Alergie są w stanie naprawdę uprzykrzyć życie. Zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy uczuleni na kurz i roztocza – tych przecież nie można całkowicie pozbyć się z domu. Jak zatem sprzątać, by zadbać o komfort alergika?

Dokładne odkurzanie pomieszczeń

Podstawą utrzymania czystości w domu, w którym znajduje się alergik jest oczywiście dokładne odkurzanie wszystkich pomieszczeń. To czynność, którą należy wykonywać każdego dnia, by zmniejszyć ilość kurzu i pozbyć się dzięki temu czynników zwiększających dyskomfort związany z alergią. Świetnie sprawdzi się tu wygodny odkurzacz ręczny, którym można szybko odkurzyć mieszkanie i dostać się we wszystkie zakamarki. Drugim rozwiązaniem jest robot sprzątający, który działa bez Twojej ingerencji. Pamiętaj jednak, że robot nie wyczyści listew czy mebli – to już Twoje zadanie.

Zrezygnuj z dywanów i wykładzin

Dywany, wykładziny, zasłony czy firany, to elementy dekoracyjne, które jednak szybko przyciągają kurz. A ten jest wrogiem numer jeden w domu alergika. Dlatego lepiej się ich pozbyć bądź pamiętać o częstym praniu i odkurzaniu. Dzięki temu w domu będzie czysto i bezpiecznie.

Mycie podłóg – zawsze po odkurzaniu

Dokładne sprzątanie mieszkania czy domu wymaga również sięgnięcia po mopa. Dzięki niemu utrzymasz porządek, ale także pozbędziesz się reszty zabrudzeń, które mogłyby wywołać reakcje alergiczne. Tu jednak pamiętaj o ostrożności. Jeśli korzystasz ze zwykłego mopa, końcówkę zmieniaj regularnie bądź pierz ją. To ona zbiera brud i bakterie, które później możesz nieświadomie przenosić na podłogę. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w domu osoby z alergią jest mop parowy. Jest łatwy w obsłudze, ale również umożliwia pozbycie się bakterii dzięki stosowaniu pary wodnej. Nie musisz też używać płynów czy innych preparatów pielęgnacyjnych, które mogą działać drażniąco na układ oddechowy. O tym, jak dobrze wybrać mopa do domu, przeczytasz w tym tekście: https://www.leifheitsklep.pl/pl-pl/blog/porady-sprzatanie/mop-parowy-a-panele-i-podlogi-drewniane-co-musisz-wiedziec.

Codzienne sprzątanie w domu alergika nie musi być trudne. Oczywiście jeśli masz do tego odpowiednie podejście i dobry sprzęt.