Dzieci uwielbiają zabawki. Niekiedy jednak zdarza się, że wszelkiego rodzaju misie, klocki, lalki czy samochodziki przejmują kontrolę nad pokojem pociech. Jak zorganizować przechowywanie zabawek, aby zaoszczędzić miejsce w pokoju dzieciaków? Podpowiadamy!

Uporządkowane i zorganizowane przechowywanie zabawek – jak to zrobić?

Podstawą odpowiednio zorganizowanego pokoju pociech jest wybór odpowiedniego wyposażenia. Jeśli chodzi o meble dziecięce, koniecznie musisz zainwestować w biurko, łóżko i szafę. Gdzie natomiast przechowywać zabawki? Misie, lalki i samochodziki powinny mieć własne miejsce, czyli najlepiej osobny regał.

Musisz wiedzieć, że fundamentem uporządkowanej przestrzeni jest zasada, mówiąca o tym by każda rzecz miała swoje miejsce. Dlatego tak ważne jest to, by dziecko nie miało zbyt dużo zabawek.

  • Po pierwsze, zbyt duża liczba zabawek może przytłaczać dziecko.
  • Po drugie, im więcej rzeczy, tym szybciej pociecha traci zainteresowanie kolejnymi przedmiotami.
  • Po trzecie, im mniej rzeczy ma dziecko, tym łatwiej uczy się porządku. Ma mniej przedmiotów do posprzątania, przez co nie zniechęca się tak szybko.

Co więcej, nawet przy optymalnej liczbie zabawek, dziecko nie jest w stanie bawić się wszystkimi jednocześnie. Warto więc wprowadzić system rotacji. Na czym polega? Otóż część zabawek pozostawia się dziecku do dyspozycji, natomiast pozostałe chowa poza zasięgiem wzroku młodej osoby. Po jakimś czasie ukryte zabawki zamienia się z tymi w użyciu. Wtedy dziecko, nawet posiadając niewiele zabawek, nie zdąży się nimi znudzić, a w samym pokoju znajduje się niewiele przedmiotów i łatwiej utrzymać porządek.

Meble dziecięce – jakie wybrać do organizacji zabawek?

Najlepiej do przechowywania zabawek wybrać szafy lub regały. Warto zwrócić uwagę, by meble te składały się z części zamkniętej i otwartych półek. Zabawki są różnokolorowe i sprawiają, że pomieszczenie wygląda na nieuporządkowane, kiedy zajmują całą przestrzeń. Dlatego warto unikać eksponowania wszystkich misiów, lalek i samochodzików. Na otwartych półkach umieść ulubione zabawki dziecka. Dzięki temu będzie miało do nich szybki i łatwy dostęp. Jeśli chodzi natomiast o książeczki, te pięknie będą prezentowały się na półkach wiszących.

Pudełka i pojemniki na zabawki

Zabawki możesz przechowywać również w tzw. szufladach lub pojemnikach na pościel w łóżku. To bardzo dobre miejsce dla rzadko używanych rzeczy. Jeśli łóżko Twojego dziecka nie posiada takich elementów wyposażenia, możesz wsunąć pod nie pudełka z zabawkami. Wybierz jednak estetyczne modele, np. w kolorze pasującym do wystroju pomieszczenia.

We wnętrzach szaf i regałów możesz natomiast ułożyć przezroczyste, plastikowe pojemniki. Dzięki temu bez podnoszenia pokrywy zobaczysz, jakie rzeczy są w środku. Możesz dodatkowo je podpisać. Na często używane zabawki sprawdzą się również kosze lub kufry. Te drugie możesz wystylizować na skrzynie skarbów i trzymać w nich wyjątkowe, ulubione zabawki dzieci.