Temat dziecięcego rowerku potrafi napsuć krwi rodzicom, a do tego wraca regularnie co kilka lat – w końcu potomstwo nieustannie rośnie. Jaki rozmiar dobrać, kiedy zacząć uczyć dziecko jazdy na rowerze, czy można kupić rower na wyrost? Pytań jest wiele, a odpowiedzi często nie są jednoznaczne. Dlatego stworzyliśmy prosty poradnik, który pomoże się zorientować i oswoić ze światem rowerów dziecięcych, w który każdy rodzic powinien się prędzej czy później zagłębić. Mamy nadzieję, że dzięki niemu wybór rowerku dziecięcego będzie kojarzył się przede wszystkim z czystą radością, jaką dają dwa kółka. Zapraszamy!

Czy rowerek biegowy to dobry wybór na początek?

Doskonały! Rower biegowy uczy równowagi w bezpieczny sposób i dostarcza mnóstwo świetnej zabawy. To bardzo dobry wstęp dla młodego cyklisty, bo zasada utrzymania się w pionie jest dokładnie taka sama jak w konwencjonalnym rowerze. Dzięki temu przesiadka następuje bardzo naturalnie. Na rowerkach biegowych sprawnie poruszają się już nawet niektóre dwulatki. Wybór jest duży, a przy zakupie warto pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach. Pierwszą z nich są hamulce – jeżeli zamierzacie używać rowerku na spacerach, jest to wyposażenie obowiązkowe, bo wbrew pozorom zjeżdżając z nawet niewielkiego pochylenia, dziecko może się znacznie rozpędzić. Drugą sprawą jest regulacja wysokości siodełka. Dziecko powinno siedzieć tak, aby swobodnie odpychać się nogami, wyciągając stopy, ale bez konieczności podciągania ich podczas swobodnej jazdy.

Boczne kółka w rowerku dziecięcym

Po rowerku biegowym czas przesiąść się na taki z napędem (lub go założyć tak jak choćby w tym rowerku 2w1). Pierwszym wyborem są zazwyczaj rowerki te na kołach 12”, a później kolejno 16” i 20”.  Czasem używa się jeszcze 14”. Zdecydowanie odradzamy za to modele 18” ze względów praktycznych – dokupienie opon jest koszmarem. Standardowym wyposażeniem dużej części rowerów dziecięcych są boczne kółka. To dobry sposób na asystę przy nauce jazdy pod warunkiem odpowiedniego montażu. Kółka powinny dotykać ziemi jedynie w zakrętach i podczas startu. Jeżeli będą cały czas na poziomie gruntu, to z samodzielnej jazdy na dwóch kołach nic nie wyjdzie. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy profile, na których są one zamontowane, pozwalają na płynną regulację wysokości.

Zdrowy kompromis między jakością a ceną pomiędzy rowerkami dziecięcymi

Wielu rodziców nie chce wydawać dużych kwot na rower dla dziecka ze zrozumiałych powodów, w końcu maluch za chwilę z niego wyrośnie. Z drugiej strony najtańsze rowery dziecięce są tak dramatycznie złej jakości, że jazda na nich jest dla dziecka niemałym wyzwaniem, a często bywa też niebezpieczna. Warto więc zachować zdrowy rozsądek i celować w średnią półkę. Za 350-500 zł jesteśmy w stanie kupić bezpieczny rowerek zadowalającej jakości. Ważne jest, aby był wyposażony w metalowe, łożyskowane koła, które zapewnią gładką pracę i przewidywalne prowadzenie. Zdecydowanie radzimy także ograniczyć się do modeli z pneumatycznymi oponami ze względu na komfort pociechy.

Poza tym im prościej tym lepiej. W wypadku rowerków dziecięcych na kołach 12” i 16” zdecydowanie należy odpuścić wszelkie amortyzatory – nie będą działać, a dodadzą zbędne kilogramy. Choć większość modeli ma przedni hamulec szczękowy, należy traktować go raczej pomocniczo. Również przerzutki zaczynają mieć sens dopiero od 20”. Najlepiej sprawdzi się jedno przełożenie i hamulec torpedo (ruch pedałami do tyłu powoduje hamowanie).

Przed pierwszą jazdą rowerkiem dziecięcym

Gdy już kupisz rower dziecięcy, pozostanie tylko przygotować go do jazdy. Choć rowerki dziecięce to bardzo proste konstrukcje, to warto sprawdzić je przed pierwszą jazdą. Szczególnie śruby trzymające kierownicę i mostek powinny być solidnie dokręcone. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie napięcia łańcucha. Wiele firm naciąga je zbyt mocno, co sprawia, że pedałowanie wymaga znacznej siły. Dla nas to kilkanaście minut z kluczem, a dla dziecka inna jakość jazdy. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy wszystko jest w porządku, warto zabrać rowerek do sprawdzonego serwisu. Doświadczony mechanik zna wszystkie popularne problemy i sprawdzenie wszystkiego pod kątem bezpieczeństwa nie zajmie mu długo.

Warto zobaczyć: