Nasze 6 skutecznych metod nauki języka angielskiego dla 5-latków

2023-12-09 18:11:00
Nasze 6 skutecznych metod nauki języka angielskiego dla 5-latków

Nauka angielskiego dla 5-latka musi być przede wszystkim zabawą – w końcu dziecko w takim wieku nie zaangażuje się w coś, co będzie dla niego nudne i męczące. Dlatego ucząc swoje dziecko w domu najlepiej skorzystać z metod takich jak taniec, śpiew czy oglądanie bajek po angielsku. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak pracować z pięciolatkiem nad jego angielskim? Przeczytaj ten artykuł!

Nauka angielskiego dla 5-latka: metody warte wypróbowania

Na wstępie pragniemy zaznaczyć, że nie każda metoda będzie równie skuteczna dla każdego dziecka – w końcu nie możemy, kolokwialnie mówiąc, spakować wszystkich pięciolatków do jednego worka i zakładać, że każdy będzie przyswajał tyle samo wiedzy i tak samo lubił wszystkie metody. Co więc warto wypróbować w ramach nauki języka angielskiego dla 5 latka? Oto nasze propozycje:

 

  • Ruch. Taniec czy zabawy wymagające ruchu działają świetnie na najmłodsze dzieci. Dobrym przykładem jest, chociażby, tańczenie do piosenki „Head, Shoulders, Knees & Toes” – dzieci tańczą, wskazując części ciała z piosenki, tym samym ucząc się słownictwa i dobrze się bawiąc.
  • Gry i zabawy. Nawet najprostsze gry, takie jak ciepło-zimno, mogą świetnie sprawdzić się do nauki angielskiego dla 5-latka. Wystarczy, że poprowadzisz taką grę po angielsku i będzie wplatać nowe słownictwo.
  • Bajki. Jest to jedna z najmniej wymagających a równocześnie niezwykle skutecznych metod. Wystarczy, że puścisz dziecku bajki po angielsku. Dzięki temu w mig „załapie” ono nowe słownictwo. Dodatkowo zaprocentuje to w starszym wieku – Twoje dziecko będzie miało lepszą intuicję co do gramatyki, dzięki osłuchaniu się w języku.
  • Mówienie do dziecka po angielsku. Tutaj jako rodzice macie dwie opcje: ustalić kto mówi do dziecka po angielsku a kto po polsku i się tego trzymać lub określić pory i miejsca, w których rozmawiacie z dzieckiem w tym języku.
  • Fiszki. Tak, fiszki też będą super dla Twojego dziecka – po prostu muszą być dostosowane do jego wieku. Dobrym sposobem jest stosowanie fiszek, które z jednej strony mają słowo a z drugiej obrazek. Dzięki temu Twoje dziecko będzie uczyło się zarówno pisowni, jak i wymowy. Dodatkowo możesz takie fiszki wykorzystać w grach i zabawach, np. organizując mini rywalizacje w tym, kto będzie umiał poprawnie rozpoznać więcej słówek na podstawie obrazków.
  • Piosenki i rymowanki. Nauka angielskiego dla 5-latka musi opierać się na powtarzaniu, a najlepsze do tego są piosenki czy rymowanki. Dzięki nim dziecko powtarza słówka, równocześnie świetnie się bawiąc, a ty możesz w łatwy sposób organizować powtórki – wystarczy, że poprosisz dziecko, żeby zaśpiewało komuś (lub Tobie) daną piosenkę, czy wyrecytowało wierszyk!

Dlaczego warto zacząć naukę angielskiego już z 5-latkiem?

Młodsze dzieci szybciej i bardziej naturalnie przyswajają angielski – najlepszym dowodem tego jest fakt, że żadna z powyższych metod nie zakłada typowego, „świadomego” uczenia. Nie oznacza to, że starsze dziecko nie jest w stanie nauczyć się języka angielskiego – po prostu pięciolatkowi będzie to przychodziło znacznie łatwiej niż np. dziesięciolatkowi. Dlatego warto rozpocząć naukę angielskiego już z 3,4 czy 5-latkiem, stosując 6 metod, które wymieniliśmy powyżej.

Autor:Artykuł partnera; Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license