Rowerki biegowe to w ostatnim czasie bardzo popularny sprzęt dla dzieci, ale nie tylko. Te proste, aczkolwiek bardzo skuteczne rowerki, umożliwiają naukę jazdy na rowerze bez konieczności korzystania z kółek bocznych czy uchwytów. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej rowerkom biegowym, omówimy ich zalety, wady oraz podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie.

Czym są rowerki biegowe?

Rowerki biegowe (https://cariboo.eu/pl/p/rowerki-biegowe) to rodzaj jednośladu, którym poruszać się można poprzez odepchnięcie stóp od ziemi. Podobnie jak w przypadku hulajnogi, w praktyce jest to bardzo proste, ale daje poczucie wolności i możliwość przemieszczania się bez pomocy innych. Rowerki biegowe posiadają koła z pompowanymi oponami, hamulce oraz regulowane siodło. To wszystko umożliwia dostosowanie się do wzrostu dziecka oraz poprawę komfortu jazdy.

Dla kogo rowerki biegowe?

Rowerki biegowe przeznaczone są dla dzieci od około 2 do 5 lat, ale równie dobrze sprawdzą się w przypadku osób dorosłych, które chcą nauczyć się jeździć na rowerze bez zbędnych trudności. Dzięki temu, że rowerki biegowe nie posiadają pedałów, nie trzeba skupiać się na tym, jak pedałować, tylko na tym, jak utrzymać równowagę.

Zalety rowerków biegowych

Rowerki biegowe posiadają wiele zalet, które przekonują do ich zakupu. Oto kilka najważniejszych:

 • Poprawiają równowagę – Jazda na rowerku biegowym uczy utrzymywania równowagi, co jest kluczowe w późniejszym nauczaniu jazdy na rowerze z pedałami.
 • Rozwijają koordynację – Dziecko musi nauczyć się kontrolować ruchy, aby utrzymać równowagę i uniknąć upadku. To z kolei rozwija koordynację ruchową.
 • Uczy odpowiedzialności – Dziecko musi nauczyć się odpowiedzialności za swoje czyny, a jazda na rowerku biegowym to dobry sposób, aby zacząć edukację na ten temat.
 • Utrzymują formę – Jazda na rowerku biegowym to świetny sposób na spędzenie czasu na powietrzu i utrzymanie formy fizycznej.
 • Przygotowują do jazdy na rowerze – Dziecko, które nauczy się jeździć na rowerku biegowym, będzie miało dużo łatwiej w późniejszym czasie nauczyć się jeździć na rowerze z pedałami, ponieważ już będzie miało opanowaną umiejętność utrzymywania równowagi.

Wady rowerków biegowych

Oczywiście, rowerki biegowe posiadają również pewne wady, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem:

 • Brak pedałów – O ile dla dziecka to korzyść, o tyle dla dorosłych może być to uciążliwe, zwłaszcza jeśli potrzebują rowerka do przemieszczania się na dłuższe dystanse.
 • Brak amortyzacji – Rowerki biegowe zazwyczaj nie posiadają amortyzatorów, co oznacza, że jazda po nierównościach może być dość wstrząsająca dla dziecka.
 • Wysokie koszty – Niektóre modele rowerków biegowych są dość drogie, a ponieważ dziecko szybko rośnie, może okazać się, że trzeba kupić kolejny model po krótkim czasie.

Jak wybrać odpowiedni rowerek biegowy?

Przy wyborze rowerka biegowego warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:

 • Wzrost dziecka – Rowerki biegowe powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, co z kolei umożliwi mu wygodną i bezpieczną jazdę.
 • Waga rowerka – Nie warto kupować zbyt ciężkiego rowerka biegowego, ponieważ dziecko będzie miało trudności z jego obsługą.
 • Materiał wykonania – Rowerki biegowe wykonane z aluminium lub stali są zazwyczaj trwalsze i lżejsze niż te wykonane z tworzyw sztucznych.
 • Opony – Rowerki biegowe powinny posiadać pompowane opony, ponieważ zapewniają one lepszą stabilność i amortyzację.

Podsumowanie

Rowerki biegowe to idealne rozwiązanie dla dzieci, które chcą nauczyć się jazdy na rowerze, ale także dla dorosłych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z jednośladem. Dzięki temu sprzętowi można poprawić równowagę, rozwijać koordynację ruchową, nauczyć się odpowiedzialności, utrzymać formę fizyczną oraz przygotować do jazdy na rowerze z pedałami. Przy wyborze rowerka biegowego warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, takich jak wzrost dziecka, waga rowerka, materiał wykonania oraz opony. Mimo pewnych wad, rowerki biegowe są świetnym wyborem dla każdego, kto chce nauczyć się jeździć na rowerze w prosty i skuteczny sposób. Rowerki biegowe w swoim asortymencie posiada sklep CARIBOO - https://cariboo.eu/pl