• Foteliki samochodowe według kategorii wagowej i wzrostowej

Kategorie wagowe fotelików samochodowych - co trzeba wiedzieć na ten temat?

Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji – w 2021 r. doszło na polskich drogach do aż 1775 wypadów z udziałem dzieci, w wyniku których pięćdziesięcioro maluchów nie przeżyło, a 1832 doznało obrażeń. W świetle tych danych nie cieszy, że na przestrzeni lat widać tu tendencję spadkową. Każda pojedyncza tragedia rujnuje czyjeś życie. Prawa fizyki są nieubłagane w chwili zderzenia. Można jednak je nieco oszukać, montując w samochodzie zapewniający bezpieczeństwo fotelik samochodowy dostosowany do wagi dziecka. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w naszej ofercie.

Wybierz idealny model, kierując się przede wszystkim wagą dziecka. Weź jednak także pod uwagę czy planujesz zmieniać siedzisko w ciągu 12 lat życia dziecka, czy wolisz, żeby użytkowało wciąż ten sam fotelik samochodowy.

Jeśli decyzja będzie sprawiać ci trudność – skontaktuj się z naszymi konsultantami, a wspólnie zadbamy o komfort i bezpieczeństwo twoich dzieci.


Foteliki samochodowe 0–13 kg - fotelik samochodowych RWF

Foteliki samochodowe 0–13 kg są odpowiednie dla grupy I, a więc noworodków i niemowląt od pierwszego dnia życia do osiągnięcia wagi 13 kg. Nazywane są potocznie łupinami ze względu na kształt. Jeśli dziecko urodziło się w szpitalu, personel może sprawdzić, czy rodzice posiadają odpowiedni fotelik służący do bezpiecznego przewozu malucha w samochodzie.

Fotelik samochodowy 0–13 kg wyposażony jest w uchwyt, dzięki któremu możesz wygodnie przenieść przypiętego już malucha wprost do samochodu lub zamontować na stelaż kompatybilnego modelu wózka. Taką funkcję ma m.in. fotelik samochodowy 0–13 kg Starter easyGO, który zamontujesz w większości modeli wózków wielofunkcyjnych marki easyGO.

Montaż fotelika samochodowego 0–13 kgnie należy do skomplikowanych. Możesz wybrać model ISOFIX i wówczas wpinasz łupinę w zamontowaną na stałe bazę. To niewątpliwie najwygodniejsze rozwiązanie, zapewniające najszybszy montaż. Jeśli jednak stała obecność bazy ISOFIX w samochodzie ci przeszkadza, możesz wybrać fotelik samochodowy 0–13 kg montowany za pomocą pasów bezpieczeństwa. Obie te funkcjonalności łączy fotelik Starter easyGO. Modele oferowanych przez nas fotelików mają dodatkową wkładkę. Jest ona odpowiednia dla noworodków i dzieci z niską masą urodzeniową, dla których standardowa łupina (i tak niewielka) mogłaby być za duża.

Dziecięce foteliki samochodowe 0–13 kg, które znajdziesz w naszej ofercie, montowane są tyłem do kierunku jazdy (tzw. RWF). To niezwykle istotne. Głowa dziecka stanowi ok. 25% masy ciała. Przy gwałtownym hamowaniu już z prędkości 90 km/h może dojść nawet do dekapitacji głowy!

Wyżłobiony kształt fotelików samochodowych 0–13 kg oferowanych w naszym sklepie zapewnia dziecku właściwe podparcie dla kręgosłupa – nie obciąża go ani nie zmusza do nienaturalnego jeszcze na tym etapie wyprostowania czy siedzącej postawy. Do tego amortyzuje wstrząsy. Podczas podróży maluch czuje wyłącznie delikatne bujanie, co pomaga mu zasnąć.

Kształt łupiny osłania dziecko od tyłu i z boku. Nie jest to wyłącznie podyktowane estetyką. Dzięki takiej konstrukcji mniejsze jest ryzyko urazów powstałych zarówno podczas zderzenia czołowego, jak i bocznego.


Najbezpieczniejsze foteliki samochodowe 0–18 kg

Foteliki samochodowe 0–18 kg to produkt dostosowany do maluchów z grupy 0 (0–13 kg) i I (9–18 kg).Ten typ siedziska może być użytkowane przez dzieci nawet do czwartego roku życia, pod warunkiem że nie będą ważyć więcej niż 18 kg. Nie są to już łupiny.

Foteliki samochodowe 0–18kg są rozwiązaniem, które zapewni maluchowi bezpieczeństwo na wypadek zderzenia czołowego lub bocznego. Ponadto kształtem dopasowuje się do naturalnej krzywizny kręgosłupa, zapewniając dziecku naturalne i wygodne podparcie. Dla noworodków przeznaczone są dodatkowo specjalne wkładki poprawiające komfort ułożenia. Wraz ze wzrostem dziecka można regulować wysokość zagłówka, poprawiając tym samym bezpieczeństwo najmłodszego pasażera i zapewniając mu wygodę podczas podróży.

Oferowane przez nas fotelik samochodowe 0–18 kg montowane są tyłem do kierunku jazdy, co stanowi najbezpieczniejszą formę przewozu dzieci.Warto usadzać tak maluchy, jak najdłużej. W przypadku fotelików samochodowych obrotowych (np. Nano-Fix RWF I-size 4baby) możliwe jest ustawienie przodem do kierunku jazdy (tzw. FWF). Ze względu jednak na bezpieczeństwo skorzystaj z tego rozwiązania, dopiero gdy maluch przekroczy wagę 13 kg. Nie bez powodu foteliki samochodowe 0–13 kg montowane są wyłącznie tyłem.

Większość oferowanych przez nas fotelików samochodowych 0–18 kg wyposażonych jest w bazę ISOFIX (np. Lunaro Pro Coto Baby), do której stabilnie zamontujesz siedzisko. Jeśli jednak wolisz, możesz wybrać fotelik First Class Britax Rome mocowany przy pomocy pasów samochodowych bądź fotelik samochodowy obrotowy Dualfix M Plus 0-18 Britax Romer.

Oferowane przez nas oryginalny foteliki samochodowy obrotowe umożliwiają rotację o 360 st. Dzięki temu prawidłowo posadzisz i zapniesz malucha, stojąc na zewnątrz samochodu lub wygodnie siedząc w jego wnętrzu. Wykonanie pełnego obrotu możliwe jest bez konieczności wypinania fotelika samochodowego obrotowego z bazy ISOFIX.


Foteliki samochodowe 0–25 kg - montowane tyłem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy 0–25 kg to produkt dostosowany do maluchów z grupy 0 (0–13 kg), I (9–18 kg) i II (15–25 kg). Dzięki niemu zapewnisz dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem nie przez rok i nie przez cztery lata, ale nawet przez sześć lat! To bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ nie rodzi konieczności wymiany fotelika, gdy dziecko wyrośnie z łupiny. Jedno siedzisko możesz użytkować tak długo, jak długo maluch nie przekroczy wagi 25 kg.

Nie myśl jednak, że noworodek będzie zmuszony do przyjmowania siedzącej postawy ciała w foteliku samochodowym 0–25 kg albo kilkulatek będzie w nim wyłącznie leżał. Oferowane przez nas siedziska rosną razem z twoim maluchem.Wszystko to zasługa regulowanej konstrukcji, którą możesz dopasować do wzrostu i wagi dziecka. W przypadku noworodków i niemowląt warto zastosować dodatkowo wkładkę, która poprawi komfort ułożenia malucha.

Wszystkie dostępne w naszej ofercie foteliki samochodowe montowane są na siedzeniu przy pomocy pasów samochodowych(np. Bolero Coto Baby). Niektóre natomiast mają dodatkową możliwość montażu w bazie ISOFIX (np. Tinto easyGO).Oferowane przez nas foteliki samochodowe 0–25 kgmożesz montować zarówno tyłem, jak i przodem, pamiętając przy tym, że funkcja FWF dostepna jest dla dzieci, które ważą więcej niż 9 kg. Polecamy jednak wozić malucha tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak na to pozwala model fotelika, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.


Foteliki samochodowe 0–36 kg - fotelik samochodowy obrotowy

Fotelik samochodowy 0–36 kg to najbardziej uniwersalne z oferowanych przez nas siedzisk. Jest dostosowane do przewozu dziecka od pierwszych dni życia do osiągnięcia przez nie 36 kg, co najczęściej pokrywa się z osiągnięciem wieku 12 lat, gdy zastosowanie fotelika nie jest już wymagane przez prawo.

Oferowane przez nas dziecięce foteliki samochodowe 0–36 kg mogą być montowane zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy (np. Convert RWF ISOFIX easyGO). Fotelik RWF jest zalecany u dzieci o wadze 0–13 kg. FWF możesz zastosować, gdy dziecko waży 9 kg. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo dziecka – zrób to jak najpóźniej.

Foteliki samochodowe 0–36 kgwyposażone są w regulację siedziska i zagłówka, co pozwala dostosować go do budowy i wzrostu dziecka, nawet gdy maluch jest wyjątkowo wysoki lub pulchny. W przypadku noworodków i niemowląt warto zastosować wkładkę spłycającą, która znacząco poprawia komfort ułożenia dziecka.

Jeśli cenisz wygodę, możesz zdecydować się na fotelik samochodowy obrotowy, umożliwiający rotację siedziska o 360 st. Taką funkcję ma m.in. Omni 360’ Colibro. Ułatwi ci to prawidłowe usadzanie i zapinanie dziecka. Takie siedziska są montowane do bazy ISOFIX (np. Hevelius 360’ Coto Baby), co sprawia, że wyjmowanie fotelika samochodowego 0–36 kg zajmuje zaledwie kilka chwil. Jeśli nie chcesz na stałe montować bazy, bo często potrzebujesz wolnych miejsc w samochodzie (np. gdy nie przewozisz dziecka), wówczas zdecyduj się na fotelik samochodowy 0–36 kg montowany z wykorzystaniem pasów samochodowych np. Captiva 4Baby. Jednak fotelik samochodowy obrotowy mocowany na ISOFIX szapewnia dziecka bezpieczną jazdę.


Foteliki samochodowe 9–25 kg

Fotelik samochodowy 9–25 kg to produkt dostosowany do maluchów z grupy I (9–18 kg) i II (15–25 kg). Oferowane przez nas siedziska zapewniają dziecku nie tylko komfort podczas jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo, co potwierdzają preprowadzone crash testy o wyśrubowanych normach oceny.

Fotelikiem samochodowym 9–25 kg możesz zastąpić tzw. łupinę użytkowaną w pierwszych miesiącach życia dziecka. W praktyce może być on stosowany nawet do szóstego roku życia!

Fotelik samochodowy 9–25 kg jest odpowiedni dla dziecka, które już samodzielnie siedzi. Wówczas można go dopasować do budowy anatomicznej malucha i zapewnić właściwe podparcie kręgosłupowi.

W naszej ofercie znajdziesz zarówno foteliki samochodowe 9–25 kg wygodnie montowane do bazy ISOFIX (np. Trifix 2 i-Size), jak i mocowane przy pomocy pasów bezpieczeństwa (np. Multi Tech III Britax Romer). 

Wiele oferowanych przez nas fotelików samochodowych 9–25 kg montowanych jest wyłącznie tyłem do kierunku jazdy, co jest najbezpieczniejszą formą podróżowania dla dzieci do 6. roku życia. Jeśli jednak twoje dziecko jest aktywne, możesz zdecydować się na model Max-Way Britax-Romer, który pozwoli ci zarówno na montaż tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy.

W tej kategorii znajdziesz też foteliki samochodowe 9–18 kg, również przeznaczonych dla maluchów, które wyrosły z tzw. łupiny aż do około czwartego roku życia.Ta propozycja przypadnie do gustu rodzicom, którzy preferują rozwiązania w największym stopniu odpowiadające potrzebom anatomicznym dziecka albo często zmieniają samochody i wiążą to także z zakupem nowego fotelika. Możesz wówczas wybrać model montowany przy pomocy pasów bezpieczeństwa jak Eclipse Britax Romer lub zdecydować się na rozwiązanie uniwersalne (np. DUO PLUS Britax Romer), które pozwala montować siedzisko zarówno do bazy ISOFIX, jak i przy pomocy pasów bezpieczeństwa.


Foteliki samochodowe 9–36 kg

Fotelik samochodowy 9–36 kg jest odpowiedni dla maluchów, które wyrosły już z łupiny, a jednocześnie rodzicom zależy, by kupić jedno siedzisko, które będzie użytkowane aż do momentu, gdy nie maluch ukończy 12. rok życia.

Dzięki regulowanej konstrukcji i ruchomemu zagłówkowi foteliki samochodowe 9–36 kg są wygodne zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci. Masywne siedzisko zapewnia przy tym ochronę na wypadek zderzania czołowego lub bocznego. Dzięki miękkim osłonkom pasów wyjątkową ochronę zyskuje brzuch, co redukuje ryzyko urazu po silnym zderzeniu. Natomiast trzy- lub pięciopunktowe pasy zapewniają stabilne ułożenie, zapobiegając zsuwaniu się dziecka z fotelika. Nie bez znaczenia jest też ruchomy zagłówek, który osłania szyję i głowę. Poprawie komfortu podróż służy natomiast regulowane oparcie, dzięki któremu maluch wygodnie ułoży się do snu w czasie długiej trasy.

W ofercie znajdziesz foteliki samochodowe 9 – 36 kg montowane przy pomocy pasów bezpieczeństwa (np. Aspen XIX 4Baby). Możesz też zdecydować się na rozwiązanie umożliwiające montaż zarówno do bazy ISOFIX, jak i przy pomocy pasów bezpieczeństwa. Taką funkcjonalność ma oryginalny foteliki samochodowy Advansafix M i-Size Britax Romer.


Foteliki samochodowe 15–36 kg

Fotelik samochodowy 15–36 kg jest rozwiązaniem przeznaczonym dla dzieci od około 3. do 12. roku życia, kiedy prawo znosi obowiązek przewozu dziecka w foteliku. Wszystkie tego typu siedziska, montowane są wyłącznie przodem do kierunku jazdy. Więcej swobody daje sposób montażu. W naszej ofercie znajdziesz zarówno fotelik samochodowy 15–36 kg montowany przy pomocy pasów samochodowych(np. Convi Colibro), jak i do bazy ISOFIX (np. Adventure Plus Britax Romer). Możesz też zdecydować się na fotelik samochodowy 15–36 kg łączący te dwa sposoby montażu (np. Bari Coto Baby).

Oferowane przez nas siedziska posiadają regulowane zagłówki i masywną obudowę, chroniącą przed zderzeniem czołowym i bocznym.Wiele modeli posiada wygodny uchwyt na kubek, co pozwoli starszemu dziecku na ustawienie zakręcanego kubka lub butelki z napojem.Nawet gdy jednak jego zawartość się wyleje – można zdjąć tapicerkę i wyprać ją w pralce.