Katar to jedna z najczęstszych dolegliwości, która dotyka niemowlęta. Zalegająca wydzielina może utrudniać karmienie i oddychanie dziecka, jak również może negatywnie wpływać na jego sen. Poza leczeniem przyczyn opiekunowie mogą równocześnie poprawić komfort oddychania dziecka z pomocą kropli do nosa i na zatoki. W jaki sposób działa preparat tego typu? Jak go poprawnie aplikować?

Przyczyny kataru u niemowlaka

Zaleganie wydzieliny w nosie dziecka przeważnie jest efektem jednego z trzech czynników: infekcji (wirusowej lub bakteryjnej), alergii lub obecności suchego, zanieczyszczonego i gorącego powietrza we wnętrzach, w których przebywa. Poza tym na częstotliwość występowania kataru u dziecka wpływa stosunkowo niska odporność młodego organizmu. Niemowlęta nie mają w pełni rozwiniętego układu immunologicznego, w związku z czym mogą chorować częściej niż dorośli.

Wspomniane wyżej czynniki powodują reakcję błony śluzowej nosa, która zwiększa produkcję wydzieliny (śluzu). Ta początkowo jest przeźroczysta i rzadka. W zależności od przyczyny może zgęstnieć i zmienić kolor na żółty lub zielony. Wówczas staje się trudna do usunięcia, ponieważ niemowlęta nie są w stanie samodzielnie wydmuchać niedrożnego nosa. W tej sytuacji z pomocą przychodzą krople do nosa dla niemowlaka ISONASIN SEPTO, których zadaniem jest przywrócić dziecku swobodny oddech.

ISONASIN SEPTO to preparat na bazie soli fizjologicznej. W jego składzie znajdują się: 0,9% roztwór chlorku sodu, jony miedzi, wyciąg z tymianku oraz polisorbat 80. ISONASIN SEPTO łagodzi uciążliwe objawy przeziębienia i alergii oraz jest wsparciem w udrażnianiu nosa i usuwaniu zalegającej wydzieliny i zanieczyszczeń.

Stosowanie kropli do nosa w praktyce

Jak prawidłowo aplikować krople do nosa i zatok ISONASIN SEPTO, aby usunąć zalegającą wydzielinę i przywrócić niemowlęciu komfortowy oddech? Przede wszystkim trzeba położyć dziecko na plecach i lekko odchylić mu głowę na jedną ze stron. Następnie należy włożyć końcówkę ampułki do otworu nosowego i ścisnąć ampułkę tak, aby powoli dawkować krople. Po zaaplikowaniu jednej ampułki na jeden otwór nosowy musimy odczekać chwilę, aby preparat zaczął działać.

Identycznie postępujemy z drugim otworem nosowym. Nadmiar płynu, który może się pojawić, osuszamy. Ostatnim etapem jest odciągnięcie wydzieliny z noska dziecka wraz z resztką płynu oraz zanieczyszczeniami za pomocą aspiratora. Płukanie kroplami do nosa i zatok ISONASIN SEPTO można wykonywać 2-3 razy dziennie.

O czym warto pamiętać?

Czyszczenie nosa za pomocą kropli to istotny element wsparcia komfortu niemowlaka - warto zadbać także o warunki, w których przebywa. Kluczowa jest właściwa wilgotność powietrza, która powinna wynosić 40-60%. Duży wpływ na wilgotność ma odpowiednia wentylacja, więc należy pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Ponadto należy zwrócić uwagę na temperaturę w pomieszczeniach, w których dziecko przebywa - powinna ona wynosić ok. 22 stopnie Celsjusza.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przewidziane zastosowanie ISONASIN® SEPTO: udrażnianie nosa w przeziębieniu i zapaleniu śluzówki nosa i gardła.

Producent ISONASIN® SEPTO: Gifrer Barbezat, 10 Avenue des Cantus, 69120 Vaulx-en-Velin, Francja

Podmiot prowadzący reklamę: Dystrybutor: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Numery med.-leg.: ISO/3/4/24

Bibliografia:

 

  1. Skarzynska M., Czajka Ł., Opieka farmaceutyczna u pacjentów z ostrym lub przewlekłym zapaleniem zatok w populacji pediatrycznej i u osób dorosłych zgodnie z wytycznymi EPOS 2020, “Farmacja Polska” 2020, 76 (12): 692–710.
  2. Emeryk A., Rapiejko P., Alergiczny nieżyt nosa, [w:] „Choroby alergiczne w praktyce lekarza rodzinnego”, Termedia, Poznań 2018.