Planujesz zacząć uczyć swoje dziecko czytać? Zastanawiasz się, jaka metoda najlepiej się sprawdza? Warto rozważyć tzw. globalne czytanie. Na czym to polega i jakie ma najważniejsze zalety? Wyjaśniamy!

Założenia Glenna Domana

Musisz wiedzieć, że według Glenna Domana każdy wiek jest odpowiedni do rozpoczęcia nauki czytania. Gdy dziecko może już szczegółowo zobaczyć słowo, z powodzeniem można zacząć. Oczywiście do nauki czytania potrzebny jest też słuch, ale on już w momencie urodzenia jest wystarczająco rozwinięty. Pamiętaj jednak, że tradycyjne szkolne sposoby nie są odpowiednie dla małych dzieci. Ich mózg nie może świadomie analizować pisanych słów, ale jest w stanie robić to nieświadomie.

Globalne czytanie Domana – co to za metoda?

Chcesz wiedzieć, na czym polega globalne czytanie? Otóż inaczej jest to czytanie całowyrazowe. Dziecko zapamiętuje wyrazy bez konieczności uczenia się alfabetu. Metoda Domana nie uczy też reguł ortografii. Głównie polega ona na pokazywaniu dziecku kart, na których zapisane są poszczególne wyrazy. Co ciekawe, początkowo dziecko zapamiętuje po prostu wygląd wyrazów. Oczywiście musi to być połączone również z dźwiękiem. W związku z tym osoba dorosła nie tylko pokazuje słowo, ale także je czyta. Dzięki temu obraz staje się powiązany z dźwiękiem. Z czasem liczba rozpoznawanych przez dziecko słów się zwiększa. Później można pokazywać mu wyrażenia dwuwyrazowe, a w końcowym etapie nauki całe zdania.

Jakie są zalety metody globalnego czytania?

Zastanawiasz się, jakie są zalety metody globalnego czytania? Przede wszystkim wspiera ona rozwój dziecka. Poza tym nie ma ograniczeń wiekowych. Co więcej, jest to nauka poprzez zabawę, więc nie spowoduje traumy, niechęci do dalszej edukacji itd. Istotne jest również to, że stanowi ona okazję do wspólnego spędzania czasu opiekuna i dziecka. Sprzyja to budowaniu więzi i pozytywnych relacji.

Musisz wiedzieć, że istnieje wiele akcesoriów i pomocy dydaktycznych, które przydają się podczas nauki czytania metodą Domana. Możesz wyposażyć się m.in. w zestawy kart do poszczególnych etapów nauki. Znajdziesz je w ofercie sklepu internetowego https://www.wczesnaedukacja.pl/pl/p/Pakiet-1-czytanie-globalne-2-zestawy-kart-obrazkowych/441.

W przypadku metody globalnego czytania kluczowy jest także fakt, iż może ona służyć do nauki nie tylko języka ojczystego. Dzięki metodzie Domana dziecko może nauczyć się przeczytać nawet zupełnie nieznane mu słowa. Problematyczne nie jest też opanowanie trudnych do wymówienia znaków.