Raz na jakiś czas występuje moda na dane imię i to właśnie konkretne najładniejsze imiona dla chłopca i najładniejsze imiona dla dziewczynki są najczęściej nadawane dzieciom. Wielu rodziców kieruje się jednak nie tylko modą, lecz znaczeniem imienia oraz pochodzeniem imion. I to właśnie na tej podstawie nadają imiona swoim pociechom. Warto więc wiedzieć jakie imiona dla dzieci są dziś u nas najpopularniejsze oraz przejrzeć internetowy imiennik, poczytać o imionach i świadomie nadać imię swojemu małemu dziecku.

Najczęściej wybierane imiona w 2021 dla dziewczynki

Moda na dane imię trwa jakiś czas, a przejawia się ona tym, iż przez kilka lat dane imiona są zdecydowanie częściej nadawane dzieciom niż inne. Jeśli chodzi o najpopularniejsze imiona dla dziewczynek, to prym wiodą Zuzanna oraz Julia. Imiona te są ex aequo na podium, jeśli chodzi o częstotliwość ich nadawania- w 2020 roku imię takie otrzymało po ok. 8000 dziewczynek. Dalsze miejsca podium zajmują: Zofia, Hanna, Maja, Lena, Alicja, Oliwia, Laura i Maria. Jak widać, wciąż jesteśmy najczęściej wierni naszym tradycyjnym imionom, które dziewczynki dostają po swoich babciach czy prababciach. 

Zuzanna to imię pochodzenia hebrajskiego, znane z przekazów biblijnych. W języku hebrajskim Zuzanna to tyle co "lilia". Niektórzy twierdzą, iż Zuzanna to najstarsze ze znanych nam imion żeńskich. W Polsce nadaje się je od czasów staropolskich. Imienniki często wiążą z danym imieniem zestaw cech, a więc uważa się, iż Zuzanny są prostoduszne, staranne, oszczędne, lubią praktyczne rozwiązania. Fascynują się także bogactwem i dążą do zapewnienia sobie dóbr materialnych.

Julia to z kolei imię znane od czasów starożytnego Rzymu. Julia to żeński odpowiednik imienia Juliusz, a samo imię oznacza piękny kwiat. Kobiety noszące to imię są najczęściej bardzo witalne i silne. Mądre, odpowiedzialne, bardzo często także zamożne. Są także zdeterminowane i uparte w swoim działaniu. 

Najpopularniejsze imiona dla chłopców

Jeśli chodzi o najładniejsze imiona dla chłopca, to za takie uważa się na pierwszym miejscu imię Antoni. Imię to nadano w ostatnim roku ponad 8000 chłopców. Najczęściej wybierane imiona dla dzieci płci męskiej to obecnie teraz także: Jan, Aleksander, Jakub, Franciszek, Filip, Szymon, Mikołaj, Leon oraz Stanisław.

Antoni to imię o łacińskim rodowodzie, pochodzi ono od rzymskiego rodu Antoniuszy. Znaczenie imienia Antoni tłumaczy się jako wybitny, wspaniały, doskonały. Z imieniem tym łączą się oczywiście dane cechy charakteru. Antoni obdarzony jest takimi cechami jak wytrwałość, odpowiedzialność, ale i skłonność do zamykania się w sobie i sentymentalizm.

Jan to imię pochodzenia hebrajskiego, oznacza ono "cieszący się łaską boską". Jan lubi tak samo domowe zacisze jak i towarzystwo swojej rodziny i przyjaciół. Jest wierny i oddany, bardzo ceni w innych osobach inteligencję i wyznawane przez nie wartości. Często cechują go także dość konserwatywne poglądy.

Znaczenia imion. Co warto wiedzieć o symbolicznych znaczeniach?

Poznanie znaczenia imienia, jeszcze przed nadaniem go dziecku, jest sprawą dość istotną. Imię determinuje więcej niż może nam się wydawać. Od zawsze wierzono, że nadawanie imienia ma właściwości magiczne i określa cechy charakteru człowieka. Przykładowo uważa się, iż osoby o danych imionach są bardziej inteligentne niż inne. Za takie uważa się osoby noszące imiona Agnieszka, Jakub, Kamila, Tomasz i Anna. 

Imię nie identyfikuje jedynie danej osoby, która je nosi. to zdecydowanie dużo więcej. Nadanie dziecku danego imienia to jakby wróżba (błogosławieństwo) na jego dalsze życie.  Patroni mieli chronić dzieci przed siłami zła i grzechem. W najdawniejszych czasach imiona wywodziły się od przezwisk, które pasowały do danej osoby, jej cech zewnętrznych lub zawodu, jaki wykonywała. Od najdawniejszych czasów nadawanie imienia było uwarunkowane głównie kręgiem kulturowym, tradycją oraz wierzeniami ludowymi. Tak jest po dziś dzień. Czasem nadajemy imię dziecku, bo dane imię po prostu nam się podoba, często zaglądamy jednak także do imienników, by wybrać imię z całą świadomością cech, jakie ono w dużym stopniu determinuje. Szukanie imienia dla swojej pociechy to zawsze niezwykle przyjemne sprawa.