Noworodki i niemowlęta mają bardzo delikatną skórę, która wymaga jeszcze większej ochrony. Dlatego tak ważne jest to, jakie produkty stosujesz do codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim zadbaj o dobry krem na odparzenia, ponieważ jest to jeden z najczęstszych problemów u maluszków, które noszą pieluszki. Przekonaj się, co zapewnia krem ochronny dla niemowląt.

Delikatna skóra noworodka – dlaczego wymaga ochrony?

Czy wiesz, że skóra niemowląt i małych dzieci jest nawet 5 do 10 razy cieńsza w porównaniu do dorosłego człowieka? Właśnie z tego powodu maluchy wymagają szczególnego traktowania, a przy tym potrzebne są jeszcze lepsze kosmetyki do ich codziennej pielęgnacji. Zwróć również uwagę na to, że skóra najmłodszych jest wrażliwa na światło słoneczne i bardziej podatna na urazy. Oprócz tego znacznie dłużej adaptuje się do wysokich temperatur. Przede wszystkim wiąże się to ze słabszym wiązaniem wody, ponieważ płaszcz lipidowy skóry nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Wszystkie te cechy sprawiają, że w codziennej pielęgnacji przydaje się krem ochronny dla dzieci.

Chroni skórę przed zimnem

Zimą kremy ochronne o tłustej formule to niezbędny kosmetyk dla dzieci. Dzięki niemu skutecznie zabezpieczysz wrażliwą skórę przed chłodem i wiatrem. Dlatego zawsze przed wyjściem na zewnątrz posmaruj maluchowi wszystkie części ciała, które nie są zakryte przez czapkę, szalik, kurtkę i rękawiczki.

Stosuj się do zasady, że im zimniej, tym grubsza powinna być warstwa kremu.

Zabezpiecza przed promieniami słonecznymi

Przez cały rok powinieneś dbać o prawidłową ochronę dziecięcej skóry przed promieniami słonecznymi. Dlatego oprócz standardowego kremu stosuj także filtr UV – ufaj jedynie tym produktom, które mają oznaczenia UVA i UVB. W końcu dziecko należy chronić przed tymi dwoma rodzajami promieniowania.

Najlepiej, jeśli wybierzesz kremy z jak najwyższym filtrem np. SPF 30 lub 50. Pamiętaj, że takie preparaty potrzebują czasu, żeby się dobrze wchłonąć. Zatem posmaruj malucha i dopiero po upływie ok. 20 minut idź na spacer.

Jaki krem ochronny dla dzieci warto stosować?

Przede wszystkim wybierz preparat, który jest bezpieczny dla dzieci, a do tego został przebadany dermatologicznie. Dzięki temu zyskasz pewność, że substancja jest odpowiednia nawet dla maluchów z wrażliwą skórą bądź alergiami.

Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/ Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Dobry skład produktu

Oczywiście przy wyborze kremu ochronnego musisz zwrócić uwagę na odpowiedni skład. Najlepiej, jeśli będzie przede wszystkim opierał się na emolientach, bo to właśnie takie preparaty są najczęściej zalecane dla noworodków, niemowląt i małych dzieci. Poszczególne składniki powinny także przyspieszać regenerację naskórka, wspomagać kondycję skóry i tworzyć ochronną tarczę. Zazwyczaj takie cechy mają produkty o bogatej formule odżywczo-nawilżającej. Mogą mieć w składzie np. pantenol, glicerynę, lanolinę czy witaminę F.

Wygodne i praktyczne opakowanie

Podczas wybierania kremu ochronnego dla dzieci pamiętaj o praktycznych aspektach. Przede wszystkim sprawdzają się substancje w wygodnych tubkach, ponieważ z łatwością możesz wydobyć krem. Taka forma jest znacznie bezpieczniejsza, bo chroni przed zakażeniem produktu – ryzyko jest realne w przypadku kremów w odkręcanych opakowaniach, gdzie palce mają ciągły kontakt z substancją.

Szybko wchłaniający się krem

Dobrze sprawdza się krem, który szybko się wchłania i nie pozostawia białych śladów na twarzy, rękach czy innych częściach ciała. Dzięki temu masz pewność, że dziecko nie wytrze przez przypadek kremu podczas zabawy czy w trakcie snu.