Budowa skóry jest wszystkim dobrze znana. Trzy warstwy: naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna mają swoje wymagania. Jak o nią dbać, aby spełniała różne funkcje prawidłowo? Skóra jest narządem, który chroni organizm przed zakażeniem grzybami, bakteriami i wirusami. Ma za zadnie zapewnić niezmienne warunki dla wnętrza organizmu. Dodatkowo zapewnia ochronę przed mechanicznymi i chemicznymi uszkodzeniami, wpływem promieniowania słonecznego.

Jesień i zima nie wpływają korzystnie na funkcjonowanie skóry. Może szybciej się przesuszać i wyglądać mniej korzystnie. Co może pomóc w utrzymaniu jej w zdrowiu przez lata? 
  
Jak wygląda zdrowa skóra ? 

Zdrowa skóra jest nawilżona, gładka, jędrna i ma równy koloryt. Wygląda świeżo i jest pozbawiona niedoskonałości. Promienna, elastyczna i bezproblemowa skóra to marzenie wielu osób, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jednolity koloryt po lecie jest również pożądany, ponieważ często opalanie przyczynia się do powstawania przebarwień. Ważne jest, aby odpowiednio dobierać kosmetyki i pielęgnację. Unikniemy wtedy wszelkich problemów, zarówno pieczenia jak i uszkodzenia naskórka.  Więcej oprad dotyczących zdrowia jak i pielęgnacji skóry możesz znaleźć na medicot.pl Dotyczy to również codziennej pielęgnacji. Zdrowa skóra jest daleka od problemów swędzenia i pieczenia oraz nadmiernego złuszczania naskórka.
  
Jak wpłynąć na skórę od środka ?

Niezbędne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody dziennie. Często o tym zapominamy, a potrafi to zapobiec wielu problemom skórnym. Poza odpowiednim nawodnieniem ważna jest również zbilansowana dieta. Wszelkie niedobory witamin i minerałów znacząco mogą wpłynąć na kondycję skóry. Jeśli jesteśmy na diecie – szczególnie powinniśmy się przyjrzeć naszemu codziennemu menu, aby dostarczać odpowiedniej ilości składników. Przy nieodpowiedniej diecie warto rozważyć suplementację. Z wiekiem ilość kolagenu w skórze maleje, przez co staje się ona mniej elastyczna, szczególnie na twarzy. Z wiekiem spada również poziom skwalenu w organizmie, a on również jest ważny dla skóry. Ważna jest również witamina A i E, znane jako witaminy skóry. Pomagają utrzymać zdrową skórę. Witamina E dodatkowo chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. 
  
Jak zewnętrznie zadbać o skórę ?

Ważny jest wybór kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Możemy wybrać odpowiednią pielęgnację z dermatologiem, jeśli mamy problemową skórę. Na co dzień należy dbać o prawidłowe oczyszczanie, nawilżenie oraz złuszczanie martwego naskórka. Jeśli żadnego z tych procesów nie będziemy pomijać, skóra będzie w lepszej kondycji. Możemy wspomóc się maseczkami i odpowiednio dobranymi kremami.  Peelingi dobrane pod stan naszej skóry bądź profesjonalne zabiegi kosmetyczne również mogą być dobrą drogą do uzyskania promiennej skóry. Ważna jest regularność i systematyczność, szczególnie jeśli kondycja skóry jest niezbyt dobra. Pomocne mogą okazać się również masaże. 
  
Zdrowa skóra – zdrowe ciało ?

Zdrowa skóra to nie tylko piękny wygląd. Narząd ten jak każdy inny ma określone funkcje do spełnienia i aby to dobrze robić, musi być w dobrej kondycji. Poza ochroną przed czynnikami zewnętrznymi, urazami mechanicznymi bądź chemicznymi skóra odbiera bodźce ze środowiska i uczestniczy w gospodarce wodno-elektrolitowej. Warto zadbać o ten ważny narząd, aby nie tylko cieszyć się pięknym wyglądem, ale również zdrowiem.