mata będzie odpowiednia dla malucha? Na pewno taka, która jest wykonana z bezpiecznych materiałów. Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje zakaz sprzedaży mat do zabawy, które zawierają w sobie szkodliwe substancje, ale jak wiadomo, niektórzy mają sposoby, by jakoś te zalecenia ominąć. Dlatego warto upewnić się, że mata pochodzi z pewnego źródła, nie zawiera w sobie szkodliwych substancji typu ftalany, zwane również estrami kwasu ftalowego, które pod wpływem ciepła, przy kontakcie ze skórą czy śliną mogą przenikać do organizmu. 

To niesie ze sobą poważne konsekwencje, ponieważ uważa się, że ftalany mogą wywierać wpływ na gospodarkę hormonalną i zwiększać ryzyko wystąpienia alergii, astmy czy nawet zaburzeń psychicznych. Mata powinna być też dostosowana pod względem twardości – nie powinna być ani za miękka, ani za twarda, ponieważ na miękkim podłożu maluch będzie się zapadał, a na twardym będzie mu niewygodnie.

Maty dla dzieci –  Która mata najlepsza?

Zarówno producenci, jak i sprzedawcy chcą zapewnić jak najszerszy wybór mat dla dzieci. Dlatego wypuszczają na rynek coraz nowsze propozycje. Pod dostatkiem ich w sklepach z artykułami dla dzieci, w hipermarketach czy nawet w sklepach wielobranżowych. Jednak nie wszystkie maty do zabawy dla dzieci wykonane są z jakościowych surowców, przez co my, rodzice, musimy zwracać większą uwagę na to, co kupujemy. 

Jak sobie poradzić z tym problemem? Wystarczy kupować w godnych zaufania punktach, jak np. w sklepie internetowym Dziecięcy Świat. Tutaj wszystkie oferowane maty zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów. Dostępne są w różnej kolorystyce i wzbogacone atrakcyjnymi zabawkami, jednak nie tylko. 

Mamy do czynienia z matami, które zapewniają aktywny rozwój ruchowy oraz motoryczny dziecka, dzięki czemu już od pierwszych dni życia malucha dbamy o to, by się prawidłowo rozwijał.