Wybór pierwszego wózka dla dziecka to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że przyszłym rodzicom łatwo stracić głowę. Wśród popularnych opcji znajdują się wózki 3w1, które kuszą bogatą funkcjonalnością i oszczędnością pieniędzy. Ale czy rzeczywiście są najlepszym wyborem? W tym artykule rozważamy zalety i wady wózków 3w1, aby pomóc wam podjąć świadomą decyzję.

Zalety wózków 3w1

Główną zaletą wózków 3w1 jest ich uniwersalność. Zazwyczaj każdy zestaw tego typu zawiera gondolę, spacerówkę i fotelik samochodowy, co oznacza, że wózek posłuży nam od pierwszych dni życia dziecka aż do momentu, gdy będzie gotowe do samodzielnego chodzenia. 

Oszczędza to czas i pieniądze, ponieważ nie musimy kupować osobno gondoli, spacerówki i fotelika, przynajmniej na sam początek życia malucha. To istotne, gdy nie znamy jeszcze swoich i dziecka preferencji - nie wszystkie maluchy lubią spędzać czas w gondoli, inne omijają etap spacerówki i gdy tylko nauczą się chodzić, samodzielnie zwiedzają świat.

Wózek 3w1 jest po prostu wygodny. Wszystkie elementy zestawu są ze sobą kompatybilne i można je łatwo zamontować na stelażu. Nie musimy więc martwić się o dobieranie różnych części i składamy wózek tak, jak nam aktualnie jest wygodnie. Wózki 3w1 często posiadają również dodatkowe funkcje, takie jak regulowana rączka, amortyzatory i skrętne przednie koła, które zapewniają komfort zarówno dziecku, jak i rodzicom. Wiele wózków 3w1 umożliwia montaż fotelika samochodowego w wózku, co sprawdza się w początkowych miesiącach np. na zakupach. 

Wady wózków 3w1

Mimo wielu zalet, wózki 3w1 mają również pewne wady. Po pierwsze, mogą być droższe niż zestawy 2w1, szczególnie jeśli stawiamy na bardziej znane marki.

Po drugie, wózki 3w1 są zazwyczaj cięższe i bardziej masywne, co może utrudniać  manewrowanie nimi czy ich składanie, szczególnie w zatłoczonych miejscach lub na nierównym terenie.

Po trzecie, niektóre osoby uważają, że gondole w wózkach 3w1 są zbyt małe i dzieci wyrastają z nich zbyt szybko - z pewnością są płytsze niż klasyczne wózki gondolowe.

Po czwarte, foteliki samochodowe dołączone do wózków 3w1 nie zawsze są najwyższej jakości i mogą być mniej bezpieczne niż foteliki kupowane osobno. Nie są także zakupem na długi czas - zazwyczaj z takiego pierwszego fotelika, tzw. łupinki, dzieci wyrastają ok. 4-6 miesiąca życia.

Wózek 3w1 - tak czy nie?

Decyzja o tym, czy kupić wózek 3w1, zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji rodziców. Jeśli szukasz uniwersalnego i wygodnego rozwiązania, które posłuży ci przez długi czas, wózek 3w1 może być dobrym wyborem. Należy jednak wziąć pod uwagę również jego wady, takie jak wyższa cena, większa waga i mniejsza mobilność.

Przed zakupem wózka 3w1 warto dokładnie sprawdzić różne modele i porównać ich funkcje, jakość i ceny. Ważne jest również, aby wybrać wózek dopasowany do stylu życia rodziny. Jeśli jesteście bardzo aktywni, lepszym rozwiązaniem dla Was będą wózki dedykowane dla rodziców-sportowców, które mają zazwyczaj trzy koła i odpowiednio silne amortyzatory. Jeśli sporo przemieszczacie się autem i potrzebujecie wygodnego i szybkiego rozwiązania do zmiany środków lokomocji, wózek 3w1 okaże się za to idealny. 

Reasumując, rozwiązanie 3w1 jest godne polecenia na początek, jeśli trudno nam się zdecydować, czy będziemy potrzebować gondoli, chcemy mieć wygodny fotelik do pierwszych podróży autem z dzieckiem i możliwość stworzenia spacerówki "na potem".