Kiedy można zabrać dziecko na pierwszy spacer? Przebywanie na świeżym powietrzu i budowanie odporności na warunki panujące poza bezpiecznym domem to ważny etap w rozwoju dziecka. Zobacz, jak go zorganizować od A do Z, żeby sprawić maluszkowi przyjemność i zabrać go na zwiedzanie najbliższej okolicy.

Na dobrą sprawę, dziecko może wyruszyć na swój pierwszy spacer już w pierwszym tygodniu życia. Nie ma do tego żadnych medycznych przeciwwskazań i jeśli dobrze się do tego przygotujesz, noworodkowi na pewno nie zaszkodzi wyjście na świeże powietrze. Wystarczy tylko spełnić dwa warunki:

  • dziecko musi być zdrowe,
  • musisz dopasować ubranie i czas spaceru do pory roku oraz panujących na zewnątrz warunków. Nawet zimowy spacer wchodzi w grę, o ile odpowiednio zabezpieczysz noworodka przed chłodem i pozostaniesz na dworze nie dłużej niż 10-15 minut. A tyle w zupełności wystarczy, by zaczerpnąć świeżego powietrza.

Jak przygotować dziecko do wyjścia na dłuższy spacer?

Dobrym sposobem na przygotowanie noworodka do dłuższego pobytu na zewnątrz jest tzw. werandowanie, które jest bardzo popularne m.in. w krajach skandynawskich, chociaż tam przybiera ekstremalny charakter. Polega ono na stopniowym wystawianiu dziecka na zewnętrzną temperaturę. Proces ten powinien odbywać się krok po kroku. Najpierw na chwilę stawiasz dziecko przy otwartym oknie (koniecznie ubrane tak, jak na spacer), później wydłużasz ten czas, wychodzisz z nim na kilka minut na balkon i dopiero wtedy wyruszysz w dłuższą trasę.

Werandowanie to również dobry trening dla mamy zmagającej się z połogiem. W pierwszym tygodniu po porodzie wyjście na spacer nawet bardzo krótki wokół bloku może okazać się nie lada wyzwaniem. Przeprowadzenie werandowania u dziecka zajmie trochę czasu, zwłaszcza jeśli zamierzasz zrobić to zimą. Tym samym da Ci chwilę na to, żeby stabilnie stanąć na nogach – abyś mogła podołać temu wyzwaniu bez żadnych trudności.

Akcesoria niezbędne na spacerze

Kompletując wyprawkę na pierwszy spacer, zwróć uwagę na następujące elementy:

  • wiosną i latem – jeśli zabierasz dziecko na spacer w ciepły dzień, uważaj na to, by go nie przegrzać. Ubranko powinno być lekkie, przewiewne i dopasowane do aktualnej pogody. Niezbędny będzie również delikatny krem z filtrem, który ochroni jego skórę przed promieniami słońca. W ciepły dzień możesz też zdecydować się na zabranie dziecka na zewnątrz w samej chuście. Dzięki temu będziesz się cieszyć nie tylko piękną przyrodą i świeżym powietrzem, ale przede wszystkim kontaktem z delikatną skórą dziecka.
  • jesienią i zimą – gdy temperatura na zewnątrz nie rozpieszcza, musisz koniecznie zadbać o zabezpieczenie dziecka przed chłodem. Pomoże Ci w tym, chociażby ocieplany śpiworek, w którym wygodnie ułożysz maluszka, żeby nie zmarzł. Pomyśl również o własnym komforcie i wyposaż się w funkcjonalne mufki, które ogrzeją Ci ręce podczas spaceru.

Niezależnie od pory roku, musisz też przygotować się na zmianę pieluszki poza domem. Noworodki brudzą pieluszki nawet 10 razy na dobę lub częściej, więc warto wziąć ze sobą przenośną matę do przewijania oraz torbę z wilgotnymi chusteczkami i innymi niezbędnymi kosmetykami.