Kim jest programista i czym się zajmuje?

2022-12-16 21:05:00
Kim jest programista i czym się zajmuje?

Wiele młodych osób marzy o tym, by zostać programistą. Z pozoru taka praca jest wygodna, łatwa i przyjemna, a przy tym gwarantuje wysokie wynagrodzenie. Jak jednak jest w rzeczywistości? Wyjaśniamy, kim jest programista i czym się zajmuje!

Kim jest programista?

Programista (inaczej: koder, inżynier oprogramowania czy developer) to specjalista IT – osoba zajmująca się tworzeniem aplikacji i programów komputerowych, wykorzystująca odpowiedni język programowania (np. C, C++, Python czy Java). Z reguły w tym zawodzie konieczna jest znajomość kilku z nich i specjalizacja w jednym.

W zależności od tego, którą częścią kodu zajmuje się programista, wyróżnia się trzy główne specjalizacje:

  • Front End Developer (tworzenie szaty graficznej oprogramowania),
  • Back End Developer (tworzenie silnika aplikacji i nadzór jego działania),
  • Full Stack Developer (łączenie front i back endu w jedność).

Czym zajmuje się programista?

Najogólniej rzecz ujmując, programista tworzy kody do rozmaitych aplikacji, programów i systemów IT. Do jego obowiązków często należy też nadzorowanie ich działania oraz rozwiązywanie ewentualnych problemów, aktualizacja, modyfikacja itp. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że zawód ten jest jednym z najbardziej potrzebnych – narzędzia informatyczne są już wykorzystywane w niemalże każdej dziedzinie naszego życia.

Programiście potrzebny jest tylko nowoczesny komputer oraz specjalistyczne programy. Dzięki temu jak najbardziej może pracować w trybie zdalnym, w dowolnym wymiarze czasu. Żeby jednak móc znaleźć zatrudnienie w tej branży, trzeba poświęcić wiele lat na naukę, a następnie zdobycie odpowiedniego doświadczenia. Co więcej, przez cały czas trzeba się dokształcać i rozwijać, by pozostać na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami.

Jak zostać programistą?

Zawód programisty jest współcześnie jednym z wymarzonych, ponieważ w praktyce daje gwarancję świetnego zatrudnienia i wysokiego wynagrodzenia. Na rynku cały czas obserwuje się duże zapotrzebowanie na specjalistów IT, a pracodawcy proponują im niezwykle korzystne warunki pracy. Do tego branża ta daje szereg możliwości rozwoju kariery zawodowej.

Aby zostać programistą, poza obsługą komputera przede wszystkim trzeba opanować języki programowania. Naukę warto zacząć od najmłodszych lat. Dzieci najlepiej przyswajają wiedzę, ponieważ ich mózg jest w stanie najintensywniejszego rozwoju. Z tego względu ogromną popularnością cieszą się kursy programowania dla maluchów. Podczas zajęć w przyjaznej formie przekazuje się podstawy kodowania, tak by całość przypominała bardziej atrakcyjną, kolorową zabawę. Udział w takich warsztatach pomaga zachęcić do zainteresowania się tematem – pociecha może dzięki nim odkryć nową pasję, która później stanie się sposobem na życie. Do tego zajęcia to świetne ćwiczenia wspierające zdrowy rozwój mózgu.

Chciałbyś zapisać swoje dziecko na zajęcia programowania? Zaufaj doświadczonym specjalistom, którzy wprowadzą je w fascynujący świat IT. Sprawdź ofertę kursów na: https://pixblocks.com/.

Autor:Autor: pixblocks.com; Zdjęcie dostarcza: pixblocks.com