Tytułowy dylemat potrafi pochłonąć na długo przyszłych rodziców stojących przed wyborem pierwszego wózka. Bogata oferta obu typów i sprzeczne opinie w sieci nie ułatwiają zadania. Tymczasem oba rozwiązana nie różnią się od siebie tak bardzo, a popularne porównywanie tej decyzji do wyboru pierwszego auta jest zdecydowanie na wyrost. Wystarczy zadać sobie kilka pytań, aby jasno określić swoje potrzeby i zawęzić gamę propozycji do rozsądnych rozmiarów. W tym poradniku wyjaśnimy, czym różni się wózek 3w1 od wózka 2w1, jakie są zalety i wady obu rozwiązań, a wreszcie, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze konkretnego modelu. Zapraszamy!

Czym różni się wózek 3w1 od wózka 2w1 ?

Różnice techniczne są niewielkie lub nie ma ich wcale. W czym więc rzecz? W zestawie, który kupujemy. Oba typu można spotkać pod nazwą wózków hybrydowych lub wielofunkcyjnych. Ich zasada działania jest genialna w swojej prostocie: uniwersalna rama z wymiennymi modułami. Dzięki temu wózek „rośnie razem z dzieckiem” i może być łatwo dostosowany do aktualnych potrzeb. Wygoda, jaką daje taki system, sprawiła, że znacznie zyskał na popularności, a producenci zaczęli prześcigać się w ilości i różnorodności dostępnych modułów i pomysłów. Zacznijmy więc od przedstawienia wózków 2w1.

Wózek dziecięcy 2w1 – funkcje i możliwości

Zestaw wózka 2w1 zawiera w sobie stelaż, gondolkę i spacerówkę, które można zamieniać miejscami. To umożliwia łatwą i stopniową „przesiadkę”, gdy dziecko ma około 6 miesięcy. To także mniejsze koszty niż zakup dwóch wózków i mniej zamieszania ze sprzedażą lub przechowywaniem pierwszego wózka dla niemowlaka, który jest w użyciu zaledwie kilka miesięcy. Przy zakupie wózka 2w1 warto zwrócić uwagę na możliwość pochylenia i położenia oparcia w spacerówce. Nie wszystkie modele mają tę funkcję, a będzie ona bardzo przydatna szczególnie przy pierwszych spacerach w pozycji siedzącej. Maluchy lubią uciąć sobie drzemkę i warto zadbać o ich komfort.

Wózki 2w1 łączy jeszcze jedna ważna cecha. Przy pomocy specjalnych adapterów można na nich zamontować fotelik samochodowy, który może też służyć jako nosidełko. To nieoceniona funkcja, która pozwala oszczędzić mnóstwo czasu przy wizytach u lekarza, zakupach i codziennym funkcjonowaniu. Wystarczy wypiąć fotelik samochodowy z auta i umieścić go w stelażu wózka. Bez mozolnego szarpania się z pasami i układania pociechy. Genialne w swojej prostocie, prawda?

Czy więcej znaczy lepiej?

To, czym właściwie jest wózek 3w1? Tym samym co 2w1, z tym że zestaw zawiera dedykowany fotelik samochodowy oraz odpowiednie adaptery. Technicznie różni go głównie brak adapterów do fotelika. Nie trzeba nic dobierać, wszystko jest idealnie dopasowane i spójne stylistycznie. Pozwala to oszczędzić czas i pieniądze. Choć wózki dziecięce 3w1 są z oczywistych względów droższe od modeli 2w1, to sumaryczny koszt jest niższy niż kupowanie elementów osobno. Minusem jest przede wszystkim ograniczenie wyboru fotelika. Choć wszystkie muszą spełniać normy bezpieczeństwa, aby być dopuszczone do sprzedaży, to jednak znacznie różnią się między sobą jakością wykonania. Większość zestawów zawiera podstawowy model. Głównie ten aspekt sprawia, że wielu rodziców szukając atestowanego produktu do przewożenia malucha w samochodzie, decyduje się kupić osobno wózek i pasujący do niego fotelik. Te oferowane przez renomowanych producentów mogą pochwalić się dobrymi wynikami w testach zderzeniowych ADAC, a ponadto są zdecydowanie lepiej wykonane. Widać to zarówno w jakości stosowanych materiałów, jak i poziomie komfortu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka?

W przypadku wózków 3w1 najważniejszym elementem odpowiadającym za bezpieczeństwo jest fotelik samochodowy. Ważne jest, aby miał odpowiednie atesty, przydatne jest też mocowanie ISOFIX. W połączeniu z bazą umożliwia ono szybkie i sprawne mocowanie bez szarpania się z pasami bezpieczeństwa. Jeżeli nie jesteśmy w stanie znaleźć zestawu, który spełnia te wymagania, warto zastanowić się nad wózkiem 2w1 i osobnym fotelikiem wysokiej jakości.

Zastanów się gdzie będziesz używać wózka. Modele na małych kołach sprawdzą się w mieście, ale spacery po żwirowych drogach, nawet w parkach wymagają pompowanych opon. To samo tyczy się zwieszenia. Jeżeli planujesz spacery po lesie, dobra amortyzacja to podstawa. Czy będziesz nosić wózek po schodach? Jeżeli tak, koniecznie sprawdź wagę wszystkich elementów. Upewnij się, że złożony wózek łatwo zmieści się do bagażnika Twojego samochodu.

Wózki 2w1 pozwalają na dobranie zestawu wedle Twoich potrzeb i wymagań. To dobry wybór dla tych, którzy wiedzą czego chcą i dbają o każdy detal. Rozwiązanie 3w1 pomoże zaoszczędzić czas i pieniądze, jednak może się wiązać z pewnymi kompromisami, co nie znaczy, że jest złe. Jeżeli nadal masz wątpliwości, napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie podzielimy się doświadczeniem!

Warto zobaczyć: