Jakie gry planszowe dla 3 latka wybrać, aby wspierały jego rozwój

2023-04-21 21:45:00
Jakie gry planszowe dla 3 latka wybrać, aby wspierały jego rozwój

Planszówki to bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów na nudę. To także doskonałe narzędzie do nauki, a dobrze wiemy, że dzieci zdecydowanie lepiej przyswajają wiedzę poprzez zabawę. Jakie gry planszowe dla 3 latków wybrać, aby nie tylko bawiły, ale również wspierały jego rozwój?

Gry dla 3 latka, które wspierają rozwój

Czy wiesz, że gry dla dziecka pobudzają procesy umysłowe, a do tego korzystnie wpływają na jego rozwój? Rozgrywki uwalniają od nadmiaru emocji, wspomagają koordynację wzrokowo-ruchową, a także uczą logicznego myślenia. To wszystko jest niezwykle istotne i przyda się dziecku zarówno na etapie, przedszkola, szkoły, jak i w dorosłym życiu. Jakie gry planszowe dla 3 latka warto wybrać?

Gry memory

Zastanawiasz się, jakie gry planszowe dla 3 latka będą dobrym rozwiązaniem? Postaw na wszelkiego typu gry memory. Memory to gra, która ćwiczy pamięć. Gra składa się z niewielkich kartoników w liczbie parzystej, które układa się obrazkiem do dołu, aby żaden z graczy nie widział, co znajduje się na ilustracji. Gracz, który zaczyna, odwraca dwa wybrane kartoniki. Jeżeli jest to para, odkłada na bok i gra dalej. Jeżeli są to dwa różne kartoniki, gracz odkłada je z powrotem obrazkiem do dołu i kończy rundę, a kolejny gracz zaczyna swoją rundę. Gra trwa, dopóki wszystkie kartoniki nie zostaną odkryte. Gra ta przede wszystkim:

 • ćwiczy pamięć,
 • wykształca poprawne zachowania społeczne,
 • rozwija koordynację ruchową,
 • ćwiczy koncentrację,
 • ćwiczy spostrzegawczość.

Co istotne, obecnie gra memory dostępna jest nie tylko w klasycznej wersji, ale innych odsłonach, co daje kilka wariantów rozgrywki.

Gry logiczne

Dla 3 letniego dziecka odpowiednie są także gry logiczne. Tutaj warto pokusić się o karty z zagadkami oraz ilustrowanymi łamigłówkami. Nie tylko zachwycą dziecko, ale przede wszystkim zachęcą do poznawania i odkrywania nowych rzeczy. Podczas rozwiązywania łamigłówek oraz zagadek maluch:

 • ćwiczy pamięć oraz koncentrację,
 • rozwija wyobraźnię,
 • ćwiczy spostrzegawczość,
 • rozwija umiejętność logicznego myślenia.

Gry logiczne to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, kiedy pogoda za oknem nie pozwala na aktywności na świeżym powietrzu. Z kolei gry w postaci kart świetnie sprawdzą się podczas podróży. Dzięki nim maluch zajmie się podczas jazdy samochodem, a sama podróż upłynie bardzo szybko i przyjemnie. Z powodzeniem możecie taką grę zabrać również na plażę czy na piknik.

Gry edukacyjne

Obowiązkowo zainwestuj w kilka ciekawych gier edukacyjnych, których zadaniem jest nie tylko dostarczenie dziecku rozrywki, ale przede wszystkim nauka. Gry edukacyjne mają walory edukacyjne i zostały opracowane w taki sposób, że sama rozgrywka służy poprawie konkretnych umiejętności lub poszerzeniu zasobów wiedzy graczy. Tematykę gry zawsze dopasuj do etapu rozwoju malucha, a także jego zainteresowań, co z pewnością ułatwi naukę i zachęci do zabawy. Jakie korzyści daje stosowanie gier edukacyjnych?

 • uczą koncentracji oraz spostrzegawczości,
 • uczą przewidywania następstw podejmowanych decyzji.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://niedoskonala-mama.pl/najlepsze-gry-planszowe-dla-3-latka/

Autor:Autor: niedoskonala-mama.pl; Źródło zdjęcia: freepik