Czy warto spędzić wakacje w górach z dziećmi? Jeśli nadal macie wątpliwości, już teraz stanowczo mówimy, że tak! Ale żeby nie być gołosłownymi, przedstawimy kilka porad oraz propozycji górskich tras, które pomogą Wam rodzinnie zaplanować odpoczynek bogaty w mnóstwo atrakcji!

Porady na górskie wycieczki dla rodzin z dziećmi

Wybierając się z dziećmi w góry, zwłaszcza po raz pierwszy, musicie się odpowiednio przygotować. Trzeba wziąć pod uwagę często specyficzne potrzeby i ograniczenia pociech, tak aby wycieczka była dla nich możliwie komfortowa i ciekawa.

W czym nosić małe dzieci?

Specjalnie użyliśmy słowa „nosić”, ponieważ tradycyjne wózki nie sprawdzą się podczas górskich wędrówek. Ale istnieją różne rozwiązania, dzięki którym możecie w komfortowy sposób przemierzać szlaki nawet z kilkumiesięcznymi maluchami. Najpopularniejszymi są chusta oraz nosidło ergonomiczne lub turystyczne. Sposób noszenia dziecka zależy przede wszystkim od jego preferencji, wagi i wieku. Najważniejsze jest ułożenie dziecka w zdrowej pozycji podczas noszenia, aby mu nie zaszkodzić! Jeśli nie jesteście pewni, jak to dobrze zrobić, poproście o poradę doradcę chustowego lub fizjoterapeutę specjalizującego się w pracy z niemowlętami.

Trasa dobrana do możliwości

Od momentu podjęcia decyzji, że zaczynacie podróżować z dziećmi, każda trasa, każdy jej odcinek, muszą być dostosowane do ich możliwości fizycznych. Drugą rzeczą, o której warto pamiętać, to wybranie szlaków ciekawych dla najmłodszych, z dużą liczbą atrakcji. Monotonna leśna droga lub szlak pokazujący nawet piękne widoki, ale bez przyciągających uwagę miejsc, mogą rozczarować pociechy i zniechęcić do wędrówek w przyszłości.

Odpowiedni strój i wyposażenie

Dzieci są o wiele bardziej wrażliwe na zmianę temperatury, zwłaszcza jeśli chodzi o kilku- lub kilkunastomiesięczne maluchy. Dlatego pamiętajcie, aby mieć ze sobą ubrania dostosowane do pogody, aby nie wychłodzić ani nie przegrzać siebie ani swoich pociech.

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko może niepostrzeżenie oddalać się od szlaku lub będzie miało problem z pokonywaniem trudniejszych odcinków, wyposaż je w smycz bezpieczeństwa, która utrzyma Twoje dziecko blisko Ciebie i pozwoli bez szwanku przejść całą trasę.

Trasy dla całej rodziny

wakacje w gorach z dziecmi.jpg

 

Poniżej przedstawiamy popularne trasy górskie, które spokojnie mogą pokonywać rodziny z dziećmi. Polska to kraj obfitujący w piękne pasma, dlatego z pewnością znajdziecie coś dla siebie.

Rodzinne wakacje w Górach Stołowych

Góry Stołowe są idealne miejsce na rodzinne wycieczki! Ciekawe formy skalne z pewnością zaciekawią dzieci. Na Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach znajdziecie labirynty utworzone z piaskowca, pomiędzy którymi biegnie ścieżka. Przemierzając tutejsze szlaki, zdecydowanie warto wynająć przewodnika, który wskaże w skałach niezwykłe kształty przypominające ludzi, zwierzęta czy przedmioty. W pobliżu znajduje się też kilka ciekawych atrakcji dla dzieci, np. Muzeum Papiernictwa w zabytkowym młynie w Dusznikach-Zdroju czy Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

Karkonosze w czasie wakacji

Choć Karkonosze to góry wysokie, można tu znaleźć piękne malownicze szlaki odpowiednie także dla rodzin z dzieci. Warto wybrać się nad dwa piękne wodospady – Szklarki i Kamieńczyka. Do obu można dojść bez większego wysiłku ze Szklarskiej Poręby, po drodze przechodząc przez Karkonoski Park Narodowy. Z Karpacza można wybrać się na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. Ale spokojnie! Będzie ona osiągalna nawet dla Waszych pociech! Najłatwiej jest dostać się tam, wjeżdżając z Karpacza Górnego na Kopę wyciągiem krzesełkowym. Wtedy zostaje już niecała godzina drogi i taką trasę większość dzieci pokona bez problemu.

Miejsca w Beskidzie Małym przyjazne dzieciom

Teraz coś dla miłośników jezior położonych między wzgórzami. Latem Jezioro Żywieckie i Międzybrodzkie zamieniają się w wakacyjny kurort. To zaporowe i retencyjne zbiorniki wodne utworzone na rzece Sole, na plażach których spędzają czas całe rodziny, a po tafli jeziora pływają rowerki wodne i kajaki. Z kolei jesień to dobry czas, żeby eksplorować szlaki górskie Beskidu Małego. Jak sama nazwa wskazuje, góry te będą odpowiednie dla Twoich pociech.

W czasie wolnym od wędrowania po górskich szlakach dzieci z pewnością będą zachwycone, jeśli odwiedzicie Inwałd Park. To kompleks parków rozrywki składający się z pięciu parków tematycznych. W skład kompleksu Inwałd Park wchodzą:

  • Park Miniatur Inwałd,
  • Dinolandia,
  • Park Średniowieczny - Warownia Inwałd,
  • Ogród Jana Pawła II,
  • Mini Zoo Kucyk.

 

Kolejną atrakcją w Beskidzie Niskim, która zachwyci Twoje dzieci, jest park rozrywki Zatorland. To pierwszy park ruchomych dinozaurów w Polsce, dlatego przechadzka po ścieżce edukacyjnej sprawi, że każdy poczuje się tak, jakby przeniósł się w odległą przeszłość. Park jest ogromną salą zabaw oraz nauki na świeżym powietrzu - zobaczyć tu można ponad 100 różnych modeli dinozaurów.

Odpoczynek w górach – hotel przyjazny rodzinie

wakacje z dziecmi w gorach z basenem.jpg

Rodzinne wakacje, prócz atrakcji turystycznych, wymagają odpowiedniej bazy wypoczynkowej. Jaki więc jest idealny hotel dla całej rodziny? Z pewnością jest to miejsce, które oferuje różnorodne formy spędzania wolnego czasu. To, na co warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę, to udogodnienia dopasowane do pory roku. W hotelu powinny znaleźć się zarówno plac zabaw na świeżym powietrzu czy basen zewnętrzny, jak i bawialnia pod dachem oraz pokój gier. W lecie warto wybrać miejsca w pobliżu zielonych terenów, aby zażywać spacerów lub wycieczek rowerowych.

Menu dostosowane dla dzieci to kolejna ważna kwestia, która powinna mieć znaczenie przy wyborze hotelu. W menu powinny znaleźć się nie tylko potrawy przygotowane ze sprawdzonych upraw i hodowli, ale także dania bezglutenowe czy bezmięsne. Jeśli Twoje dziecko cierpi na alergie pokarmową, upewnij się, że otrzyma bezpieczne posiłki.

Jeśli jesteście świeżo upieczonymi rodzicami, nie musicie rezygnować z pobytu w ośrodku wypoczynkowym. Wiele z nich oferuje specjalne przytulne pokoje i udogodnienia dla rodziców maluchów, którzy w SPA mogą skorzystać z bogatej oferty zabiegów odprężających, regenerujących i relaksujących.

Wakacje w górach z dziećmi – podsumowanie

Wakacje w górach z dziećmi są jednym z najlepszych sposobów na zaszczepienie w nich miłości do pieszych wędrówek i odpoczynkiem od codziennych zajęć i ekranu komputera. Rodzinne ferie czy wakacje w górach z dziećmi to cała masa atrakcji i frajdy!