Cóż, nie da się ukryć, że pieluszki są przede wszystkim czymś w rodzaju kontenera na kupę i siku. Ich najważniejsze zadanie polega, bez owijania w bawełnę, na trzymaniu odchodów jak najdalej od skóry niemowlaka aż do momentu zmiany pieluszki na nowy. Czy więc taki produkt może być zwyczajnie… ładny? Może! Kolorowe pieluszki dla maluszka to hit nadchodzących sezonów. Przekonaj się, czy to coś dla Ciebie!

Kolorowe pieluszki – miłe dla oka i… ucha

Na pewno zależy Ci na tym, żeby Twoja pociecha miała śliczne, kolorowe ubranka, w których wygląda (cytując zachwycone ciocie, znajomych i przechodniów) „przeuroczo”, „słodko” i „och, jak cudownie!”. Takie komplementy są balsamem dla uszu rodzica, prawda? Skoro więc przywiązujesz tak dużą wagę do body, sukieneczek albo śpioszków, dlaczego nie zastosować tej samej zasady przy wyborze pieluch? Gdy na dworze panuje wyższa temperatura, pielucha często jest jedyną rzeczą, którą niemowlak ma na sobie – i wcale nie musi to być brzydka, biała pielucha.

Pamiętaj, że Twoje dziecko nosi pieluszki w bardzo ważnym okresie swojego życia – wtedy, gdy najintensywniej się rozwija, stawia pierwsze kroki, a w jego buzi zaczynają pojawiać się i pierwsze ząbki, i pierwsze słowa. Jako rodzic na pewno uwiecznisz na zdjęciach setki Waszych cudownych momentów! Na fotografiach znajdą się też pieluchy. Jeśli będą ładne, kolorowe i ozdobione ślicznymi wzorami wrócisz do nich po latach z dużo większą przyjemnością. A może niektóre z nich wyeksponujesz na ścianie albo wydrukujesz i umieścisz w rodzinnym albumie?

Czy to możliwe, żeby kolorowe pieluszki były ekologiczne?

Co powiedzieć o losie kolorowych pieluszek, które spełniły już swoją główną rolą i stały się zwykłym (choć dalej ładnym) odpadem? Mamy dla Ciebie kolejną dobrą wiadomość: Istnieją ekologiczne i w dużej części biodegradowalne kolorowe pieluchy jednorazowe! Ich producenci nie tylko pragną zapewnić rodzicom cudowne chwile nawet podczas zmiany pieluchy, ale również dbają o środowisko naturalne tak dalece, jak umożliwia to współczesna technologia. Kolorowe pieluchy mogą więc stać się fantastycznym kompanem dla Ciebie i Twojego malucha.

Czy kolorowe pieluszki są bezpieczne dla malucha?

Może się jednak zastanawiasz: Przecież tam, gdzie są kolory, są też barwniki. Czy kolorowe pieluszki nie stwarzają zagrożenia dla delikatnej i wrażliwej skóry dziecka? Nie, jeśli użyje się bezpiecznych farb, np. wodnych. Nie wywołują one reakcji alergicznych, nie mają też charakterystycznego, chemicznego zapachu ani nie emitują lotnych związków organicznych (na żadnym etapie produkcji!). Poza tym suszenie przebiega w temperaturze pokojowej. Nadruki na pieluchach wykonane farbami wodnymi są bezpieczne i dla maluszka, i dla środowiska.

Oczywiście ekologiczny sposób barwienia to nie jedyne kryterium, którym musisz się kierować przy wyborze kolorowych pieluszek. Zwróć również uwagę na to, czy:

  • pulpa celulozowa została wybielona bez użycia chloru (najlepiej metodą TFC, czyli total free chlorine),
  • materiały są przewiewne i pozwalają skórze oddychać,
  • nie zastosowano substancji kosmetycznych ani zapachowych, które mogą wywoływać alergie (doskonałym składnikiem używanym w kolorowych pieluszkach jest np. aloes o działaniu przeciwzapalnym, leczniczym i dezynfekującym).

Nie idź też na kompromis w kwestii przeciekania i porządnego trzymania wilgoci we wnętrzu pieluszki. Nawet najładniejsze, najbardziej przyjemne dla oka pieluchy nie nadadzą się do użytku, jeśli za szybko robią się mokre (i w środku, i na zewnątrz). Jak się upewnić, że pieluchy będą dobrze odprowadzać wilgoć? Przed zakupem pieluch możesz sprawdzić opinie innych użytkowników. Druga opcja to zakup mniejszego opakowania i sprawdzenie ppieluszki „w akcji”.