Niebawem stan osobowy waszej rodziny ulegnie zwiększeniu? Na świat przyjdzie długo wyczekiwany dzidziuś? Jeśli tak, na pewno już teraz zastanawiacie się nad tym, jak przygotować swój dom na to wydarzenie. Nikt nie chce zostawiać tego na ostatnią chwilę. Kiedy wrócicie z dzieckiem ze szpitala, wasze życie odmieni się o 180 stopni. Na wiele rzeczy nie będzie już tyle czasu co dawniej, pojawią się nowe obowiązki i wydatki. Nie wszystko można przewidzieć i nie wszystko da się zaplanować. Są jednak takie rzeczy, które na pewno da się zrobić nieco wcześniej, dzięki czemu można im poświęcić trochę więcej czasu i bardziej je dopracować. Poniżej kilka wskazówek na to, jak można przygotować swój dom na pojawienie się dzidziusia.

Zakup wózka i łóżeczka

W początkowym okresie życia, przez kilka pierwszych miesięcy dziecko będzie bardzo dużo spało. To dobra informacja szczególnie dla mamy, która po porodzie również potrzebuje czasu na dojście do siebie i powrót do formy. Dzięki temu że dziecko prześpi wiele godzin dziennie, ona również znajdzie czas na tak ważny sen. Dziecko będzie dla swojego bezpieczeństwa spać w łóżeczku lub wózku. Obie te rzeczy powinny być zakupione z wyprzedzeniem i oczekiwać w domu na noworodka. Wybierając wózek i łóżeczku, kupujmy tylko takie z atestem. Do samego łóżeczka warto również dokupić nakładany od góry przewijak.

Przygotowanie pokoiku dla dziecka

Niebywałym komfortem jest mieszkanie w domu, w którym zazwyczaj jest wystarczająca ilość miejsca, aby przygotować pokoik dla dziecka. Może to być oddzielny pokój lub jeden większy pokój podzielony na pół. Ważne aby dziecko kiedy nieco podrośnie, miało swoje własne miejsce do zabawy i nauki. Wyposażeniem takiego pokoiku można zająć się trochę później, angażując w to nawet swojego malucha. Będzie to dla niego nie lada frajdą i zabawą móc wybierać meble, kolor ścian lub dywan na podłogę.

Zwierzęta w domu

Bardzo często poruszaną kwestią w kontekście przyjścia dziecka na świat są zwierzęta domowe. Ich właściciele są pełni obaw czy zwierzęta zaakceptują nowego domownika i nie zrobią mu krzywdy. Tu jest bardzo duża rola rodziców do odegrania. Muszą oni stopniowo oswajać zwierzę z nowymi osobami w domu, jego ubraniami, zabawkami i zapachem. Jednocześnie nadal muszą poświęcać zwierzęciu czas i uwagę, aby nie poczuło się ono odrzucone i nie traktowało dziecka niczym wroga. Pomocy można poszukiwać u behawiorystów zwierzęcych, którzy potrafią wzmacniać pozytywne nawyki i zachowania u zwierząt.

Odświeżenie mieszkania

W końcu mieszkanie, w którym pojawi się dzidziuś powinno być czyste i pachnące. Dawno nie malowane ściany należy odmalować i trzeba to zrobić na tyle wcześnie, aby farba spokojnie zdążyła wyschnąć, a zapach wywietrzyć się. Na to wszystko potrzebne są pieniądze, których często nie mamy w nadmiarze. Rodzicielstwo to niestety dopiero początek wydatków. Dobrze wówczas wiedzieć, że są kredyty pozabankowe, na które zawsze można liczyć i pożyczyć z nich niezbędną kwotę gotówki.