W jaki sposób określamy poprawność wagi i wzrostu dziecka?

2021-09-30 21:05:00
W jaki sposób określamy poprawność wagi i wzrostu dziecka?

Siatka centylowa jest narzędziem, które pozwala w zaciszu własnego domu kontrolować rozwój fizyczny dziecka, a konkretnie jego wagę i wzrost. Jak działa? I w jaki sposób określić poprawność wagi i wzrostu naszego dziecka? Wyjaśniamy!

Określanie prawidłowej wagi i wzrostu

Waga i wzrost dziecka świadczą o jego prawidłowym rozwoju. Wiedza o tym, jaka jest prawidłowa waga dziecka, pomoże w porę zapobiec problemom zdrowotnym.  

Przybieranie na wadze oznacza, że nasze dziecko najada się i prawidłowo wchłania pokarm. Jeśli jeszcze jego zachowanie nie wzbudza niepokoju, spokojnie śpi i jest na ogół pogodne, można mówić, że mamy do czynienia ze zdrowym dzieckiem.  

To jednak tylko część prawdy. Jest wiele dzieci, które przybierają na wadze słabiej, a jednak zdrowo rosną i dobrze się rozwijają. Na wahania wagi mogą mieć wpływ infekcje, skoki rozwojowe, ząbkowanie czy choćby naturalna aktywność dziecka.


Siatka centylowa a BMI - który wyznacznik lepszy w przypadku dzieci?

Siatka centylowa a BMI – co stosować u dzieci w różnym wieku? Do ustalenia, czy wzrost i waga naszego malucha są prawidłowe, pediatrzy stosują siatki centylowe. To specjalne wykresy, na których po zaznaczeniu na osi poziomej wieku dziecka, a na osi pionowej jego wagi (lub wzrostu, obwodu główki, klatki piersiowej czy nawet ciśnienia tętniczego) dowiemy się, na którym centylu się znajduje. Pozwoli to ocenić czy jego indywidualny rozwój przebiega prawidłowo i jak plasuje się na tle rówieśników.  

W oparciu o siatkę centylową lekarz może także obliczyć wskaźnik BMI, który jest najbardziej popularnym sposobem obliczania masy ciała w stosunku do wieku i wzrostu. BMI u dzieci obliczamy jednak dopiero od drugiego roku życia.  


Jak odczytywać siatkę centylową?

 

Siatka centylowa pokazuje średnią wartość dla danego parametru, a także górną i dolną normę. Dzięki temu rodzic może odczytać, czy wartość aktualnej wagi lub wzrostu dziecka w danym wieku jest właściwa, zbyt niska lub wyższa niż przeciętna. Jeśli zaznaczone miejsce znajduje się poniżej 3. lub powyżej 97. centyla, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Jak wygląda odczytywanie siatki centylowej? Przykład: jeśli punkt na siatce jest zlokalizowany na 80 centylu, oznacza to, że dziecko waży więcej, niż 80 proc. rówieśników i mniej niż 20 proc. maluchów, biorąc pod uwagę wiek, płeć i wzrost.

Krzywa rozwoju dziecka

Siatka centylowa jest narzędziem graficznym. Oznacza to, że podane punkty na siatce tworzą krzywą rozwoju dzieci na wykresie. W przypadku niemowląt i dzieci siatka centylowa przedstawia wykres, na którym wyróżnia się centyle powiązane z określonymi parametrami: wagą i wzrostem dzieci w różnym wieku. Wyróżnia się siatki centylowe przeznaczone do pomiaru dla dziewczynek i oddzielne dla chłopców. Można z nich korzystać bezpłatnie w internecie.

Autor:Autor: Hello Mama - https://hellomama.pl/