Aby dziecko mogło zapaść w bezpieczny i wartościowy sen należy spełnić kilka warunków. Jakość snu niemowlaka zależy od tego, w co jest ubrane, czy nie jest mu zbyt gorąco lub zimno. Pieluszka i pajacyk to wystarczający zestaw, ewentualnie body
i pół śpiochy. Ważna jest także temperatura otoczenia. Warto zwrócić uwagę, aby piżamka była rozpinana, by w nocy móc sprawnie zmienić pieluchę. Jeśli dziecko jest chore nie potrzebuje więcej warstw ubrań. Nie powinno mu być zbyt ciepło w czasie snu, gdyż jest to czynnik ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej. Dotykając karku, stóp oraz łydek można ocenić czy dziecku jest wystarczająco ciepło.
Śpiworek dziecięcy jest niezawodnym i bezpiecznym elementem nocnego wyposażenia dziecięcego łóżeczka. Dostępne są w sprzedaży w różnych wariantach kolorystycznych, o różnej wielkości i grubości. Charakteryzują się zwężeniem w górnej części zapinanej na napy, która zawiera otwory na rączki. Jeżeli dziecku jest zbyt zimno można je dodatkowo okryć bawełnianym bądź bambusowym kocykiem. Należy pamiętać, aby jego brzegi zamocować pod materacem, w taki sposób, by uniemożliwić zakrycie twarzy dziecka. Ponadto noworodki mogą spać w rożkach niemowlęcych. Najlepiej wybrać rożek dziecięcy ocieplany wykonany z naturalnej tkaniny.
U wcześniaków lub w pomieszczeniach z niską temperaturą można ochronić niemowlę przed wychłodzeniem zakładając mu cienką bawełnianą czapeczkę. Najczęściej jednak dzieci nie potrzebują tej części garderoby.

Warto zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko. Nie może być ona zbyt wysoka, ani powietrze zbyt suche. Pokój dziecka powinien być wietrzony w ciągu dnia. Aby zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza można w ciągu dnia oraz wieczorem rozwieszać na grzejniku mokre ręczniki lub zakupić nawilżacz powietrza.

Warto zobaczyć: