Licówki na zębach mogą okazać się korzystnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkiej poprawie wyglądu swojego uzębienia. Warto wiedzieć, że z decyzją o ich założeniu wiąże się konieczność dbania o nie każdego dnia. W jaki sposób troszczyć się o licówki zębów? Wyjaśniamy.

Czym są licówki na zębach?

Licówki zębów są bardzo cienkimi nakładkami, które aplikuje się przy pomocy kleju do odpowiednio przygotowanej przedniej strony zębów. Stosuje się je w celu poprawy wyglądu zębów oraz korekcji drobnych wad zgryzu. Licówki można założyć na dolnych i górnych zębach, a cały proces jest bezbolesny i nie wymaga rekonwalescencji.

Jak dbać o licówki na zębach?

Licówki na zębach wymagają odpowiedniej, codziennej pielęgnacji. Niezwykle ważna jest właściwa higiena jamy ustnej https://www.jordanoralcare.com/pl/kompleksowa-pielegnacja-zebow-jak-powinna-wygladac/, w tym regularne mycie zębów i nitkowania. Taka rutyna pozwala utrzymać pierwotny kolor licówek oraz chroni naturalne zęby przed próchnicą. 

Przed założeniem licówek to proces powinniśmy dowiedzieć się, jak dbać o licówki kompozytowe lub porcelanowe. 

Rozwiązania, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę to m.in.:

  • unikanie obgryzania paznokci, gryzienia przedmiotów (np. długopisów) lub spożywania twardych pokarmów (np. orzechów laskowych) – narażanie licówek na częsty kontakt z twardymi, ostrymi elementami może uszkodzić ich powierzchnię;
  • regularne kontrolowanie uzębienia u stomatologa.

Jak dbać o licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe wymagają regularnej pielęgnacji, m.in. codziennego dokładnego mycia zębów miękką szczoteczką czy używania nici dentystycznej. Na rynku dostępne są specjalne produkty (np. pasty do zębów), przeznaczone do licówek kompozytowych. W przypadku tego rodzaju licówek jest ponadto spore ryzyko powstania przebarwień. 

Aby uniknąć konieczności częstego odświeżania licówek kompozytowych, warto ograniczyć spożywanie produktów o właściwościach barwiących. Należą do nich m.in. kawa, czerwone wino, buraki czy kurkuma. Wszystkie te kroki pozwolą jak najdłużej zachować śnieżnobiały uśmiech.

Jak dbać o licówki porcelanowe?

Licówki porcelanowe należy czyścić je minimum dwa razy dziennie oraz regularnie używać nici dentystycznej. Co prawda wyróżniają się one niską skłonnością do przebarwień, jednak mimo tego warto zrezygnować z palenia papierosów czy częstego picia kawy. 

Ponadto trzeba unikać past do zębów czy płukanek zawierających sodę oczyszczoną, które przez właściwości ścierne mogą sprzyjać porysowaniu powierzchni licówek. 

Zakładanie licówek na zęby –  o czym należy pamiętać?

Przed podjęciem decyzji o założeniu licówek zębów trzeba pamiętać, że będzie to decyzja na lata. Szlifowanie zębów jest procesem, którego skutków nie da się odwrócić – przy czym warto wiedzieć, że możemy zdecydować się na akrylowe licówki bez szlifowania.  Ze względu na dość niską trwałość są one zwykle rozwiązaniem tymczasowym (stosowanym przed założeniem ostatecznych licówek). 

Założenie licówek na zęby nie jest możliwe u każdego. Znanych jest kilka ważnych przeciwwskazań, m.in.:

  • niewyleczona próchnica;
  • nawykowe obgryzanie paznokci;
  • zapalenie dziąseł, paradontoza;
  • bruksizm (zgrzytanie zębami);
  • zaawansowane, nieskorygowane wady zgryzu;
  • brak nawyku codziennego dbania o zęby.


Pamiętajmy, że zęby po licówkach wymagają regularnej pielęgnacji. Musimy dbać o nasze uzębienie, aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy lub chorób przyzębia (np. paradontozy).