Gdy dziecko przychodzi na świat, rodzice gromadzą mnóstwo ubranek. Jednak zwykle są to cieńsze ubranka, chyba że maluch ma urodzić się w miesiącach zimowych. Kiedy w perspektywie jest pierwsza zima dziecka, gdy chodzi już na własnych nóżkach, to aby móc wspólnie zwiedzać miasto zimową porą, musisz zapewnić mu odpowiednią garderobę. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak ją skompletować.

Kurtki zimowe chłopięce lub dziewczęce to absolutnie must have

Na pewno dobór kurtki jest bardzo istotny. Nie powinna być zbyt obszerna i duża. Nie należy jej zatem kupować na zapas, no, chyba że wybiera się taką, która ma regulację długości rękawów i może posłużyć na dłuższy czas, mimo że dziecko tak szybko rośnie. Kurtki zimowe chłopięce lub dziewczęce puchowe będą najlepszym wyborem. Na cieplejszą zimę bez przymrozków i opadów, możesz też zdecydować się na kurtki zimowe z lekkim puchem, które sprawdzą się w przypadku noszenia odzieży na cebulkę, czyli bielizny termoaktywnej, koszulki i polaru. Warto zwrócić uwagę na to, czy kurtka posiada odblaski. Zimą jest to bardzo ważny element, nawet jeśli chodzisz z dzieckiem za rękę. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na stopień wodoszczelności kurtki. Dzięki temu dziecko nawet po zabawie w śniegu nie będzie mokre.

Kombinezon dla dziecka świetnie się sprawdzi

Wybierając zimową garderobę dla dziecka na pewno trzeba zwrócić uwagę na skład odzieży. Ważne by była wykonana z oddychających, a jednak nieprzemakalnych materiałów. Dlatego jednym z must have zapewniających dziecku komfort cieplny będzie kombinezon. Nie jest to ulubiona garderoba ani dzieci, ani rodziców, bo jednak ubieranie i rozbieranie takiej odzieży jest często problematyczne. Jednak decydując się na odpowiedni model można zniwelować ten problem. Wystarczy wybrać model z długimi praktycznymi suwakami i już przewijanie dziecka czy korzystanie przez nie z nocnika lub toalety będzie łatwiejsze. Ważne by materiał, z którego jest wykonany kombinezon był wolny od szkodliwych substancji takich jak związki fluorowęglowe. Kupując poliestrowy kombinezon dla dziecka wspierasz środowisko, gdyż taka odzież wykonana jest z włókna poliestrowego pozyskanego częściowo z butelek PET. Długie rękawki i nogawki, a także niedrapki zapewniają bezpieczeństwo i komfort termiczny. Kombinezony dla dzieci nadają się nawet do temperatury minus 20 stopni. Oczywiście trzeba pamiętać, że z małym dzieckiem nie można spacerować przy takiej temperaturze. Dopuszczalna to minus 10 stopni. Warto również przed wyjściem sprawdzić przede wszystkim odczuwalną temperaturę, gdyż to właśnie ten parametr jest najważniejszy.

Postaw na rękawiczki jednopalczaste, w których nie zmarznie, ciepłą czapkę i komin

Na pewno należy postawić na rękawiczki jednopalczaste, bo świetnie chronią przed zimnem. Dziecko może w nich swobodnie ruszać paluszkami. Jednocześnie takie rękawiczki są dłuższe i sięgają poniżej nadgarstków. Często wyposażone są w ściągacze lub rzepy, które pozwalają na lepsze dopasowanie do dłoni, a dzięki temu ograniczają możliwość dostania się śniegu do środka czy też dostępu mroźnego powietrza. Ciepła czapka wykonana z naturalnych lub oddychających materiałów, która zasłania uszy to także must have. Można wybrać model wiązany pod szyją, ale też postawić na klasyczną czapkę, którą można lekko podwinąć. Zamiast szalika lepiej wybrać komin, ponieważ dziecko może szybko samo nauczyć się go zakładać i zawsze zapewnia ciepło.

Jak wybrać pierwsze buty zimowe dla dziecka?

Tutaj znów trzeba kierować się tą zasadą jak w przypadku kurtek zimowych chłopięcych i dziewczęcych i nie kupować ich na zapas. Muszą być odpowiednio dopasowane do stopy i nie mogą być więcej niż kilka milimetrów dłuższe. Dzięki temu ruch stopy podczas chodu będzie naturalny. Cholewka musi być miękka i elastyczna. Oczywiście dla malucha najlepiej sprawdzą się buty zapinane na rzepy.

Kompletując zimową garderobę dziecka, warto postawić także na polary, które są bardzo praktyczne i przydatne w różnych sytuacjach. Stanowią też drugą warstwę garderoby na cebulkę.