Przyjście dziecka na świat to istotne wydarzenie w życiu rodziców, a szczególnie jeśli zostają nimi po raz pierwszy, towarzyszą im różne emocje oraz obawy. Aby zagwarantować maluchowi prawidłowy rozwój, warto zadbać o to już od jego pierwszych dni.

Czy noworodek nas słyszy?

Oczywiście słuch niemowlaka nie jest tak dobrze wykształcony jak słuch kilkulatka czy dorosłego. Mimo wszystko warto pamiętać o tym, że noworodek słyszy i rozpoznaje niektóre dźwięki. Odbierał je już w łonie matki w postaci łagodnych szumów, które powodowały wody płodowe. Odgłosy do nich zbliżone bez wątpienia kojarzą mu się więc z czymś pozytywnym, miłym i bezpiecznym, przez co wpływają na niego kojąco. Jak zagwarantować maluszkowi stały dostęp do delikatnego, uspokajającego szumu? Rozwiązaniem są specjalnie przystosowane do tego zabawki. W przypadku kilkumiesięcznych dzieci opłaca się zaznajamiać je już z szerszym zakresem dźwięków. Nie tylko rozpoznają one głos rodzica, lecz również reagują na nucone przez niego piosenki czy śpiewane kołysanki. A co zrobić, kiedy mama i tata nie mają sposobności, by non stop siedzieć przy maluszku i zabawiać go muzykowaniem?

Jaką zabawkę wybrać dla małych i starszych dzieci?

Aby dziecko rozwijało się prawidłowo, warto zadbać m.in. o jego percepcję słuchową. Z tą myślą powstała Szumiąca Owieczka Lumi od Whisbear, wyposażona w wiele funkcji, które przypadną do gustu i dzieciom, i dorosłym. To nie jedynie urocza, miła przytulanka, która stymulować będzie zmysł dotyku, lecz zabawka emitująca kojący szum w trzech różnych rodzajach (różowy, biały i szum fal), trzy dźwięki natury (lekki deszczyk, szum strumyka, bijące serce) oraz trzy kołysanki z klasyczną muzyką, które uspokoją maluszka oraz pozwolą mu spokojnie zasnąć. Co więcej, tego typy zabawka umożliwia nagrywanie głosu rodzica, który dziecko rozpoznaje, a więc który będzie je dodatkowo wyciszał. Szumiąca Owieczka Lumi od Whisbear posiada również lampkę z opcją regulowania koloru światła. To przytulanka, która ze względu na swoje funkcje, nie znudzi się maluszkowi i będzie towarzyszyć mu w kolejnych miesiącach czy latach zdrowego i pełnego harmonii rozwoju. Szumiąca Owieczka Lumi od Whisbear jest też idealnym pomysłem na prezent dla najmłodszych i starszych dzieci.

Jak kompleksowo ćwiczyć percepcję słuchową u najmłodszych?

Choć zabawki sensoryczne to świetny sposób na wspieranie rozwoju maluszka, kluczowe jest również zaangażowanie rodzica. To on powinien zapoznawać dziecko z otoczeniem i wspólnie z nim odkrywać świat. Dobrym ćwiczeniem na percepcję słuchową u najmłodszych będzie uczenie ich krótkich poleceń, nazywanie przedmiotów czy naśladowanie dźwięków wydawanych przez różnego rodzaju zwierzęta. Początkowo maluch może nie wykazywać szczególnej reakcji na tego typu zabawy edukacyjne, lecz z biegiem czasu nauczy się brać w nich aktywny udział. Wskazany jest również kontakt małych dzieci z muzyką – zarówno podczas jej słuchania, jak i poruszania się do rytmu. Dzięki odpowiednim zabawkom oraz zaangażowaniu ze strony rodziców maluch może prawidłowo rozwijać swoją percepcję słuchową.