Paintball to bez wątpienia doskonała zabawa dla każdego — z wielkich zalet cieszą się nie tylko dorośli, lecz także najmłodsi. Nic więc dziwnego, że na pola paintballowe udajemy się przy każdej możliwej okazji. Początkujący, którzy pierwszy raz stają do walki często nie wiedzą, czym jest marker do paintballa. Warto im to dokładnie wyjaśnić, aby mogli gładko i bez problemu przystąpić do gry.

Do czego wykorzystywane są markery?

Zabawa w paintball polega na toczeniu walki na specjalnie przygotowanej arenie. Narzędziem, które pomaga pokonać przeciwnika, jest specjalny marker do paintballa, czyli urządzenie pneumatyczne, które strzela kulkami z farbą. Trafienie przeciwnika kulką powoduje rozbryzgnięcie się farby na jego stroju, co symbolizuje pokonanie. Oczywiście markery, podobnie jak i kulki, są w pełni bezpieczne i nie mogą wyrządzić krzywdy. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa stosowane są jednak specjalne ochraniacze m.in. na dłonie i głowę.

Najpopularniejsze rodzaje markerów do paintballa

Jak można się bez trudu domyślić, przez lata rozwoju na rynku pojawiło się wiele rodzajów markerów do paintballa. Bez wątpienia najpopularniejsze są jednak te najprostsze, głównie ze względu na cenę, które wykorzystują do działania jedynie dwutlenek węgla CO2. Przy jego pomocy kulka z farbą może zostać bez problemu wystrzelona. CO2 jest tanie, łatwo dostępne, a dodatkowo zapewnia dość dużą liczbę strzałów.
Nie da się jednak ukryć, że zdecydowanie lepsze efekty uzyskuje się wtedy, gdy kulki wystrzeliwane są poprzez sprężone powietrze. Marker jest dzięki temu stabilniejszy, a więc i celniejszy.

Nowoczesne odmiany markerów do paintballa

Oczywiście osoby szukające droższych i efektywniejszych rozwiązań z całą pewnością znajdą na rynku bardzo ciekawe propozycje. Jak się bowiem okazuje, wśród modeli z wyższej półki znaleźć można nawet odmiany elektryczne.
Do czego wykorzystywany jest prąd elektryczny w przypadku markerów? Pozyskuje się go z małej 9 V baterii, więc nie ma co liczyć na specjalnie zaawansowane funkcje. Zwykle jest on elementem wspomagającym przy podawaniu do lufy kolejnych kulek, co pozwala uzyskać większą szybkostrzelność.

Nietypowe markery do paintballa

Osoby szukające nietypowych i oryginalnych rozwiązań powinny zainteresować się markerem typu RAM. Jest to dość mały model, który przypomina broń ręczną np. rewolwer. Zasilany jest on przez CO2 i daje bardzo realistyczne odczucia podczas strzału. Wykorzystywany bywa nawet przez policję podczas ćwiczeń.