Chcesz kupić nowy telewizor do domu, ale nie wiesz, jaki model sprawdzi się najlepiej? Wybór urządzeń jest bardzo duży, podobnie jak rozpiętość cenowa. Dowiedz się, skąd duże różnice w kosztach zakupu i zdecyduj, jaki sprzęt będzie najlepszym uzupełnieniem twojego salonu.

Jak wybrać telewizor? Podstawowe kwestie

Część osób, wybierając nowy model telewizora, kieruje się przede wszystkim przekątną - każdy nowy odbiornik musi być większy od poprzedniego. Czy to dobra strategia? Lepiej przyjrzyj się jakości obrazu - to od niej zależy komfort oglądania. Znaczący wpływ na to, co zobaczysz na ekranie, ma matryca - jej rodzaj w dużym stopniu określa też cenę urządzenia.

Na rynku jest bardzo dużo modeli LED, które jednak mogą różnić się konstrukcją. Zwracaj uwagę zwłaszcza na modele tzw. Full Array LED, gdzie diody podświetlające matryce rozmieszczone są za całą powierzchnią ekranu. W ten sposób możesz liczyć na bardziej precyzyjne sterowanie podświetleniem, a przez to - lepsze odwzorowanie szczegółów.

Producenci telewizorów próbowali też ulepszyć matryce LED - efektem tych działań są telewizory QLED, do niedawna zarezerwowane wyłącznie dla marki Samsung. Zastosowanie technologii kropek kwantowych przekłada się na czyste, nasycone kolory. Tego typu sprzęty odznaczają się również wysoką jakością panelu. Modele QLED są zwykle droższe niż klasyczne LED-y.

Najnowocześniejszymi urządzeniami są telewizory OLED. Matryca składa się w nich z samoświecących pikseli, nie potrzebuje więc dodatkowego podświetlenia. Dzięki temu możesz osiągnąć nieskończony kontrast, nieprzeniknioną czerń, czystą biel. Do listy zalet trzeba dodać też precyzyjne odwzorowanie szczegółów i doskonałe kąty widzenia.

Jak wypadają cenowo omówione sprzęty? Najdroższe są modele OLED - to inwestycja na lata - zwłaszcza, jeśli zależy na jak najwyższej jakości obrazu. Urządzenia LED i QLED są tańsze niż OLED-y. Wiele zależy od listy zastosowanych technologii, a także - przekątnej ekranu.

Na jakie inne parametry zwracać uwagę, porównując poszczególne urządzenia? Przyjrzyj się:

  • procesorowi;
  • technologiom optymalizacji obrazu i dźwięku;
  • łatwemu sterowaniu;
  • systemowi smart TV;
  • rozmieszczeniu złączy;
  • atrakcyjnemu designowi;
  • rozdzielczości ekranu.

Jaki sprzęt do salonu sprawdzi się najlepiej? Wiele zależy od twoich potrzeb. Zwracaj uwagę na parametry urządzenia i określ, które z nich mają dla ciebie priorytetowe znaczenie.

Polecane telewizory - jaki sprzęt kupić?

Które telewizory cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem? Zobacz popularne urządzenia, które zbierają entuzjastyczne recenzje użytkowników!

  • PHILIPS 55PUS8118/12 - 55-calowy model LED za ok. 2700 zł robi wrażenie! W jaki sposób? Dzięki podświetleniu Ambilight! Kolorowa poświata wzdłuż krawędzi zapewnia wyjątkowe doznania wizualne. Możesz poczuć się jak w samym środku akcji tego, co akurat oglądasz na ekranie. O kinową jakość obrazu i dźwięku zadbają systemy Dolby Vision i Dolby Atmos. Zaawansowany procesor P5 zadba o najlepsze wrażenia wizualne, pozbywając się szumów i uwypuklając szczegóły. Docenisz również atrakcyjny design urządzenia.
  • SAMSUNG QE65Q77CAT - 65-calowy QLED za ok. 4500 zł. Obraz jest skalowany do jakości zbliżonej do 4K - to zasługa procesora AI Quantum 4K z algorytmami sztucznej inteligencji. Docenisz też perfekcyjne natężenie kolorów i dynamikę ruchu (to drugie to zasługa Upłynniacza Ruchu+). Nie tylko obraz zachwyca w tym modelu - spodoba ci się Dźwięk Podążający za Obiektem Lite. Sprzęt jest kompatybilny z innymi urządzeniami Samsunga dzięki ekosystemowi SmartThings. Jak inne telewizory tego producenta, działa dzięki intuicyjnemu systemowi Tizen.
  • LG OLED65C31LA - 65-calowy OLED za ok. 7300 zł. Czy warto? To dobra cena jak na tyle innowacyjnych rozwiązań! Oprócz doskonałego obrazu, kontrastu i odwzorowania szczegółów, zwróć uwagę na wydajny procesor a9 Gen 6 AI Processor 4K, który wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji. Docenisz skalowanie treści do jakości zbliżonej do 4K oraz dobrze oceniany system webOS. Graczom spodoba się Game Dashboard, gdzie znajdziesz wszystkie ustawienia niezbędne do prowadzenia wciągających rozgrywek.

Chcesz porównać omówione sprzęty z innymi? Sprawdź wszystkie telewizory w sklepie MediaMarkt i zdecyduj, po który sięgniesz!