Kobiety zazwyczaj spędzają długi urlop macierzyński na opiece nad nowo narodzonym dzieckiem. Powrót do pracy po tak długim okresie urlopu może powodować stres i lęk. Jednak ponowne włączenie się do gry może być ekscytujące. Warto jednak wiedzieć, jak się przygotować, aby powrót do pracy stał się łatwiejszy i znacznie przyjemniejszy. Oto podstawowe rzeczy, o których należy pamiętać przed powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim.

Przygotuj się emocjonalnie na powrót do pracy

Ten moment jest szczególnie trudny, zwłaszcza dla matek, które spędzają dużo czasu z własnymi dziećmi. Dlatego ważne jest, aby mieć świadomość tego, co czuje się po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim. Może to obejmować emocje, takie jak zmęczenie, zmartwienie, winę i smutek. Aby poradzić sobie w tych uczuciach, możesz skorzystać z pomocy psychologicznej, grup wsparcia lub porady rodzinnej.

Wybierz odpowiednią opiekę dziecka

Kluczowa decyzja, którą muszą podjąć matki po powrocie do pracy, to zapewnienie odpowiedniej opieki dzieciom. Powinieneś skupić się na ustaleniu harmonogramu opieki, który sprawi, że dziecko będzie bezpieczne, komfortowe i szczęśliwe podczas twojej nieobecności. Zdecyduj na temat rodzaju opieki, która będzie dla Ciebie wygodniejsza: czy to żłobek, opieka niani, zajęcia pozalekcyjne lub domowa opieka nad dzieckiem.

Ustal swój zakres obowiązków

Po powrocie do pracy będziesz musiała określić, na jakich zadaniach pragniesz się skupić. Zidentyfikowanie swoich obowiązków pomoże ci skoncentrować się na poważnych problemach i obowiązkach, a dzięki temu będziesz mogła także wykorzystać czas wolny na odpoczynek.

Zastanów się nad aktywnością zawodową

Przed powrotem do pracy warto skoncentrować się na swojej przyszłości zawodowej. Musisz ocenić, jakie są twoje cele i wyzwania, jeśli chodzi o pracę oraz jakich umiejętności, doświadczenia i wiedzy potrzebujesz, aby osiągnąć cele, które będą Cię satysfakcjonować. Możesz zacząć od określenia swojego profilu na rynku pracy i na bieżąco aktualizować swoje umiejętności poprzez szkolenia i seminaria. Możesz także starać się o nowe stanowiska i doskonalić swoje istniejące umiejętności.

Dbaj o siebie

Powrót do pracy może być niezwykle zabiegany i pełen obowiązków. Pamiętaj, żeby zarezerwować trochę czasu na relaks. Musisz zadbać o swoje zdrowie i tę codzienną rutynę powinny obejmować zarówno ćwiczenia, jak i zjedzenie zdrowego posiłku. Możesz także wybrać się na krótki spacer, aby pomóc sobie odzyskać siłę i energię.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może wydawać się przytłaczający. Jednak podjęcie kilku rozsądnych kroków przed powrotem może ułatwić ci ponowne włączenie się do gry. Upewnij się, że dobrze przygotowałaś się emocjonalnie, wybrałaś odpowiednią opiekę dla dzieci, ustaliłaś swój zakres obowiązków, zastanowiłaś się nad swoim rozwojem zawodowym, oraz że będziesz jak najlepiej dbać o siebie. Pamiętaj, że to normalne, że czujesz niepokój w tej sytuacji. Tak więc nie odrzucaj swoich uczuć i porozmawiaj z kimś, jeśli potrzebujesz wsparcia.