Komfort snu Twojej pociechy bezpośrednio przekłada się na jej zdrowie i poczucie szczęścia. Zwłaszcza noworodki i małe dzieci szybko się rozwijają, a część tego procesu zachodzi właśnie w trakcie sennego odpoczynku. Dlatego warto zapewnić swojemu dziecku odpowiednie warunki do snu. Przyjrzyj się wskazówkom pomocnym w wyborze materaca!

Zapewnij dziecku bezpieczeństwo

W kontekście materaca dziecięcego mowa zwłaszcza o materiale bezpiecznym dla zdrowia. Najlepiej postawić na modele hipoalergiczne i antybakteryjne. Dobrym pomysłem są warianty bawełniane z wkładem piankowym, który zapewnia świetne podtrzymanie dla delikatnego ciała dziecka.

Bez pod uwagę również możliwość prania takiego materaca. Szukaj wśród modeli wyposażonych w zamek błyskawiczny, by można było szybko zdjąć wierzchnią warstwę i skutecznie uprać. Bezpieczny i komfortowy sen dziecka ma też związek z twardością materaca. W pierwszych miesiącach życia dziecka należy unikać bardzo twardych egzemplarzy. Dobrym rozwiązaniem są modele o średniej twardości, by z jednej strony zapewniać odpowiednią miękkość, a z drugiej nie pozwalać na zapadanie się ciała maluszka.

Postaw na materac certyfikowany

Zdrowie dziecka jest dla Ciebie najważniejsze, więc robisz wszystko, by zapewnić mu przyjemny sen. Odpowiedni materac dziecięcy daje nie tylko przyjemny sen. Jego konstrukcja musi być też certyfikowana, co ma znaczenie pod kątem wpływu materiałów na samopoczucie dziecka. Świetnym wyznacznikiem jest certyfikat Instytutu Matki i Dziecka. Modele, które mają taki atest, mogą z powodzeniem służyć jako podłoże w łóżeczku dla najmłodszych.

Sięgnij po dodatkową ochronę materaca

Nie da się zapomnieć o tym, że materac dziecięcy będzie intensywnie eksploatowany. Może się zdarzyć, że trzeba go będzie często prać, a zabrudzenia powstające na jego powierzchni będą wyjątkowo trudne do usunięcia. Dlatego wielu rodziców przekonało się, że dobrą opcją są materace z dodatkowym pokrowcem łatwym do ściągnięcia i uprania.

Bardzo ważne jest to, by taki pokrowiec był wolny od sztucznych barwników i wybielaczy optycznych. Liczy się też możliwość prania w niskich temperaturach np. 40°C. Pokrowiec odporny zabrudzenia i plamy bardzo dobrze sprawdzi się dla dzieci w każdym wieku, a zwłaszcza tych najmłodszych.

Pozostałe kryteria wyboru materaca dziecięcego

Z wiekiem wymagania dziecka co do materaca mogą się zmieniać. Dla kilkuletniego szkraba a tym bardziej nastolatka materac powinien być dopasowany do wzrostu i wagi. Wraz ze zwiększeniem masy ciała należy stawiać na twardsze warianty materaców. Poza tym obserwuj, w jakiej pozycji śpi Twoje dziecko. Jeśli chętnie śpi na brzuchu, możesz wybrać nieco miększe modele. Jeżeli jednak woli spać na plecach i na boku o wiele lepiej postawić na warianty nieco twardsze.

Warto wspomnieć na końcu również o producentach materaców. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, więc materac powinien pochodzić od sprawdzonego producenta. Stosowanie bezpiecznych i solidnych materiałów pozwoli spać spokojnie Tobie i dziecku.

Artykuł powstał we współpracy z selene.pl