Przyszli rodzice stają przed wyborem pierwszej wyprawki dla swojego malucha.
Na liście artykułów pierwszej potrzeby znajduje się wózek wielofunkcyjny wraz z fotelikiem.
Podstawowa klasyfikacja obejmuje podział na wózki dziecięce 2w1, wózki wielofunkcyjne 3w1, wózki bliźniacze oraz wózek z samą gondolą.
W zestawie 2w1 znajduje się gondola oraz wózek spacerowy, np. Mirror Junama 2w1 Satin.
Zestaw 3w1 obejmuje gondolę, wersję spacerową oraz pierwszy fotelik typu nosidełko.
Warto zauważyć, że posiadanie fotelika konieczne jest przy wypisie noworodka ze szpitala. Nosidełko posiada funkcję umożliwiającą umieszczenie go na stelażu i przewiezienie dziecka bez konieczności noszenia fotelika tak jak np. w wózku Exclusive BabyActiv 3w1.
Dla rodziców, którzy zostali obdarowani przez los podwójnym szczęściem możemy zaproponować wózki bliźniacze. Występują one w ułożeniu gondoli obok siebie oraz
w jednym rzędzie. Trzeba zaznaczyć, że rozstawienie gondoli w jednym rzędzie umożliwia sprawniejsze poruszanie się po chodnikach i wąskich wejściach. Przykładem takiego wózka jest Junama Fluo Line DuoSlim.
Wózek typu gondola bez dodatku w postaci spacerówki jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które chcą stworzyć swój własny zestaw kupując osobno wózek spacerowy. Ciekawą propozycję oferuje marka Riko model Molla
Większość rodziców wybierając wózek kieruje się wyglądem. Warto zwrócić uwagę nie tylko na prezencję, ale na wagę. Szczególnie jeśli mieszkają Państwo w bloku bez windy. Średnia waga wózka mieści się w granicach 10-20 kilogramów.
Dodatkowo należy doliczyć masę dziecka i ewentualnych zakupów. Ponadto trzeba sprawdzić szerokość drzwi wejściowych oraz bagażnika w aucie, tak aby wózek zmieścił się bez problemu. Należy zweryfikować czy w danym modelu jest możliwość regulacji wysokości rączki, by dostosować wysokość wózka do wzrostu rodziców. Rodzaj stelaża również nie jest bez znaczenia. Najlżejszy jest wykonany z aluminium. Istotne jest, aby sposób składania i rozkładania był jak najprostszy i najszybszy. Wózek, który spełnia te kryteria to Qubus Riko Gold.
Naszym zdaniem niezwykle ważna jest amortyzacja wózka. Jeśli posiada on dodatkowe amortyzatory pod gondolą istnieje możliwość delikatnego "kołysania" dziecka w trakcie spaceru. Ponadto wózek Corona Tako bądź Faster Baby Merc posiadają dwupłaszczyznowy system amortyzacji przednich kół. Dzięki czemu wyposażany w ten sposób wózek wytłumi drgania na najbardziej wyboistym terenie.
Po urodzeniu dziecko w pierwszej kolejności korzysta z gondoli oraz fotelika. Aby dziecku podczas spaceru było wygodnie, warto wybrać wózek z dużą gondolą, rozkładaną bezszelestnie budką. Dzięki temu malec nie będzie się wybudzał. Obszerna gondola posłuży dziecku nieco dłużej niż wąska i krótka. Należy pamiętać, aby dziecko nie spędzało zbyt dużo czasu w foteliku. Nie powinien on pełnić funkcji spacerowej. Należy zwrócić uwagę, aby gondola była wyposażona w dodatkową wentylację, co umożliwi bezpieczne spacery zwłaszcza latem. Materiał, z którego jest wykonany wózek powinien być solidny odporny na zabrudzenia. Świetnie sprawdzą się tkaniny bawełniane oraz eco-skóra. Umożliwi to w łatwy sposób wyczyszczenie ewentualnych zabrudzeń. Wózek, który sprawdzi się w tym wypadku to Diamond Tako lub Naturo Ecco Riko.
Wybór niewłaściwego rodzaju kół będzie rzutował na komfort jazdy zarówno rodziców jak
i dziecka. Jeżeli wózek będzie użytkowany w mieście po równej nawierzchni sprawdzą się małe piankowe koła. Poza miastem na wyboistych czy nierównych drogach zdadzą egzamin duże koła pompowane oraz żelowe, których dodatkową zaletą jest niska podatność na przebicie oraz odporność na ścieranie, np. Storm Expander. Nie ugrzęzną w piasku, zamortyzują wózek w momencie pokonywania przeszkód. Warto sprawdzić, czy koła da się zdjąć, aby móc je wyczyścić lub zyskać dodatkowe miejsce w bagażniku po złożeniu stelaża.

Hamulce to podstawa bezpieczeństwa, muszą być niezawodne. Wybierając wózek warto im się przyjrzeć i sprawdzić gdzie są ulokowane. Zazwyczaj są umiejscowione przy rączce lub kółkach. Aby sprawdzić, czy hamulce działają prawidłowo należy je zaciągnąć na lekko pochyłym podłożu. Wówczas wózek nie powinien ruszyć z miejsca.
Funkcjonalnym rozwiązanie jest umiejscowienie kosza na zakupy u dołu pod wózkiem.
Dzięki czemu nie grozi to wywróceniem wózka z powodu jednostronnego przeciążenia gdyby siatki zostały przewieszone na rączce. Istotne jest, aby kosz był duży, wykonany
z wytrzymałego materiału, który nie ugina się pod ciężarem. Jako przykład modelu wózka proponujemy Bebello Baby Merc.
Ostatnim elementem, na który rodzice powinni zwrócić uwagę są dodatkowe akcesoria.
Nie mają one ogromnego znaczenia, ale przydają się w codziennym użytkowaniu.
Większość firm w swojej ofercie posiada w cenie wózka dodatkowe akcesoria typu moskitiera, mufki, uchwyt na kubek, torba, śpiworek, osłonka na nóżki.
Mamy nadzieję, że pomogliśmy Państwu choć trochę naświetlić główne aspekty, które należy rozpatrzeć wybierając pierwszy wózek.

Warto zobaczyć: