Materace dla dzieci polecane przez fizjoterapeutów.

2022-03-08 13:27:00
Materace dla dzieci polecane przez fizjoterapeutów.

Co zrobić, aby zapewnić swojemu dziecku nie tylko przyjemny i komfortowy, ale przede wszystkim zdrowy wypoczynek podczas snu? Fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy z dziećmi zwracają uwagę, że część ich poważnych wad postawy zaczyna się już w wieku niemowlęcym, często przez nieświadome zaniedbania rodziców. Jeśli chcecie zapewnić swojemu maluszkowi prawidłowy rozwój ruchowy, wybierzcie do jego łóżeczka odpowiedni materac. Jak się za to zabrać? Podpowiadamy w niniejszym tekście.

Materac do łóżeczka dziecięcego - jak wybrać ten najlepszy

  • Określona twardość materaca i gęstość pianki - zdaniem fizjoterapeutów dobry materac dla niemowlaka czy starszego dziecka to taki średniej twardości oraz zaopatrzony w wysokoelastyczną piankę (np. model VIVO CLIMALATEX 120 cm x 60 cm z pokrowcem Cotton-BCI + Klin). Takie posłanie gwarantuje doskonałe podparcie naturalnej krzywizny kręgosłupa, a jednocześnie umożliwia przybranie maluchowi wygodnej pozycji podczas wypoczynku. Więcej informacji na temat odpowiednie twardości materaca dla dziecka. Więcej informacji na temat odpowiednie twardości materaca dla dziecka.
  • Wypełnienie o właściwościach prozdrowotnych - odpowiednio dobrany materac do łóżeczka dziecięcego zapewnia swobodną cyrkulację powietrza, ma działanie antyalergiczne i właściwie odprowadza nadmiar ciepła, dzięki temu maluszek nie poci się podczas snu.
  • Pokrycie przyjazne dla skóry dziecka - materac dziecięcy z prawdziwego zdarzenia to taki posiadający dobry jakościowo pokrowiec (łatwy do utrzymania w czystości, wykonany z przewiewnych materiałów o dużej stabilności) - np. taki posiada model VARIO LATEX 120cm x 60cm z BIO pokrowcem Cotton-BCI.
  • Zamek pokrowca wszyty w nieprzypadkowym miejscu - w przypadku materaca przeznaczonego do dziecięcego łóżeczka najlepiej sprawdza się delikatny dla skóry zamek rewersowy lub zamek wszyty po całym obwodzie. Ten ostatni jest szczególnie wygodny w użyciu, ułatwia też zdejmowanie i zakładanie pokrowca.

Struktura i wypełnienie materaca do łóżeczka dziecięcego zdaniem specjalistów

W przypadku zakupu materaca dla niemowlaka najlepiej zdecydować się na taki wykonany z dobrej jakościowo i cechującej się wysoką gęstością pianki (nie mniej niż 25 kg/m3). Piankowy materac dla niemowląt powinien być wykonany z odpornej na zniekształcenia pianki, która gwarantuje harmonijny rozwój kręgosłupa oraz istotnie wpływa na komfort snu maluszka. Jeśli jesteście tradycjonalistami i macie w planach zakup materaca ze sprężynami, pamiętajcie, że powin być on wykonany z dobrej jakości drutu i cechować się dobrą elastycznością punktową. Niestety w przypadku tego typu materaców jest to trudne do osiągnięcia – dlatego fizjoterapeuci raczej odradzają materac sprężynowy do łóżeczka dziecięcego. W ofercie sklepów z artykułami dziecięcymi możecie natrafić na przeróżne materacyki do łóżeczka dziecięcego klasy premium – a wśród nich znajdują się również te lateksowe np. TRIO LATEX COMFORT 120x60 cm. Materace wykonane z lateksu mają zwykle dobre właściwości ortopedyczne i równomiernie podpierają kręgosłup, ale przy ich wyborze dla dziecka trzeba zwracać uwagę na te zapewniające dobrą wentylację i zapobiegające poceniu, czy przegrzewaniu się śpiącego malucha. Wartym polecenia rozwiązaniem jest zakup dla dziecka materaca hybrydowego, czyli stanowiącego unikatowe połączenie kilku warstw np. pianek i lateksu albo pianki oraz wypełnienia naturalnego w postaci maty z włókna kokosowego czy łuski gryczanej np. materac DANPOL kokos-pianka-kokos 120x60x6. Osobną kategorię produktów dla dzieci stanowią materace do łóżeczka dziecięcego zaliczane do produktów medycznych, szczególnie polecane przez fizjoterapeutów np. FIKI MIKI Materac VERA MVHRPUR1 120/60/11. Materace będące wyrobami medycznymi wykazują działanie profilaktyczne, zapewniają odpowiednie dopasowanie się do ciała, składają się z kilku starannie zaprojektowanych warstw, które ściśle ze sobą współpracują.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, w którym dostępne są wysokiej jakości materace dla noworodków i dzieci starszych, materace zaliczane do wyrobów medycznych. U nas możecie nabyć również ciekawie zaprojektowane i bardzo praktyczne materace lecznicze – czyli przystosowane do gimnastyki prozdrowotnej w warunkach domowych. Takie modele materacy dla dziecka jak np. FIKI MIKI Materac do ćwiczeń ruchowych Szary MRR1 z powodzeniem można stosować także w przypadku chorób narządu ruchu, stanów pourazowych jak również niektórych dziecięcych chorób neurologicznych.

Warto zobaczyć: 

Autor:Grzegorz Kaczorowski, Zdjęcie autorstwa Curtis Adams z Pexels