Dla wielu osób praca z dziećmi jest spełnieniem zawodowych marzeń. Dlaczego? Ze względu na możliwość nie tylko obserwowania rozwoju maluchów, ale także brania w nim czynnego udziału. Oprócz tego wiąże się ona z nieustannymi wyzwaniami, satysfakcją i wdzięcznością podopiecznych. Jeżeli chcesz znaleźć zatrudnienie, które zapewni ci to i jeszcze więcej, to warto rozważyć kurs asystenta nauczyciela przedszkola.

Kurs na asystenta w przedszkolu – najważniejsze informacje

Kurs asystenta nauczyciela przedszkola jest polecany osobom, które – jak wskazuje jego nazwa – chcą znaleźć zatrudnienie jako asystent nauczyciela w przedszkolu. Aby móc pracować z najmłodszymi, należy być osobą kreatywną, o miłym usposobieniu, empatyczną, odporną na stres, cierpliwą, spostrzegawczą i uprzejmą. Brzmi jak twój opis? W takim razie potrzebne jest ci jedynie wykształcenie wyższe, aby zapisać się na omawiany kurs. A co, jeśli go nie masz? Osoby, które są aktualnie na studiach, mogą wnioskować o warunkowe przystąpienie do kursu. W tym celu należy skontaktować się z placówką, która go prowadzi.

W trakcie kursu na asystenta w przedszkolu słuchacze zdobywają wiedzę, umiejętności i kompetencje, które są niezbędne do wykonywania czynności opiekuńczo-wychowawczych i organizacji czasu wolnego we współpracy z nauczycielem grupy przedszkolnej. Na liście zadań asystenta znalazły się np. pomoc w myciu rąk, towarzyszenie przy posiłku czy nadzorowanie bezpieczeństwa maluchów i porządku na sali.

Kurs asystenta nauczyciela przedszkola w praktyce. Program pod lupą

Czego uczy się przyszły asystent nauczyciela w przedszkolu podczas kursu kwalifikacyjnego? Program, który jest zgodny z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, obejmuje między innymi następujące zagadnienia:

  • psychologia ogólna i rozwojowa dziecka,
  • pedagogika zabawy,
  • podstawy prawa rodzinnego i opiekuńczego,
  • trening integracyjny i umiejętności wychowawcze,
  • metodyka organizacji czasu wolnego (gry i zabawy edukacyjne),
  • edukacja artystyczna, matematyczna, polonistyczna oraz motoryczno-zdrowotna,
  • metodyka pracy z dziećmi w grupach zintegrowanych,
  • komunikacja interpersonalna.

Kwalifikacyjny kurs na asystenta w przedszkolu trwa 130 godzin.

Jaki kurs asystenta nauczyciela przedszkola wybrać?

Gdzie się zapisać na kurs asystenta nauczyciela przedszkola? Dobrym pomysłem jest rozważenie udziału w kursie organizowanym przez https://epedagog.edu.pl, mającym formę e-learningu. Możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość to dobre rozwiązanie dla osób aktywnych zawodowo, świeżo upieczonych mam, a nawet tych, które mają ograniczony budżet. Kurs online na asystenta nauczyciela przedszkola pozwala obniżyć koszty nauki, ponieważ nie musisz płacić dodatkowo za nocleg, dojazd i materiały dydaktyczne. Oprócz tego daje możliwość nauki w dowolnym miejscu i czasie oraz kończy się wydaniem dokumentacji zgodnej z rozporządzeniem MEiN, która jest respektowana przez placówki oświatowe.