Rowerki trójkołowe cieszą się sporą popularnością, ponieważ umożliwiają dzieciom bezpieczną jazdę i są bardzo stabilne. W ten sposób maluch jest w stanie utrzymać równowagę na rowerku, a jednocześnie czerpać radość i frajdę z jazdy. Jaki rowerek trójkołowy wybrać i na co zwrócić uwagę w czasie zakupu?

Rowerek trójkołowy - od jakiego wieku dziecka?

Rowerek dziecięcy trójkołowy przeznaczony jest dla maluchów powyżej 1 roku życia. Dobrze jednak sprawdzić zalecenia konkretnych producentów. Niektóre marki mają w swojej ofercie rowerki dla dzieci już od 9. miesiąca życia. Zalecenia producentów nie należy jednak kierować się sztywno. W końcu nie wszystkie dzieci rozwijają się tak samo, dlatego rodzice powinni zdecydować się na zakup rowerka trójkołowego dopiero w momencie, gdy maluch będzie na to gotowy. Należy wziąć tutaj pod uwagę indywidualne umiejętności dziecka, jego rozwój oraz potrzeby. 

Na jakie cechy rowerka zwrócić uwagę?

Wybierając rowerek trójkołowy, rodzice powinni wziąć pod uwagę możliwość regulacji siedziska i kierownicy. Dzieci szybko rosną, a rowerek z regulacją wysokości może posłużyć znacznie dłużej. Dodatkowo dobrze skoncentrować się na takich funkcjach roweru jak:

  • waga oraz maksymalne obciążenie,
  • materiał, z którego wykonana jest rama oraz koła,
  • wygodne siedzisko, najlepiej regulowane,
  • rączka do prowadzenia przez rodzica (przydaje się na początku, gdy dziecko uczy się jeździć).

Do innych cech, które mogą mieć znaczenie przy wyborze sprzętu do jazdy dla dziecka, należy kolor rowerku, a także możliwość schowania drobiazgów (na przykład w nerce na ramie lub koszyku). 

W tym miejscu warto zaznaczyć, że wśród rowerków trójkołowych występują również tzw. rowerki biegowe, pozbawione pedałów. Sprawdzają się one najlepiej dla najmłodszych dzieci. 

Gdzie kupić rowerek trójkołowy?

Rodzice, poszukujący rowerka trójkołowego dla malucha, mogą sprawdzić ofertę sklepów stacjonarnych. Zwykle jednak znacznie niższe ceny można znaleźć w sieci. Tanie rowerki dla dzieci dostępne są na wielu stronach internetowych. Oczywiście przed zakupem, dobrze sprawdzić opinie na temat danego sklepu.