Jak wybrać książki do nauki czytania?

2023-01-20 15:38:00
Jak wybrać książki do nauki czytania?

Poznawanie liter jest dla dziecka fascynującym etapem edukacji. Dzięki ciężkiej pracy maluch wkrótce zacznie składać pierwsze sylaby, a następnie łączyć je w łańcuchy zdań, zyskując w ten sposób dostęp do szerokiej wiedzy, wspaniałych przygód i barwnych postaci. Umiejętność czytania warto rozwijać nie tylko w szkole. Jak wybrać książki, które najlepiej sprawdzą się przy nauce czytania, a przy tym będą interesujące dla młodego czytelnika?

Opracowanie graficzne

Dzieci, które dopiero poznają świat, interesują się wszystkim, co je otacza. Niestety, skupienie u kilkulatków nie trwa zbyt długo, dlatego książki do nauki czytania powinny wyróżniać się przede wszystkim ciekawą szatą graficzną. Kolorowe ilustracje z pewnością przyciągną uwagę czytelnika, sprawiając, że łatwiej będzie mu skojarzyć tekst. Grafika to nie tylko ładne obrazki – to także błyszczący papier, zdobienia brzegów kartek czy połyskujące lub wydające dźwięki elementy.

Litery, które tworzą treść

Jeżeli już udało się zainteresować dziecko pięknym opracowaniem graficznym książki, pora zwrócić uwagę na krój czcionki. Litery powinny mieć prosty i zaokrąglony kształt i przypominać krojem te, które maluch poznaje w szkole lub przedszkolu. Czcionka powinna być na tyle wyraźna, by nie sprawiała trudności z jej odczytaniem. Duże znaczenie ma wielkość liter, a także odpowiedni kontrast między kolorem czcionki a tłem.

Książki dla kilkulatków – zwłaszcza stawiających swoje pierwsze kroki w czytaniu – powinny mieć krótką i łatwą do zrozumienia treść. Rozwinięte zdania nie są najlepszym pomysłem; maluchy nie są w stanie wyłapać sensu z treści, która rozwija się na więcej niż jeden wers. Optymalnym rozwiązaniem będą zwięzłe, pojedyncze zdania.

Tematyka ma znaczenie

Początkujący czytelnicy mogą łatwo się zniechęcić, dlatego w pierwszym etapie nauki warto wybrać książki do nauki czytania, które będą odpowiadać zainteresowaniom dziecka. Literatura, której bohaterem jest gwiazda piłki nożnej czy wprawna pani cukierniczka, sprawi, że dziecko wykaże większy entuzjazm i z przyjemnością pozna przygody głównej postaci.

Warto jednak od samego początku poszerzać czytelnicze horyzonty malucha i wybierać książki o zróżnicowanej tematyce. Dzięki temu dziecko zgłębi wiedzę o ogólnym świecie i rozwinie swoją wyobraźnię.

Czas na naukę czytania

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na, to kiedy dziecko jest gotowe, by rozpocząć swoją literacką przygodę. Niektóre maluchy wykazują zainteresowanie książkami już w wieku trzech lat, inne dopiero w wieku przedszkolnym. Wiele zależy też od stymulacji ze strony rodziców. Okazuje się, że dzieci, którym regularnie czytano dobranocki od pierwszych tygodni życia, mają o wiele lepiej rozwinięte słownictwo i wrażliwość od swoich rówieśników, którzy nie byli eksponowani na czytanie.

Chęć do nauki czytania wyrabia się w czasie, kiedy dziecko jest na to gotowe. Nie należy przyspieszać tego etapu, ponieważ u każdego kilkulatka następuje on indywidualnie. Gdzie kupić dobrze opracowane książki do nauki czytania? Spośród wielu publikacji na uwagę zwraca seria wydawnicza Czytam sobie.

 

Autor:Autor: https://czytamsobie.pl; Zdjęcia dostarcza: czytamsobie.pl