• 5 elementów na które trzeba zwrócić uwagę przy doborze wózka

Przyszli rodzice stają przed wyborem pierwszej wyprawki dla swojego malucha. Na liście artykułów pierwszej potrzeby znajduje się wózek wielofunkcyjny wraz z fotelikiem.
Aby dokonać właściwego wyboru należy wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Funkcjonalność

Większość rodziców wybierając wózek kieruje się wyglądem. Warto zwrócić uwagę nie tylko na prezencję, ale przede wszystkim na wagę. Szczególnie jeśli mieszkają Państwo w bloku bez windy. Średnia waga wózka mieści się w granicach 10-20 kilogramów.
Dodatkowo należy doliczyć masę dziecka i ewentualnych zakupów. Ponadto należy sprawdzić szerokość drzwi wejściowych oraz bagażnika w aucie, tak aby wózek zmieścił się bez problemu. Należy sprawdzić czy w danym modelu jest możliwość regulacji wysokości rączki by dostosować wysokości wózka do wzrostu rodziców. Rodzaj stelaża również nie jest bez znaczenia. Najlżejszy jest wykonany z aluminium. Istotne jest aby sposób składania i rozkładania był jak najprostszy i najszybszy. Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka dlatego należy zwróć uwagę aby blokady zabezpieczające przed złożeniem działały jak należy.

Gondola

Po urodzeniu dziecko w pierwszej kolejności korzysta z gondoli oraz fotelika. Aby dziecku podczas spaceru było wygodnie, warto wybrać wózek z dużą gondolą, rozkładaną bezszelestnie budką. Dzięki temu malec nie będzie się wybudzał. Obszerna gondola posłuży dziecku nieco dłużej niż wąska i krótka. Materiał, z którego jest wykonana powinien posiadać odpowiedni certyfikat.

Koła

Wybór niewłaściwego rodzaju kół będzie rzutował na komfort jazdy zarówno rodziców jak
i dziecka. Wyróżnia się kola małe oraz duże. Jeżeli wózek będzie użytkowany w mieście po równej nawierzchni sprawdzą się małe piankowe.
Poza miastem na wyboistych czy nierównych drogach zdadzą egzamin duże koła pompowane oraz żelowe, których dodatkową zaletą jest niska podatność na przebicie oraz odporność na ścieranie. Nie ugrzęzną w piasku, zamortyzują wózek w momencie pokonywania przeszkód. Warto sprawdzić czy koła da się zdjąć aby móc je wyczyścić lub zyskać dodatkowe miejsce w bagażniku po złożeniu stelaża.

Hamulce
Hamulce to podstawa bezpieczeństwa, muszą być niezawodne. Wybierając wózek warto im się przyjrzeć i sprawdzić gdzie są ulokowane. Zazwyczaj są umiejscowione przy rączce lub kółkach. Aby sprawdzić czy hamulce działają prawidłowo należy je zaciągnąć na lekko pochyłym podłożu. Wówczas wózek nie powinien ruszyć z miejsca.

Kosz na zakupy

Funkcjonalnym rozwiązanie jest umiejscowienie kosza na zakupy u dołu pod wózkiem.
Dzięki czemu nie grozi to wywróceniem wózka z powodu jednostronnego przeciążenia gdyby siatki zostały przewieszone na rączce. Istotne jest aby kosz był duży, wykonany z wytrzymałego materiału, który nie ugina się pod ciężarem. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość wypięcia kosza, aby móc go odświeżyć.

Ostatnim elementem na który rodzice powinni zwrócić uwagę są dodatkowe akcesoria.
Nie maja one ogromnego znaczenia, ale przydają się w codziennym użytkowaniu.
Większość firm w swojej ofercie posiada w cenie wózka dodatkowe akcesoria typu moskitiera, mufki, uchwyt na kubek, torba, śpiworek, osłonka na nóżki.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Państwu choć trochę naświetlić główne aspekty, które należy rozpatrzeć wybierając pierwszy wózek.