Każde bez wyjątku dziecko ma duszę artysty. Poznawanie świata nieodłącznie wiąże się z eksplozją wyobraźni i choć dziecięca fantazja nie zna granic, to warto zapewnić jej narzędzia ekspresji. Takimi narzędziami są właśnie (między innymi) zabawki kreatywne. Mówiąc najogólniej, są to takie zabawki dla dzieci, które wymagają bądź to użycia wyobraźni do odtworzenia danej formy, bądź zapewniają materiały do nieskrępowanej kreacji. Dobre zabawki kreatywne sprawiają, że świat realny i ten, który dziecko tworzy samo, przenikają się, zapewniając mnóstwo frajdy, a jednocześnie ucząc. Każde dziecko jest inne, jego preferencje zmieniają się też diametralnie z wiekiem. Dlatego warto uważnie przyglądać się, co budzi największe zainteresowanie pociechy i nie być natarczywym. Czasem warto nienachalnie zaproponować coś za jakiś czas. W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze i sprawdzone typy zabawek kreatywnych, które zdobyły uznanie rodziców, a przede wszystkim dzieci na całym świecie.

Na początek układanki dla dzieci

I nie chodzi tu tylko o klasyczne puzzle, choć to świetny przykład. Bez problemu dostaniemy zestaw dopasowany do wieku podopiecznych i ich możliwości. Dopasowanie nawet dwóch elementów puzzli wymaga od dziecka wyobraźni, a używanie metody prób i błędów wspaniale ją rozwija. Wszelkie zabawki typu „dopasuj kształt” przenoszące ten mechanizm do trzech wymiarów to zawsze świetny pomysł. Dodatkowo zabawki kreatywne tego typu rozwijają zdolności manualne i są świetnym wyciszeniem po aktywności fizycznej. A układne obrazy to świetna okazja do nauki!

Bawimy się w odtwarzanie

Kolejnym krokiem jest tworzenie przy użyciu form. Dzięki temu dziecko porusza się w pewnych sztywno narzuconych ramach, ale ma w nich wiele miejsca na własną kreatywność. Typowym przykładem są popularne kolorowanki. Rozwinięciem tej koncepcji są choćby formy do odlewów gipsowych, które pozwalają stworzyć rzeźby lub zabawki i samodzielnie je pomalować. Wszelkiego rodzaju formowane masy pozwalają odciskać kształty i płynnie przejść od odtwarzania do samodzielnego aktu twórczego.

Najpopularniejsze zabawki kreatywne? Oczywiście klocki!

Klasyka gatunku. Pierwszym, co przychodzi na myśl, są oczywiście duńskie klocki Lego. Ich zróżnicowane tematycznie zestawy pomagają poznawać różne profesje, zwierzęta, sytuacje i przygody. A to tylko jedna z wielu firm, które się tym zajmują. Rynek klocków jest nieprawdopodobnie bogaty – od prostych drewnianych sześcianów po wyspecjalizowane interaktywne produkty. Łączy je nieskrępowana wolność tworzenia, wykraczająca daleko poza pomysły producentów. Nawet prosta zabawka do ciągnięcia, na której można ułożyć kilka klocków, zachęca do indywidualnego podejścia i pozwala dziecku kształtować swój świat.

Budujemy!

Kolejne klasyczne zabawki kreatywne to te, które pozwalają budować konkretne modele i środowiska. Świetny przykład to domek dla lalek. Może być urządzany wedle uznania i staje się nie tylko tłem, ale i uczestnikiem historii. Zapoznaje też dziecko z wyposażeniem domu i architekturą. Budowa prostych mechanizmów i różnych torów przeszkód dla aut i innych pojazdów pozwala za to poznawać fizykę i wpływ sił na przedmioty.

Muzyczne zabawki kreatywne

Muzyka to dobry pomysł w każdym wieku. Proste zabawki dźwiękowe uczą łączyć zwierzęta i przedmioty z wydawanymi przez nie odgłosami oraz tworzyć własne sekwencje. To podstawa do muzyki i nauki o związkach przyczynowo skutkowych. Zabawki dla dzieci muzyczne to także nauka koordynacji i słuchu. W przypadku zakupu zabawkowych instrumentów warto zwrócić szczególną uwagę na ich jakość. Gitara, która zupełnie nie stroi i jedynie frustrująco brzęczy, przyniesie skutek odwrotny od zamierzonego, zniechęcając dziecko do muzyki.

Łączmy, mieszajmy!

Wiele zestawów łączy wyżej wymienione cechy i pozwala wcielać się w rolę. Zabawki kreatywne, które naśladują salon fryzjerski, kuchnię albo zakład mechaniki pojazdowej to radość w czystej postaci i ogromne pole do popisu dla dziecięcej potrzeby tworzenia. Własnoręczne tworzenie spersonalizowanych zabawek to dodatkowa satysfakcja. To samo dotyczy się wielu zabawek edukacyjnych. Łączą one kreatywność z nauką, na przykład poprzez mieszanie odczynników chemicznych. A nie ma lepszego sposobu zdobywania wiedzy niż przez aktywne działanie!

Zabawki kreatywne to nic nowego. W końcu farbki i kredki to najlepsze przykłady. Warto jednak poszukać produktów wychodzących poza schemat, które nie tylko pozwolą dziecku na nieskrępowaną ekspresję twórczą, ale też zachęcą je do poznawania świata. Kupując zabawki, zwracajmy uwagę nie tylko na wiek, ale również na upodobania dziecka i nie zapominajmy, że one nieustannie ewoluują.