Wybór odpowiedniego prezentu dla dziecka, wbrew pozorom, nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcemy pójść na łatwiznę to wystarczy zakup zabawki z bohaterem którejś z popularnych kreskówek, natomiast jeśli zależy nam, aby upominek był bardziej praktyczny, wybór nie jest już taki oczywisty. Jedną z najciekawszych propozycji z zakresu zabawek i akcesoriów dla bardziej świadomych klientów są zabawki sensoryczne nastawione na stymulowanie układu integracji sensorycznej dziecka.

Definicja zabawek sensorycznych

Zabawki sensoryczne– co to jest? Mówiąc w skrócie, sensoryczne zabawki to produkty dla dzieci ukierunkowane na zabawę, ale przede wszystkim, sprzyjające stymulowaniu zmysłów dziecka. Bodźce dostarczane w trakcie zabawy takimi akcesoriami mają na celu ćwiczenie i wzmacnianie układu nerwowego i tzw. integracji sensorycznej dzieci.

Dlaczego zabawki sensoryczne są przydatne?

Obecnie, coraz więcej dzieci posiada problemy związane z integracją sensoryczną (SI). Można to zaobserwować np. po rosnącej liczbie dzieci, uczęszczających na zajęcia terapeutyczne SI. OK, tylko jak wygląda to w praktyce? Aby lepiej zrozumieć celowość zabawek dziecięcych, sensorycznych warto poświęcić chwilkę namysłu nad tym jak wyglądają problemy sensoryczne współczesnych dzieci.

Przykładowe problemy

  • Najczęstsze przejawy zaburzeń działania układu integracji sensorycznej są następujące:
  • Dziecko nie toleruje szorstkich ubrań, drażnią go metki, jeansy czy duże kołnierzyki
  • Maluch jest nadwrażliwy na hałas, zatyka uszy przy zgiełku (np. w przedszkolu) lub w domu, chowa się pod koc itp.
  • Słaba motoryka mała – związany ze zmysłem dotyku – może wynikać np. z problemów z napięciem mięśniowym: dziecko nieprawidłowo trzyma kredki, nie umie otworzyć prostych opakowań, nie lubi prac plastycznych

Jak działają zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne to wszelkie produkty dla dzieci, które oprócz aspektu dobrej zabawy, sprzyjają rozwojowi układu integracji sensorycznej malucha. Jak to wygląda w praktyce? Świetnym przykładem są ścieżki sensoryczne. Chodzi tu o duże panele sensoryczne wykonanych w drewnie i wypełnionych specjalnym materiałem o nietypowej fakturze, np. grochem, ziarnami kawy, kamykami czy nawet śrubkami. Dzieci mogą po takiej ścieżce spacerować oraz ją po prostu dotykać. W trakcie takiej zabawy stopy i dłonie są intensywnie stymulowane, co korzystnie wpływa na mózg dziecka.

Do kategorii zabawek sensorycznych można również zaliczyć rozmaite zabawki manipulacyjne, sprzyjające ćwiczeniu paluszków. Kolejny przykład to zabawki kontrastowe przeznaczone dla mniejszych dzieci, które dopiero uczą się rozróżniać kolory, poznawać kształty oraz mających potrzebę stymulowania percepcji wzrokowej.

Zabawki sensoryczne na prezent dla dziecka z okazji urodzin lub chrztu

Niewątpliwie, sensoryczne zabawki to świetny pomysł na wartościowy prezent dla dzieci w różnym wieku. Warto mieć to na uwadze, szukając inspiracji na prezent z dowolnej okazji, np. na urodziny dziecka, z okazji chrztu czy po prostu odwiedzin bliskich. Polecamy!

Warto zobaczyć: