Przeziębienie - prawdziwa zmora okresu jesienno-zimowego. Infekcje sezonowe czy też zwykłe przeziębienie mogą mieć różny przebieg, od łagodnego, który powoduje jedynie niewielki dyskomfort, po przewlekły, który może wiązać się z szeregiem nieprzyjemnych objawów zdrowotnych takich jak kaszel, katar czy ból głowy. Wiele osób w pierwszej kolejności kieruje swe kroki do apteki, aby zakupić środek hamujący rozwój choroby. Są jednak też tacy, którzy wolą postawić na naturalne metody zwalczania infekcji. Czy jednak są one skuteczne? Przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym i sprawdźmy, czy faktycznie one działają.

Herbata na przeziębienie

Jednym z najpopularniejszych metod stosowanych podczas przeziębienia jest ciepła herbata. Oczywiście nie chodzi tylko o to, aby nas ona rozgrzała, choć to w przypadku przeziębienia z pewnością będzie miało wpływ na nasze samopoczucie. W czasie sezonowej infekcji warto jednak postawić na herbatę z dodatkiem miodu, cytryny i soku z malin. Dlaczego akurat te składniki są ważne? Miód działa napotnie, przeciwgorączkowo i przeciwkaszlowo. Ponadto wykazuje działanie uodparniające, dzięki czemu organizm szybciej poradzi sobie z infekcją. Cytryna to oczywiście skarbnica witaminy C. Ta działa korzystnie na układ immunologiczny, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych hamując w ten sposób przenikanie do organizmu szkodliwych drobnoustrojów. Z kolei sok z malin zawiera kwas salicylowy działający niczym aspiryna. Jeśli więc szukamy sposobu na to, jak szybko wyleczyć katar czy kaszel domowymi sposobami, taka herbatka z pewnością powinna być naszym pierwszym wyborem. 

Syrop z cebuli

Kolejnym, znienawidzonym przez wiele dzieci, sposobem na przeziębienie, jest syrop z cebuli. Jest to nic innego jak krążki cukrowej cebuli zasypane cukrem, z czego już po godzinie powstają pierwsze krople leczniczego syropu. Jego skuteczność wynika z właściwości prozdrowotnych cebuli, która wykazuje działanie przeciwgrzybicze przeciwzapalne i bakteriobójcze. Dzięki temu doskonale sprawdza się podczas sezonowych infekcji o różnym przebiegu.

Mleko z czosnkiem i miodem

To kolejny, “babciny” sposób na przeziębienie, który okazuje się być bardzo pomocnym przy różnego rodzaju infekcjach. Jego przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy dodać do ciepłego mleka łyżkę naturalnego miodu, 2 przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku oraz łyżeczkę miodu. Wszystkie te składniki sprawią, że napój nie tylko doskonale rozgrzeje, ale również wzmocni układ immunologiczny i wesprze organizm działaniem bakteriobójczym i antywirusowym. Sam czosnek uznawany jest bowiem za naturalny antybiotyk, natomiast jeśli do przyrządzenia napoju wybierzemy wysokiej jakości świeże mleko, dostarczymy organizmowi wapnia, fosforu, magnezu i cynku, które są niezwykle ważne w czasie leczenia infekcji. Masło natomiast pomoże szybciej rozpuścić witaminy.

Warto jednak pamiętać o tym, aby miód oraz czosnek dodawać do ciepłego, lecz nie gorącego mleka, aby nie “zabić” w nich prozdrowotnych składników.

Leczenie przeziębienia domowymi sposobami może być równie, jak nie bardziej skuteczne niż stosowanie medykamentów z apteki. Warto więc uzupełnić domową apteczkę o kilka składników, które pozwolą nam stworzyć zdrowotne mikstury.