Narodziny dziecka to bez wątpienia wyjątkowy okres w życiu każdej rodziny. W oczekiwaniu na przyjście upragnionej pociechy dokładacie wszelkich starań, by maluszek już od pierwszych dni pobytu w domu był bezpieczny, mógł się zdrowo rozwijać i czuł, że jest otaczany rodzicielską miłością. Wiele par pieczołowicie urządza pokoik dla nowego członka rodziny, zwracając uwagę przede wszystkim na stylowe meble, przytulne oświetlenie i kreatywne zabawki. Tymczasem fizjoterapeuci przypominają przyszłym rodzicom, iż najważniejsze jest zadbanie o łóżeczko oraz materac, które będą zdrowe i wygodne nawet dla parodniowego maleństwa.

Czynniki kluczowe przy wyborze materaca dla malucha

Jeśli wybraliście już odpowiedni model łóżeczka dla swojego dzieciątka, przed wami staje kolejne odpowiedzialne zadanie - a mianowicie zakup pasującego do niego materaca. Najczęstsze pytania, jakie zadają sobie przyszli rodzice, oglądając materace do łóżeczka, to te związane z ich optymalną grubością, twardością, materiałem wykonania, jak również cechami wpływającymi korzystnie na rozwój kręgosłupa ich maluszka.

Materace dziecięce odpowiednie dla niemowląt

Warto pamiętać, że materacyk dla niemowlaka powinien spełniać szereg kryteriów na czele z wymiarami dopasowanymi do łóżeczka. W ofercie większości naszych polskich sklepów znajdziecie materace do łóżeczka 120 × 60 lub 140 × 60. Jeśli wybraliście dla swojego maluszka typowo niemowlęce posłanie, odpowiedni będzie materac mniejszy, z kolei
do nowoczesnych wersji łóżek „rosnących” wraz z dzieckiem należy dopasować ten o odpowiednio większych gabarytach.

Co należy mieć na względzie, wybierając materac dla noworodków i niemowląt? Wśród modeli polecanych dla dzieci najmłodszych najczęściej pojawiają się materace lateksowe np. VARIO LATEX Baby's Zone. Ten materiał jest bardzo elastyczny, 
a zarazem przyjemny w dotyku dla delikatnych ciałek, co więcej zapewnia stosowne dla niemowląt stabilne podparcie kręgosłupa. Jeśli zależy wam na zakupie naprawdę dobrego, a przy tym innowacyjnego produktu, zapoznajcie się z bogatą ofertą polskich producentów artykułów dziecięcych.

I tak np. firma Baby’s Zone stworzyła ciekawą serię: materace baby’s zone, które należycie dopasowują się do kształtu ciała dziecka, a przy tym zapewniają mu komfortowy odpoczynek i zdrowy sen. Rodzicom, których pociechy borykają się z napięciem mięśniowym, warto polecić materac dziecięcy VARIO VISCO wykonany z termoplastycznej pianki. Maluszek na takim materacu będzie czuł się miękko jak na obłoczku, a jego mięśnie rozluźnią się w okamgnieniu. Zanim wybierzecie materac dla niemowlęcia, koniecznie upewnijcie się, że interesujący was model zapewni dziecku odpowiednią cyrkulację powierza i będzie chronił przed rozwojem szkodliwych mikroorganizmów. Dla wcześniaków i malutkich alergików idealny będzie, chociażby materac do łóżeczka TRIO LATEX COMFORT składający się z pionowych i poziomych kanałów wentylacyjnych. Jego dodatkową zaletą jest rama materaca skonstruowana tak, by zapewniała maluszkowi bezpieczeństwo podczas pierwszych prób stawania przy szczeblach łóżeczka.

Materace do łóżeczka dla dzieci starszych

Kiedy wasza pociecha skończy dwa, góra trzy lata, warto zmodyfikować jej łóżeczko i materac tak, by zapewniały optymalny rozwój młodego kręgosłupa, a jednocześnie umożliwiały dziecku zachowanie higieny w czasie snu. Wspominaliśmy już o ciekawych rozwiązaniach, jakie cechują dziecięce materace baby’s zone. W produktach tej polskiej firmy należy docenić zwłaszcza staranną konstrukcję 7 stref twardości i uniwersalne 2 warstwy pianki poliuretanowej. Takie cechy odnajdziecie na przykład w materacu VARIO z pokrowcem Amicor. Górna, ta bardziej delikatna warstwa pianki, jest idealna dla noworodków oraz niemowląt. Z kolei warstwa dolna będzie odporna na zniekształcenia i świetnie  sprawdzi się dla starszych dzieci, od czasu do czasu mających jeszcze problem z nocnym moczeniem w łóżeczku.  

Jaki materac będzie zdrowy i bezpieczny dla waszego dziecka?

Starannie dobrany materac to doskonała inwestycja w zdrowy kostno-mięśniowy rozwój waszego dziecka. Miejcie na względzie, że w tym wypadku dobry produkt oznacza materac precyzyjnie stabilizujący ciało dziecka podczas snu, ułatwiający mu oddychanie i zapobiegający przegrzewaniu się.

Na zakończenie zdradzimy wam, iż podczas wybierania materaca dla swojej pociechy, możecie poznać rozwiązania łączące funkcjonalność z nowoczesnym wzornictwem. Naszą uwagę przykuł szczególnie oryginalny model materaca REVO NEW z pięcioma strefami komfortu. Ten właśnie materac „rośnie” wraz z dzieckiem – gdy wasza pociecha stanie się juniorem, wystarczy zmienić stronę z białej na niebieską. W jedną chwilę znacznie powiększy się obszar spania dla dziecka. Kto by pomyślał, że zakup dziecięcego materaca może wiązać się z tyloma ciekawostkami…

Warto zobaczyć: