Skompletowanie wyprawki wielu rodzicom dostarcza wielu problemów - zwłaszcza, jeśli ma to być ich pierwsze dziecko. Nietrudno wtedy o błędy. Te mogą dotyczyć zarówno kupna produktów, które w gruncie rzeczy są nieprzydatne i tylko zajmują miejsce lub też niewyposażenia się w artykuły niezbędne do zapewnienia właściwej pielęgnacji malucha. 

Wyprawka dla noworodka. Jakie są najważniejsze zasady kompletowania wyprawki? Co powinno znaleźć się w domu oczekującym dziecka?

Wyprawka dla noworodka powinna zawierać tylko te produkty, które rzeczywiście okażą się przydatne dla młodych rodziców. Pamiętajmy, że w dziecięcym pokoju w pierwszych miesiącach życia ważny jest porządek i odpowiednie zagospodarowanie przestrzenia - zbyt duża ilość akcesoriów nie ułatwi nam osiągnięcia tego celu. Z drugiej strony jednak nie można zapomnieć o tym, by w wyprawce znalazły się wszystkie niezbędne artykuły - nawet jeśli nie będziemy korzystali z nich zbyt często. 

Kompletowanie wyprawki. Jakie produkty z pewnością przydadzą się maluchowi i przyszłym rodzicom? Co musi zawierać kompletna wyprawka?

Produkty wchodzące w skład wyprawki dla noworodka można podzielić na kilka grup. Pierwsza to oczywiście ubranka, które powinny być dobrane do rozmiarów dziecka i, co najważniejsze, pory roku. Druga to artykuły kąpielowe - wanienka lub specjalne wiaderko, ręczniki, otulacze oraz kosmetyki (w tym do stosowania po kąpieli). Trzecia obejmuje zaś akcesoria do oczyszczania noska, monitor oddechu itp.

Pieluszki jednorazowe, mokre chusteczki, podkłady poporodowe i płatki kosmetyczne. Artykuły niezbędne w pierwszych miesiącach życia

Przy kompletowaniu wyprawki dla dziecka i przyszłych rodziców warto zadbać również o artykuły jednorazowe - pieluchy, chusteczki, płatki, podkłady itp. Ich zapasy będziemy musieli oczywiście uzupełniać na bieżąco, ale w pierwszych dniach pobytu dziecka w domu na pewno będziemy zużywać ich ogromne ilości.

Karmienie piersią - o czym należy pamiętać kompletując wyprawkę? Nie może w niej zabraknąć akcesoriów takich jak wkładki laktacyjne

Pierwsze dni życia dziecka dla mamy wiążą się między innymi z problemami z nieuregulowaną laktacją. Dlatego w wyprawce nie powinno zabraknąć kilku paczek wkładek laktacyjnych oraz laktatora - najlepiej elektrycznego. Ze względu na gojenie narządów rodnych, warto też pamiętać o wkładkach higienicznych.

Sprawdzone produkty rekomendowane przez Centrum Zdrowia Dziecka. Co musi zawierać wyprawka zapewniająca bezpieczeństwo dziecka?

Wybierając produkty do wyprawki dla noworodka, warto sprawdzić, czy są one wykonane z naturalnych materiałów, bezpiecznych dla zdrowia malucha. Dobrze też, jeśli będą do akcesoria posiadające pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.