Urządzanie pokoju dziecięcego to tworzenie przestrzeni do zabawy i relaksu. Wnętrze musi być nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne wizualnie. Wymarzony efekt można osiągnąć dzięki nowoczesnym tapetom. Sam wzór i kolorystykę warto dopasować do wieku i upodobań małego mieszkańca. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji na dekoracje ścienne pokoju dziecięcego.

Tapety w pokoju niemowlaka

Podczas przygotowywania pokoju dla niemowlęcia warto kierować się potrzebami rodziców. Postaw na spokojne barwy, spójność koloru tapety z otoczeniem oraz możliwość mycia ścian. W pokojach niemowląt najlepiej sprawdzają się pastele. Królują tam motywy geometryczne, choć równie dobrze wyglądają tapety w misie, kwiaty lub chmury. 

Niektórzy rodzice decydują się na urządzenie pokoju w stylu dopasowanym do płci dziecka, np. pokój dla dziewczynki ma motyw różowych serduszek, księżniczek lub baletnicy, a pomieszczenie dla małego chłopca udekorowane jest tapetą w samochody, rowery lub piłki. Dużą popularnością cieszą się też neutralne wzory takie jak zwierzęta lub serca. W większości takich aranżacja przejawia się minimalizm i styl skandynawski.

Tapety z bohaterami z ulubionych bajek w sam raz dla przedszkolaków

Postaci z bajek pojawiające się na tapetach to prawdziwa gratka dla małych miłośników kreskówek. Dzieci w wieku przedszkolnym z pewnością ucieszą się, gdy na ścianach w ich własnym pokoju znajdzie się wizerunek ulubionego bohatera. Obecnie producenci oferują bogaty asortyment takich tapet. 

Warto też przyjrzeć się jakości produktu. Tapeta do pokoju malucha musi być odporna na mycie i uszkodzenia mechaniczne. Każdy materiał znajdujący się w zasięgu dzieci powinien też być wykonany z bezpiecznych tworzyw. Większość rodziców ceni sobie tapety papierowe trzywarstwowe, które są wystarczająco wytrzymałe na uszkodzenia i niedrogie. 

Uniwersalne tapety z motywami dla starszych dzieci i uczniów

Doskonałym wyborem jest też uniwersalny motyw. Będzie pasował do pokoju dziecka i przez długi czas nie wyjdzie z mody. Najlepiej sprawdzą się w tej roli tapety w zwierzęta, kwiaty, chmury, gwiazdy lub samochody. Warto też rozważyć neutralną opcję i postawić na dekorację ścienną we wzory geometryczne – tapeta w kropki lub linie nada się także dla starszego dziecka, a i w młodzieżowym pokoju będzie wyglądać dobrze.

Warto pamiętać o tym, by nieco ograniczyć liczbę wzorzystych dodatków w pomieszczeniu. Dzięki temu kolorowe wzory na tapecie będą lepiej wyeksponowane, a wnętrze nie będzie przytłaczać. Do kolorowych, wzorzystych ścian pasują jasne meble w neutralnym kolorze oraz taka sama podłoga. 

Fantazyjne tapety do pokoju dziecięcego 

Tapety do pokoju dziecka mogą też przybierać formę obrazków. Zamiast rytmicznie pojawiających się powtórzeń wzoru, takie tapety mogą przedstawiać jakąś scenę, kosmos, góry lub las. Wkomponowanie takiej specyficznej tapety wymaga dobrego planu całej aranżacji, jednak efekty, które można w ten sposób uzyskać, z pewnością są warte włożonego wysiłku. Również w tym przypadku warto dobrać pastelowe, jasne barwy, które świetnie wyglądają w pokoju dziecięcym. 

Gładkie tapety jako uzupełnienie aranżacji

Dobrym tłem i uzupełnieniem każdej aranżacji są gładkie jednokolorowe tapety. Najczęściej wybierane są pastelowe lub neutralne barwy. Taki rodzaj tapet sprawdza się na ścianie częściowo zasłoniętej meblami. Można podzielić pokój i użyć jednobarwnej tapety na dwóch sąsiadujących ścianach, a na dwóch pozostałych wybrać materiał z motywem. 

Sposób pokrycia ścian należy dobrać indywidualnie do rozmieszczenia sprzętów w pokoju dziecięcym. Dobrą praktyką jest wybór delikatnych, subtelnych odcieni. Intensywna barwa zielona, żółta lub czerwona może podobać się malcowi, jednak duża powierzchnia ściany w tym kolorze może spowodować rozdrażnienie i utrudniać dziecko skupienie uwagi.

Wybór tapety do pokoju dziecięcego ułatwia dobra znajomość gustu malucha. Popularną dekoracją dziecięcych zakątków są ulubione postaci z bajek, zwierzęta, chmury i wzory geometryczne. 

Tapety dziecięce w modnych wzorach znajdziecie na https://tapetujemy.pl/wzory/tapety-dzieciece