Wybór odpowiedniego łóżeczka drewnianego dla dziecka to wbrew pozorom dość skomplikowana sprawa. Rodzice powinni zapewnić maluchowi mebel do spania, który będzie bezpieczny i stabilny, będzie doskonale spełniał funkcje wypoczynkowe oraz pasował idealnie do wystroju wnętrza dziecięcego pokoju. Jedną z kluczowych kwestii, na jakie trzeba zwracać uwagę podczas zakupu łóżeczka drewnianego dla dziecka jest jego rozmiar. Zdarza się, że rodzice wybierają dla swojej pociechy posłania zbyt małe, zapominając o tym, jak szybko dziecko rośnie i jak wiele funkcji może pełnić w jego życiu mebelek nazywany potocznie łóżeczkiem drewnianym. Prosimy, zerknijcie na poniższe wskazówki dotyczące doboru łóżeczka pod względem rozmiaru. Dzięki naszym wskazówkom unikniecie wielu błędów, dokonacie trafnego wyboru łóżeczka dziecięcego, które z powodzeniem będzie służyło dziecku przez dłuższy okres czasu.

Łóżeczko drewniane - jakie są jego standardowe wymiary?

Na rynku artykułów dziecięcych w kategorii łóżeczka drewniane dla dzieci najczęściej dostępne są dwa podstawowe rozmiary tego rodzajów mebli do spania: 120 × 60 cm oraz 140 × 70 cm. Który z tych dwóch rozmiarów będzie lepszy jako pierwsze łóżeczko drewniane dla dzieci? Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wiele zależy od potrzeb waszej rodziny, aranżacji wnętrz waszego mieszkania oraz planów dotyczących urządzenia pokoju waszej pociechy. Jeśli dysponujecie niezbyt dużą powierzchnią mieszkalną, albo macie w planach remont pokoju dziecka w okolicach jego 3 lub 4 urodzin, możecie śmiało wybrać łóżeczko mniejsze – powinno być bezpieczne i wygodne dla dziecka od pierwszych dni życia aż do ukończenia przez nie 3 lat. Po upływie tego czasu będziecie musieli oczywiście nabyć drugie, już większe posłanie – tylko od was zależy, czy zdecydujecie się na wybór standardowego, większego rozmiaru 140 × 70 cm, czy będziecie celowali w łóżeczko drewniane jeszcze większe – takie, które będzie przestronne i wygodne nawet dla dziecka z pierwszych klas szkoły podstawowej.

Kupujemy łóżeczko drewniane - jak dobrze dopasować rozmiar?

Jeśli macie w planach zakup łóżeczka drewnianego do dziecięcego pokoju, starannie rozeznajcie się w waszych potrzebach i możliwościach, a przechodząc do odpowiedniego rozmiaru tego posłania, zwróćcie uwagę na coś znacznie więcej niże tylko waga i wzrost waszej pociechy. Producenci oferują przeróżne modele łóżeczek drewnianych, które mogą różnić się rozmiarem w zależności od kształtu, rozmiaru szczebelków, barierki bocznej, wysokości materaca, dodatkowych elementów takich jak np. szuflada na pościel, komoda boczna, czy drewniane nóżki. Kupując łóżeczko drewniane do pokoju dziecka, odpowiedzcie sobie na pytanie – jaki wzór, kształt i rozmiar najlepiej będzie korelował z pozostałymi elementami wystroju wnętrza. W większości przypadków drugi standardowy rozmiar łóżeczka drewnianego czyli takie: 140 × 70 cm odpowiada zarówno wymiarom przeciętnego dziecięcego pokoju jak i jest wygodne dla malucha w wieku przedszkolnym.

Łóżeczko drewniane na miarę potrzeb dziecka i oczekiwań rodziców

Warto mieć świadomość, że dostępne obecnie na rynku łóżeczka drewniane powstają w zgodzie z najnowszymi trendami urządzania wnętrz i mają wiele ciekawych funkcji, o jakich mogli tylko zamarzyć nasi rodzice podczas zakupu mebla do spania dla was, gdy byliście mali. Decydując się na zakup łóżeczka drewnianego dla dziecka, warto wybrać model ,,rosnący wraz z dzieckiem” - czyli taki mający 3 poziomy wysokości ułożenia materaca, albo takie z opcją rozłożenia na długość, albo zamiany w praktyczny tapczanik, gdy dziecko będzie już starsze. Wbrew pozorom lepiej wybrać jest dla dziecka łóżeczko w większym rozmiarze niż zbyt małe – pamiętajmy, że ten mebel to nie tylko miejsce do spania, ale także do wypoczynku, do wieczornej lektury, na łóżeczku powinny zmieścić się wszystkie przytulne podusie i ukochane lale oraz misie waszej pociechy. Zdaniem specjalistów w zakresie aranżacji wnętrz optymalne łóżeczko drewniane dla dziecka powinno mierzyć około 60 cm od postawy do najwyższego punktu – by było dla malucha bezpieczne chroniło przed ewentualnym upadkiem podczas wspinania się. Wybierając rozmiar łóżeczka drewnianego dla swojej pociechy, nie zapomnijcie również o dopasowaniu do niego odpowiedniego materaca - najlepszy będzie taki półsztywny, przesuszający powietrze o grubości co najmniej 10 cm. Większość łóżeczek drewnianych dla maluszków jest zaopatrzona w drewniane szczebelki – aby były one bezpieczne odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić od 4 do 6 cm, dobrze jest wybrać mebelek z opcją wyjmowania trzech szczebelków.

Rozmiar łóżeczka dla dziecka zależy przede wszystkim od wieku, wzrostu i wagi malucha, ale również od kształtu i dodatkowych elementów tego rodzaju mebla do spania. Dla dzieci do 3 lat w większości przypadków dobre będzie łóżeczko 120 × 60 cm, dla przedszkolaków takie o wymiarach 140 × 70 cm. Dzieciom w wieku szkolnym warto kupić łóżko drewniane o wielkości 180 × 80 cm, a nastolatkom nawet takie o wymiarach 200 × 90 cm. Wybór odpowiedniego rozmiaru łóżeczka dziecięcego to nie jest prosta sprawa – na szczęście sprzedawcy oferujący tego typu meble chętnie służyć wam będą pomocą i tak jak my, w razie czego doradzą, na jaki model i rozmiar tego mebla się zdecydować.

Warto zobaczyć: