Mycie zębów to podstawa codziennej higieny każdego człowieka. Aby tak było i aby nie stało się to przykrym obowiązkiem, ważne jest podejście rodziców do szczotkowania zębów przez dzieci od właściwie pierwszych dni życia. Kiedy dziecko jest malutkie, szacuje się, że do 3 roku życia, wybieramy dla nich lekkie szczoteczki manualne, czyli te najbardziej tradycyjne. Po to, aby dziecko nauczyło się odpowiedniego ruchu i chwytu. Następnie, po ukończeniu 3 roku życia, najlepszym wyborem będzie elektryczna szczoteczka dla dzieci. Szczoteczka elektryczna jest dużo bardziej dokładna i przynosi lepsze efekty. Początki mogą być trudniejsze - dzieci muszą nauczyć się korzystania z niej. W przyszłości ta nauka zaowocuje jednak zdrowymi i ładnymi zębami. 

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać. Wyróżniamy szczoteczki elektryczne oraz szczoteczki soniczne. Obydwa rodzaje dużo lepiej niż tradycyjne szczoteczki manualne usuwają płytki bakteryjne. Szczoteczki soniczne polecane są jednak dla starszych dzieci, czy młodzieży.

Szczoteczka elektryczna dla małego dziecka jest bardzo dobrym wyborem, ponieważ wykona za nie większość pracy związanej z myciem zębów dzięki poruszającej się główce. W dodatku większość szczoteczek elektronicznych zaopatrzonych jest w timer, który odmierza odpowiedni czas szczotkowania zębów. Najważniejszą cechą dla dzieci jest oczywiście bogactwo kolorów, wzorów i funkcji tych szczoteczek. Jeśli zakupimy szczoteczkę elektryczną na przykład z motywem ulubionej bajki, czy postaci - dziecko będzie mieć z tego dodatkową frajdę. Niektóre szczoteczki mają nawet głośniczek i grają muzykę z bajek. Dzięki temu mycie zębów będzie się dziecku dobrze kojarzyło, a dzięki temu, w przyszłości nie powinien mieć problemów z utrzymywaniem higieny jamy ustnej.

Najlepsze szczoteczki elektryczne dla najmłodszych

Najlepsza szczoteczka elektryczna dla dzieci powinna być wyposażona w motywy z bajek oraz timer. Wydaje się to błahe i nie tak ważne, ale odgrywa dużą rolę w kształtowaniu dobrych nawyków dziecka. Dla starszych dzieci i młodzieży warto kupić szczoteczkę soniczną do zębów. Szczoteczka soniczna jest niezwykle skuteczna, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej. 

Wybierając elektryczną szczoteczkę do zębów dla dzieci należy także zwrócić uwagę na końcówkę szczoteczki. Ważne jest, aby używać miękkiej końcówki. Niektórym wydaje się, że miękka szczoteczka jest tylko dla osób z nadwrażliwości, czy opuchlizną. Nic bardziej mylnego - miękkie końcówki zalecane są również dzieciom. Jest to związane z tym, że dzieci są dużo bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne zębów i dziąseł. Dzieci często nieświadomie zbyt mocno przyciskają szczoteczkę do powierzchni zęba. Wybierając miękką końcówkę sprawiamy, że dba o higienę nie niszcząc jednocześnie szkliwa. Taką końcówkę powinniśmy wymieniać co 3 miesiące lub jeśli zbyt wygina się na boki.

Codzienne mycie zębów nie musi być dla dzieci przykrym obowiązkiem, jeśli rodzice odpowiednio o to zadbają. Elektryczne szczoteczki to niewątpliwa pomoc. Dzięki swoim funkcjom zachęcają dzieci do mycia zębów, a dodatkowo, są dużo bardziej skuteczne. Używanie szczoteczki elektrycznej, zaopatrzonej w odpowiednie wymienne końcówki to właściwie gwarancja sukcesu u młodszych dzieci. Ich przydatną funkcją na pewno jest timer - ciężko zmusić dziecko do odliczania czasu mycia zębów na zegarku. Ten czas bardzo im się wtedy dłuży. Dzięki tej funkcji mogą sprawnie umyć zęby w odpowiednim czasie. Można także zainwestować w szczoteczkę wyposażoną w czujnik siły nacisku, co zniweluje ryzyko zniszczenia płytki nazębnej. Jednym z najlepszych wyborów jest szczoteczka elektryczna dla dzieci 3+ Oral-B.