• Kategorie
  • Szukaj
  • Pierwsze zabawki dla dzieci

Pierwsze zabawki dla niemowlaka

Jakie zabawki sprawdzą się dla niemowląt? To dylemat wielu rodziców. Wasz też? Zajrzyjcie do poniższego tekstu, gdyż może być dla Was źródłem cennych informacji.

Najlepsze zabawki dla niemowlaka

Choć noworodek nie potrafi wziąć do rączki niczego, to reaguje na dźwięki i obrazy. Dlatego już od początku warto zadbać o to, by w jego otoczeniu znajdowały się różnego typu zabawki i gadżety, gdyż będą miały znaczący wpływ na jego rozwój. Na pewno pierwsze zabawki dla niemowlaka mogą być proste, ale najlepsze będą właśnie takie, które dostarczą mu jak najwięcej bodźców słuchowych, wzrokowych oraz dotykowych. Z pewnością dobrym wyborem będą zabawki edukacyjne, które mają mocne wzory i kolory – od żółtego po czerwony, niebieski, czarny czy biały, gdyż to one pobudzą wzrok dziecka. Co dokładnie możemy kupić?

Karuzela muzyczna do łóżeczka

Gdy w grę wchodzą pierwsze zabawki dla dzieci, na pewno warto sięgnąć po karuzele muzyczne, które montuje się do łóżeczka. Dlaczego akurat po nie? Dzień noworodka podzielony jest na czas, kiedy je, śpi i leżakuje, obserwując to, co może. A skoro leży na plecach to spogląda do góry. Warto więc jakoś urozmaicić ten czas, by nie musiał spoglądać w lampę na suficie. Jak? Właśnie kolorową karuzelą czy projektor, która się obraca i gra spokojne melodie. Nie dość, że taka zabawka zajmie czas dziecku, to również będzie pomagać mu zasnąć.

Grzechotki

Grzechotki są chyba nierozłącznym atrybutem  maluchów i zwykle każde niemowlę ma ich po kilka. To jednak nie musi być zwykła grzechotka, ale np. przytulanka z grzechotką i piszczkiem. Dzięki niej dziecko będzie mogło rozwijać swoje kolejne zmysły, w tym np. dotyk, czy ćwiczyć chwytanie.

Maskotki

Kompletując zabawki dla maluszka, warto również sięgnąć po maskotki dla dzieci. Szczególnie mowa tutaj o tych wykonanych z miękkiego i przyjemnego materiału, gdyż to właśnie do nich maluch będzie chętnie się przytulał. Przy wyborze maskotek zwróćmy jednak uwagę na elementy, w jakie zostały wyposażone. Powinniśmy stawiać na maskotki, które nie stanowią zagrożenia dla malucha i są dedykowane dla jego wieku.

Maty rekreacyjne

W pierwszych zabawkach malucha nie powinno też zabraknąć maty rekreacyjnej. Dostępne są w szerokiej palecie barw oraz wzorów, ale nie to jest w nich najlepsze. Maty rekreacyjne wspierają rozwój malucha, dlatego tak ważne jest, by ich nie zabrakło. Przede wszystkim mowa tutaj o matach, które wyposażone są w wiszące zabawki na pałąku, wzbogacone też jakimiś dźwiękami lub melodią. 

Taka mata sprawi, że maluch początkowo będzie obserwował znajdujące się nad nim zabawki i wsłuchiwał się w wydawane przez nie odgłosy. Z czasem zacznie po nie sięgać, poznawać ich różnorodność, a to będzie miało znaczący wpływ na jego rozwój.

Interaktywne zabawki

Gdy dziecko już siedzi, chce poznawać świat z tej perspektywy. Wtedy warto już sięgnąć po coś zupełnie innego, coś, co będzie mógł badać swoimi rączkami i mowa tutaj o zabawkach interaktywnych, czyli takich, które po naciśnięciu wydają pewne dzięki. Czasami jest to jeden dźwięk, innym razem melodia lub różne piosenki. Spotkać można również zabawki wielofunkcyjne, czyli takie, które łączą w sobie wszystkie te cechy.