Czym jest promieniowanie UV i jakie skutki ma dla oczu dzieci?

2024-02-21 21:15:00
Czym jest promieniowanie UV i jakie skutki ma dla oczu dzieci?

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) to bardzo szkodliwy rodzaj promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez Słońce. Jest ono niewidoczne dla ludzkiego oka, ale ma istotny wpływ na zdrowie ludzi, zwłaszcza gdy narażeni są na jego działanie przez dłuższy czas. Postanowiliśmy więc stworzyć krótki artykuł, który opowiada o tym czym jest promieniowanie UV, jakie niesie za sobą skutki oraz jakie są metody ochrony, zwłaszcza dla dzieci – wspominamy też o najlepszym możliwym rozwiązaniu chroniącym przed szkodliwym promieniowaniem UV, czyli okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV400.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią, by nie tylko dowiedzieć się jak szkodliwe może być dla nas promieniowanie, ale też dlaczego warto zainwestować w okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400.

Czym jest promieniowanie UV?

Zacznijmy od tego, czym w zasadzie jest promieniowanie UV i dlaczego uważane jest za szkodliwe.

Promieniowanie UV to krótkie fale elektromagnetyczne o długości fal krótszej niż światło widzialne, ale dłuższej niż promieniowanie rentgenowskie. Dzieli się na trzy kategorie: UVA, UVB i UVC. UVC jest absorbowane przez warstwę ozonową atmosfery, więc jego wpływ na ludzi jest minimalny. Natomiast UVA i UVB  przenikają przez atmosferę i mają większy wpływ na naszą skórę i oczy. Najbardziej szkodliwe jest promieniowanie UVA – to ono przenika głęboko w skórę i jest bardzo niebezpieczne dla oczu (zwłaszcza oczu dzieci), do powierzchni Ziemi dociera aż 95% tego promieniowania.   

Jakie niesie za sobą skutki promieniowanie UV?

Promieniowanie UV może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki dla zdrowia. Pozytywne aspekty obejmują produkcję witaminy D w skórze, co jest istotne dla zdrowia kości i układu odpornościowego. Jednak nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do poparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia się skóry, a nawet zwiększyć ryzyko wystąpienia raka skóry.  

Długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest również niebezpieczna dla oczu, zarówno dorosłych jak i dzieci.  Oczy dzieci są bardziej wrażliwe od oczu osób dorosłych. Brak ochrony oczu, może prowadzić do poważnych schorzeń oczu czy problemów ze wzrokiem. Dlatego tak istotne jest, by poznać zalety okularów przeciwsłonecznych dla dzieci. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400  mogą doskonale chronić chronią oczy dziecka przed nie tylko samym słońcem, ale i właśnie niewidocznymi promieniami UV.

Najlepsze okulary przeciwsłoneczne, które świetnie chronią oczy zwłaszcza u dzieci, są dostępne na stronie uvok.pl 

Jakie choroby mogą wywołać promienie UV?

Najpoważniejsze choroby związane z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV to rak skóry, w tym rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy i czerniak. Ponadto promieniowanie UV może przyczynić się do wystąpienia zaćmy i innych schorzeń oczu. Brak odpowiedniej ochrony oczu może przyspieszyć zachorowanie, a nawet spowodować trwałe utracenie zdrowia.  

Właśnie dlatego przeciwsłoneczne okulary z filtrem UV400  doskonale chronią oczy dzieci, a dobrze dobrane zapewniają niesamowity komfort noszenia i świetnie uzupełniają też wygląd.

Dlaczego zwłaszcza dzieci powinny być chronione przed negatywnym promieniowaniem UV?

Skóra dzieci jest bardziej wrażliwa na promieniowanie UV niż skóra dorosłych, ponieważ u dzieci warstwa ochronna skóry jest cieńsza, co sprawia, że są one bardziej podatne na poparzenia słoneczne. Ponadto dzieci spędzają więcej czasu na zewnątrz, szczególnie podczas zabaw na świeżym powietrzu i wakacyjnych aktywności. Podobnie jak skóra, oczy dzieci są dużo bardziej wrażliwe niż oczy dorosłych. Soczewki oczu dzieci są bardziej przezierne, źrenice większe, co sprawia, że większa ilość szkodliwego promieniowania UV dociera do siatkówki oka. 

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci - prosta metoda na ten problem?

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400 są skuteczną metodą ochrony oczu przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Dzieci szczególnie powinny nosić okulary przeciwsłoneczne, które blokują zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB.  Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne nie tylko chronią oczy przed uszkodzeniami, ale także pomagają zapobiegać zmęczeniu oczu i innym problemom wzrokowym.

Jak działają okulary przeciwsłoneczne na promienie UV?

Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne wyposażone są w soczewki, które blokują określone zakresy promieniowania UV. Szkła z filtrem UV400, zapewniające skuteczną ochronę przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV, jednocześnie umożliwiają wygodne widzenie. Należy jednak pamiętać, że sam kolor lub poziom zaciemnienia soczewek nie ma związku z ich zdolnością do blokowania promieniowania UV, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że okulary posiadają odpowiedni filtr UV400, który gwarantuje 100% ochronę oczu.

Autor:Autor: uvok.pl; Zdjęcie dostarcza autor;