Narodziny dziecka wiążą się ze sporym stresem szczególnie w przypadku rodziców, którzy zmierzą się z tym wyzwaniem po raz pierwszy. Przygotowanie wyprawki potomkowi wbrew pozorom nie należy do prostych zadań. Lista jest długa, a jej poszczególne elementy wymagają wiedzy i doświadczenia, aby dopasować je do indywidualnych potrzeb rodziców. Jeden z ważniejszych jej punktów stanowi wózek dziecięcy. Obecnie na rynku można się spotkać wieloma odsłonami pojazdów dla najmłodszych. Dlatego też wybór właściwego, może sprawić wiele trudności. Producenci oferują swoim klientom coraz bardziej wygodne i bezpieczne wózki dziecięce. A zatem czym się kierować, kupując wózek wielofunkcyjny i na jakie jego parametry należy zwrócić uwagę?

  1. Wózki dziecięce dostępne na rynku
  2. a) Wózki wielofunkcyjne 2w1, 3w1 oraz 4w1
  3. Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek dziecięcy wielofunkcyjny?
  4. a) Koła
  5. b) Gondola
  6. c) Materacyk

Wózki dziecięce dostępne na rynku

W wyborze wózka dziecięcego niezbędne jest dookreślenie własnych preferencji i oczekiwań co do zakupu. W sklepach można się spotkać z różnymi rozwiązaniami, ułatwiającymi poruszanie się rodzicom z najmłodszym członkiem rodziny. Warto mieć na uwadze podstawowy podział pojazdów dla dzieci, czyli wózki spacerowe oraz wózki wielofunkcyjne. Te drugie dzieli się dodatkowo ze względu na zawartość zestawu i przeznaczenie różnią.

Wózki wielofunkcyjne 2w1, 3w1 oraz 4w1

Wózki dla dzieci wielofunkcyjne 2w1, to połączenie wózków spacerowych oraz głębokich. Rozwiązanie gwarantuje z jednej strony bezpieczeństwo malca, a z drugiej funkcjonalność. Umożliwia korzystanie z tego samego stelażu zarówno w wersji z gondolą, jak i z siedziskiem spacerowym w przypadku starszych dzieci. Wózki 2w1 służą rodzinom przez około 4 lata, czyli do momentu, gdy dziecko osiągnie wagę maksymalną, którą stelaż jest w stanie udźwignąć. Pojazdy 3w1 oraz 4w1 różni od poprzednich wyposażenie. W przypadku tych pierwszych w zestawie, znajduje się dodatkowo fotelik samochodowy. Natomiast w zestawie wózka dziecięcego 4w1, znajduje się w system, umożliwiający jego sprawny montaż bez konieczności stosowania pasów bezpieczeństwa.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wózek dziecięcy wielofunkcyjny?

Idealnie dobrany wózek dziecięcy to taki, który spełnia wymagania rodziców. Dlatego też przed zakupem konkretnego modelu, warto szczegółowo zapoznać się z jego parametrami. Należy zwrócić uwagę m.in. na rozmiar i wagę pojazdu, co ma znaczenie w przypadku osób, mieszkających w wysokich budynkach bez windy. Dobrze jest również przyjrzeć się zastosowanym mechanizmom montażu gondoli i siedziska spacerowego. Ich obsługa nie może sprawiać trudności. W prosty sposób powinny się składać i rozkładać.

Koła

Nowoczesne wózki dla dzieci mogą być wyposażone w koła piankowe lub pompowane. W szerokiej ofercie renomowanych producentów, znaleźć można wózki dziecięce z różnymi bieżnikami. Warto się im przyjrzeć, ponieważ to właśnie one odpowiadają za amortyzację pojazdu. Wygodniejsze do prowadzenia zwłaszcza po wyboistych terenach, będą duże koła obrotowe z funkcją blokady.

Gondola

Wybór wózka należy także uzależnić od wielkości i materiału, z którego wykonano gondolę. Powinna być odpowiednio szeroka, tak aby nie krępowała ruchów dziecka. Znaczenie ma również jakość zastosowanych do jej produkcji tworzyw. Tkanina najlepiej jeśli jest atestowana, a przy tym wodoodporna. Ważne, aby gwarantowała odpowiednią cyrkulację powietrza oraz ciepło w chłodniejsze dni. Dodatkowo dobrze jest zwrócić uwagę na sposób mocowania gondoli do stelaża. Mechanizm powinien być prosty i umożliwiać rodzicom szybkie wpięcie bądź wypięcie z konstrukcji wózka.

Materacyk

Nie bez znaczenia podczas zakupu wózka wielofunkcyjnego jest również jakość materacyka. Nie powinien być ani za miękki ani za twardy. Należy mieć na uwadze przede wszystkim komfort dziecka. Materacyk musi zatem dostosowywać się do zmieniających się warunków zewnętrznych, być przy tym sprężysty i zapewniać noworodkowi stabilne oparcie.

Nowoczesne wózki dziecięce łączą oryginalny design z funkcjonalnością. Czołowi producenci pojazdów dla najmłodszych, posiadają w ofercie modele wyposażone w przeróżne akcesoria, ułatwiające rodzicom transport podopiecznego. Dlatego też zakup odpowiedniego modelu należy przede wszystkim uzależnić od własnych preferencji i oczekiwań. Dla jednych bowiem istotnym parametrem będzie wielkość wózka, dla innych zaś jego jakość lub też cena.