Odkurzanie podłóg w domu alergika to spore wyzwanie. Krążące cząsteczki kurzu mogą w mgnieniu oka pogorszyć samopoczucie. Powodują kaszel, duszności i świszczący oddech. Na szczęście problem ten dostrzegli producenci odkurzaczy. Tak na rynku pojawiły się modele przeznaczone dla alergików. W poniższym tekście sprawdzamy, czym cechuje się dobry odkurzacz pionowy dla alergika. Wyjaśniamy, dlaczego model z filtrem HEPA jest bezkonkurencyjny w usuwaniu alergenów i co jeszcze wpływa na skuteczność sprzątania. Zobacz, jak łatwo pozbyć się kurzu i po każdym odkurzaniu odetchnąć... pełną piersią.

Jaki odkurzacz dla alergika wybrać?

W czasie odkurzania w powietrzu unoszą się cząsteczki kurzu, pyłki i drobnoustroje. Wydostają się nie tylko przez otwór wylotowy, ale też przez nieszczelną obudowę odkurzacza. Im są mniejsze, tym większe zagrożenie stanowią dla alergików. Najdrobniejsze cząsteczki mogą dostać się do płuc, a nawet do krwiobiegu! Z tego powodu odkurzacz dla alergików powinien spełniać rygorystyczne wymogi.

Taki sprzęt dokładnie oczyszcza mieszkanie w czasie odkurzania. Zbiera kurz, włosy i inne zanieczyszczenia, które gromadzą się w całym domu. Równocześnie oczyszcza wydmuchiwane powietrze z najdrobniejszych cząsteczek. Dzięki temu alergeny, roztocza, a nawet pyłki kwiatowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia domowników. Sprzątanie jest więc bezpieczne i nie zaostrza objawów alergii.

Wniosek? Odkurzacz dla alergików to coś więcej niż zwykły odkurzacz do domu.

Niestety, odpowiedź na pytanie, jaki odkurzacz dla alergika wybrać, wcale nie jest łatwa. Na rynku znajdziemy wiele modeli podzielonych na różne kategorie. Tradycyjne odkurzacze workowe, odkurzacze bezworkowe czy odkurzacze wodne - każdy z nich skutecznie walczy z kurzem i może się sprawdzić w domu alergików.

W tym zestawieniu bardzo dobrze wypadają odkurzacze pionowe. Modele skutecznie oczyszczają powietrze wydostające ze sprzętu. Ponadto jak pokazują testy, bardzo dobrze zbierają zanieczyszczenia z podłóg twardych i dywanów. Kurz, sierść zwierząt czy niewidoczne na pierwszy rzut oka okruchy - wszystko to trafia bezpośrednio do pojemnika.

Należy jednak pamiętać, że nie każdy odkurzacz pionowy to odkurzacz antyalergiczny.

Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące modelu dla alergików. Przy wyborze odkurzacza zwróć szczególną uwagę na filtr HEPA, dostępne akcesoria i obudowę odkurzacza. Dzięki temu wybrany sprzęt spełni Twoje oczekiwania.

Odkurzacz z filtrem HEPA

Jak już wiesz, odkurzacz dla alergika posiada specjalny system filtracji zanieczyszczeń. Bardzo dobrze oczyszcza powietrze wylotowe, dzięki czemu alergeny i roztocza nie dostają się z powrotem do domu. A czyste powietrze to pierwszy krok do lepszego samopoczucia.

Dlatego przy wyborze odkurzacza dla alergika należy zwrócić uwagę na zastosowane filtry.

Najwyższą skutecznością cechuje się filtr HEPA. Jego angielska nazwa High Efficiency Particulate Air oznacza filtr cząsteczkowy o wysokiej skuteczności. Filtr chroni silnik odkurzacza przed uszkodzeniem i jest niezawodny w wyłapywaniu zanieczyszczeń. A to w przypadku odkurzaczy dla alergików najważniejsza zaleta.

Dostępne na rynku filtry HEPA mają różną skuteczność filtracji. Decyduje o tym klasa filtra. Im wyższa, tym filtr lepiej radzi sobie z kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Dlatego dla alergików najlepszy odkurzacz to model z filtrem HEPA 14. Taki sprzęt w czasie odkurzania usuwa niemal 100% alergenów, bakterii i roztoczy.

Dodatkowo pracę ułatwia zmywalny filtr HEPA. Odpowiednio czyszczony zda egzamin przez lata użytkowania.

Weź też pod uwagę, że niektóre odkurzacze są wyposażone w filtry EPA. Ich najwyższa klasa to 12, są więc nieco mniej skuteczne niż filtry HEPA.

Pionowy odkurzacz dla alergika - co jeszcze warto wiedzieć

Filtr HEPA to nie jedyny element, jaki powinien posiadać odkurzacz dla alergika.

Jeśli w domu są czworonogi, to odkurzanie ułatwią nam specjalne szczotki. To akcesoria przeznaczone do zbierania sierści zwierząt i włosów z dywanów. Model wyposażony w turboszczotkę może też z powodzeniem czyścić obicia mebli czy tapicerkę. Pod tym względem jest dużo bardziej efektywny niż zwykłe odkurzacze.

Ale praktyczne akcesoria to nie wszystko! Idealny odkurzacz dla alergików musi być szczelny. Nawet niewielkie nieszczelności powodują, że alergeny "wymykają się" z urządzenia. Taki odkurzacz utrudnia więc funkcjonowanie alergikom.

A o tym, czy powietrze wydostające się zewnątrz jest dokładnie oczyszczone, decyduje klasa reemisji kurzu. Im wyższa, tym lepsza jakość powietrza wydobywająca się z odkurzacza. Dlatego dla alergików najlepszy jest odkurzacz z klasą A.

Równie ważną kwestią jest usuwanie zanieczyszczeń po skończonym sprzątaniu. Dobry odkurzacz bezworkowy ma opcję łatwego opróżniania pojemnika. Czasami udaje się to zrobić, nawet bez brudzenia rąk! Dzięki temu użytkownik ma ograniczony kontakt z kurzem i alergenami.

Dlaczego warto kupić odkurzacz dla alergika

Nie każdy sprzęt reklamowany jako "odkurzacz dla alergika" faktycznie nim jest. O jego przeznaczeniu dla alergików decyduje przede wszystkim:

  • Filtr HEPA. Dzięki jego zastosowaniu odkurzacz wyłapuje zanieczyszczenia, alergeny i roztocza.

  • Łatwe usuwanie zanieczyszczeń z pojemnika. Odkurzacz bezworkowy da się higienicznie opróżnić!

  • Szczelna obudowa. Kurz nie ma szans wydostać się z odkurzacza!

Wszystkie te zalety mają dobre odkurzacze pionowe.

Dodatkowo odkurzacz taki jest łatwy do manewrowania. Dzięki temu możemy usuwać kurz z zakamarków i wygodnie sprzątać całe mieszkanie. Inne udogodnienia to możliwość zmywania podłóg, szybka zmiana w odkurzacz ręczny czy brak kabla.

Aby wybrać odkurzacz dla alergika, warto sprawdzić, które modele są na topie. Ranking odkurzaczy pionowych pomógł już wielu użytkownikom dokonać właściwego wyboru. Dzięki temu mieszkanie ma szansę stać się nie tylko czystym, ale też przyjaznym dla alergików