Jak zachęcić dziecko do jedzenia owoców?

2023-06-06 21:37:00
Jak zachęcić dziecko do jedzenia owoców?

Jeśli masz dziecko, wiesz, jak trudno jest czasem przekonać je do jedzenia owoców. Dlaczego dzieci tak często unikają jedzenia zdrowych produktów? Czy istnieją skuteczne sposoby, aby pomóc dziecku polubić owoce? W tym artykule omówimy nie tylko powody, dla których dzieci mogą nie chcieć jeść owoców, ale również skuteczne strategie, które możesz zastosować, aby pomóc Twojemu dziecku pokochać owoce.

Dlaczego dzieci unikają jedzenia owoców?

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe

W dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci je niezdrowe jedzenie, które zawiera dużo cukru i słabej jakości tłuszcze (np. słodycze czy fast foody). Takie jedzenie zmniejsza atrakcyjność innych produktów, w tym owoców i sprawia, że trudniej będzie polubić dzieciom smak owoców. A dlaczego tak się dzieje? Ponieważ tłuszcz jest nośnikiem smaku, co z kolei podbija smak słodki cukru i po prostu takie produkty są dla nas i dzieci po prostu smaczniejsze.

Brak przykładu i brak ekspozycji

Dzieci często uczą się przez naśladowanie. Jeśli rodzice nie jedzą lub jedzą niewiele owoców,  to trudniej może to przychodzić również dzieciom. Gdy nie mamy w zwyczaju kupować owoców i nigdzie ich nie widać w domu, to dziecko nie ma okazji, by poznać  różnorodność produktów i poznać ich smak.

Negatywne doświadczenia

Jeśli dziecko miało negatywne doświadczenia z owocami w przeszłości (np. było zmuszane do jedzenia, karane za niezjedzenie, owoce były ukrywane w posiłkach), może to skutkować tym, że nie będzie miało ochoty próbować owoców przez dłuższy czas.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia owoców?

Włącz owoce do innych potraw

Jeśli Twoje dziecko wciąż unika jedzenia owoców, spróbuj dodać je do innych potraw, takich jak smoothie, sałatki lub dania główne. Możesz np. dodać pokrojone jabłka lub truskawki do owsianki czy kaszki HELPA lub dodać plastry banana do kanapek z masłem orzechowym. Aby przekonać dziecko do smaku owoców, możesz również wykorzystać owoce liofilizowane, dodając je do ulubionych potraw całej rodziny. Pamiętaj, aby nie ukrywać przed dzieckiem owoców w posiłkach. Jeśli dziecko odkryje, że zjadło posiłek z owocami, a o tym nie wiedziało, to z jednej strony może stracić zaufanie, a z drugiej nie będzie miało okazji do prawdziwego poznania owoców.

Daj przykład

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko lubiło owoce, musisz być dobrym przykładem. Jedz owoce przy dziecku i pokaż, że Tobie one smakują. Jeśli Twoje dziecko wciąż nie jest przekonane do jedzenia owoców, stwórz okazje, aby je poznało! Włącz dziecko do wspólnego przygotowywania posiłku i zróbcie np. pyszny koktajl owocowy, babeczki lub przygotujcie małe przekąski z owocami.

Daj dziecku wybór

Daj dziecku wybór między kilkoma różnymi owocami, aby mogło wybrać to, co mu najbardziej odpowiada. To może pomóc dziecku poczuć, że ma możliwość podjęcia własnej decyzji co wybierze i spróbuje.

Zabawne kształty i kolory

Przygotuj owoce w zabawne kształty i kolory, aby przyciągnąć uwagę dziecka. Możesz zrobić np. kawałki melona w kształcie kółek lub ułożyć owoce na talerzu w postaci uroczego obrazka.

Zaproś dziecko do wspólnego przygotowywania posiłków z owocami

Poproś dziecko, aby pomogło w przygotowaniu owoców, np. w obieraniu bananów lub wyciskaniu soku z pomarańczy. W czasie przygotowywania posiłku możecie rozmawiać o danym owocu, jaki ma zapach, kolor, smak (jeśli dziecko będzie miało ochotę spróbować). Pamiętaj, że pomoc dziecka w przygotowaniu posiłków nie gwarantuje, że ono je zje czy nawet spróbuje. Mimo wszystko takie doświadczenie zwiększa prawdopodobieństwo, że przy kolejnej okazji jednak się skusi i chętniej coś spróbuje.

Nie zmuszaj i nie zachęcaj dziecka

Nie zmuszaj dziecka do jedzenia owoców, ponieważ może to tylko pogłębić jego opór. Zamiast tego, postaraj się wprowadzić owoce w sposób naturalny i nie narzucaj dziecku, że musi jeść konkretną ilość owoców.

Ogranicz słodycze

Jeśli Twoje dziecko je dużo słodyczy, może to sprawić, że będzie trudniej mu zaakceptować i polubić smak owoców. Postaraj się ograniczyć spożycie cukru i słodyczy, aby dziecko miało okazję trochę zgłodnieć. Jeśli dziecko sygnalizuje nam, że coś by zjadło, ale posiłek nie jest jeszcze do końca przygotowany, możesz w pierwszej kolejności zaproponować owoce, które będą podane do posiłku.

Akceptacja smaku owoców będzie wymagało czasu i cierpliwości. Dając dziecku możliwość wyboru oraz okazję do wspólnego przygotowywania posiłków, proponując różnorodne owoce w zabawny sposób, a przede wszystkim dając przykład i pokazując, jak smaczne mogą być, możesz pomóc dziecku zaakceptować i polubić owoce, a dzięki temu zbudować zdrowe nawyki żywieniowe na przyszłość.

Autor:Autor: helpa.pl; Zdjęcie dostarcza: helpa.pl; Źródło: stock.adobe.com.