Chrzest święty naszego dziecka jest jednym z najważniejszych dni w jego życiu. Wymaga od nas wielu przygotowań i wyborów. Pomożemy ci przejść przez to tak, by o niczym nie zapomnieć.

Co musimy przygotować do chrztu?

Zacznij od wyboru daty chrztu. Nie ma jasno określonego terminu kiedy należy dziecko ochrzcić. Można ochrzcić dziecko gdy jest jeszcze malutkie, a wtedy prześpi całą ceremonię oraz zorganizowany obiad dla najbliższej rodziny. Jednak najczęściej dzieci, które są chrzczone, mają już kilka miesięcy i są bardziej świadome tego co się wokół nich dzieje. Wielu rodziców decyduje się też na chrzest połączony z pierwszymi urodzinami dziecka. Wtedy nie musimy się martwić o to, że musimy organizować dwie imprezy dla dziecka. Jeśli już decydujemy się na jakąś datę, warto pójść do kancelarii parafialnej wybranego kościoła. Czasem zdarza się bowiem, że sakrament chrztu jest w określonych już na cały rok dniach i może nie pokrywać się z tym, co zaplanowaliśmy.

Jak wybrać chrzestnych?

Zgodnie z prawem kościelnym chrzestnym może zostać osoba, która ma skończone 16 lat, została bierzmowana oraz żyje zgodnie z naukami kościoła. Co więcej, kościół zezwala na to, by chrzestnym była osoba innego wyznania. Musi mieć jednak chrzest zgodny ze swoim obrządkiem. Ponadto druga osoba musi być wyznania katolickiego. Osoba innej wiary będzie nazywana świadkiem chrztu.

Dokumenty potrzebne do sakramentu

Podczas przygotowań do chrztu musimy mieć również przygotowane określone dokumenty. Rodzice muszą przygotować skrócony akt urodzenia dziecka, zgodę proboszcze parafii rodziców ( o ile chcemy chrzcić w innej parafii) oraz zaświadczenie o odbytej spowiedzi świętej. Rodzice chrzestni natomiast muszą dostarczyć zaświadczenie ze swojej parafii, że mogą zostać chrzestnymi oraz zaświadczenie o spowiedzi.

W co ubrać dziecko do chrztu?

Moda jak wszędzie i w tym temacie jest zmienna. Kiedyś dziewczynki ubierane były w sukienki przypominające suknie balowe z dużą ilością tiulu i falban. Zazwyczaj szyte były ze sztucznych i sztywnych materiałów, które były bardzo niewygodne i sprawiały dzieciom dyskomfort. Aktualnie wśród ubranek dla dziewczynek mamy ogromny wybór sukienek z naturalnych materiałów jak len czy bawełna. Dodatki są minimalistyczne i bardzo eleganckie. Na główkę najczęściej wybierane są delikatne opaski z malutkimi kwiatuszkami. Wszystkie dodatki świetnie się ze sobą uzupełniają. Na stronie Balumi.com.pl znajdziesz ogromny wybór ubranek, dodatków, szatek i innych niezbędnych w tym dniu rzeczy. Ubranka dla chłopców również przeszły ogromną metamorfozę na przestrzeni lat. Kiedyś małych chłopców ubierano w garniturki, przypominające garnitury dla dorosłych panów. Oczywiście zazwyczaj były wykonane ze sztucznych materiałów, co sprawiało, że maluchy były spocone. Tak jak w przypadku dziewczynek, moda pozwala na wybór eleganckich kompletów spodenki plus luźna koszulka, wykonane z jak najbardziej naturalnych materiałów. Jak widzimy, chrzest święty wymaga od nas wielu spraw organizacyjnych. Mamy nadzieję, że nasza lista pomoże ci w organizacji tego niezwykłego dnia.