Białe łóżeczko dziecięce z licznymi, drobnymi szczebelkami, to standard, który znaleźć można w wielu polskich domach. Czy jednak jest to jedyny model, jaki można wybrać dla własnego malucha? Oczywiście, że nie! Drewniane łóżeczka dla dzieci, zarówno białe, jak i w innych kolorach, mogą mieć wiele ciekawych odsłon. O czym warto pamiętać, poszukując dziecięcego łóżeczka?

Łóżeczko dziecięce będzie służyć maluchowi nawet przez 3 lata!

Jako pierwsze łóżeczko dla maluszka, rodzice najczęściej wybierają tradycyjne drewniane modele z ochronnymi szczebelkami. Wiele takich mebli jest w rodzinach przekazywane z pokolenia na pokolenie – jak wiadomo, wytwory z naturalnego drewna są bardzo trwałe, przez co często łóżeczko dziecięce jest użytkowane przez więcej niż wyłącznie jednego malucha. Łóżeczko dla dzieci drewniane cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Drewno jest naturalnym materiałem, z jednej strony niesamowicie odpornym na wszelakie uszkodzenia, z drugiej natomiast całkowicie bezpiecznym, antyalergicznym i nietoksycznym. To bardzo ważne, gdy mowa o meblach dla dzieci – kilkumiesięczne dzieci często gryzą szczebelki łóżeczka, przez co toksyczny materiał ich wykonania mógłby być dla nich niebezpieczny.

W ciągu pierwszych kilku lat życia dziecko niesamowicie szybko rośnie. Widać to po ubrankach, z których błyskawicznie wyrasta, butach, które z powodu zbyt małego rozmiaru wymienia się co kilka miesięcy, oraz łóżku, w którym maluch wypełnia coraz więcej wolnej przestrzeni. Łóżeczko dla dzieci drewniane najczęściej spotkać można w dwóch rozmiarach 120 na 60 cm albo 140 na 70 cm. Różnica pomiędzy rozmiarami nie jest zbyt wielka, jednak dla rodziców, którzy chcą, aby ich maluch mógł wygodnie spać w łóżeczku przez długi czas, zalecany jest wybór większego modelu. Warto zwrócić uwagę także na możliwość regulacji wysokości materaca – przy niemowlaku dobrze, kiedy jest on dość wysoko, przez co łatwo można podnieść dziecko, natomiast przy maluchu, który potrafi już stać przy barierkach, ze względu bezpieczeństwa materac należy obniżyć.

Czy każde białe łóżeczko dziecięce musi wyglądać tak samo?

Najczęściej wybierane łóżeczko dziecięce to tradycyjny, biały model, który z każdej strony pełen jest wąskich, zaokrąglonych szczebelków. Ponieważ taki wygląd tego mebla stał się bardzo popularny pod koniec minionego wieku, dziś wiele osób nie wie, jak piękne i nietypowe modele znaleźć można na rynku. Białe łóżeczko dziecięce nie musi wyglądać tak, jak wszystkie inne – żeby je wyróżnić, wystarczy na przykład zabudować dwa boki, na których można wówczas nanieść uroczy dziecięcy nadruk. Chociaż biel świetnie wpisuje się w charakter dziecięcych pokoi i sprawia, że wyglądają schludniej, nie jest to jedyny dostępny kolor. W sklepach znaleźć można także łóżeczka w kolorze drewna, szare, czarne, różowe, niebieskie, a nawet wielokolorowe. Wybierając taki model, warto zwrócić uwagę na jego dopasowanie do reszty dziecięcych mebli. Podczas gdy biel wpisuje się właściwie w każde wnętrze, inne zestawienia kolorystyczne dobrze jest dokładniej przemyśleć.

Czy dostawne łóżeczko dziecięce to dobry pomysł?

Dostawne łóżeczka doceniane są przede wszystkim przez mamy, które karmią naturalnie. Kilkutygodniowe maluszki potrzebują regularnych posiłków niezależnie od pory dnia lub nocy, przez co świeżo upieczone mamy zmuszone są kilkukrotnie wstawać do swoich pociech. W dostawnym łóżeczku, które za pomocą specjalnych pasów jest przytwierdzone do łóżka rodziców, dziecko jest cały czas blisko swojej mamy. Dla niej jest to brak konieczności ciągłego wstawania z łóżka, co jak wiadomo, bywa wyczerpujące. Dla samego maluszka natomiast bliskość rodziców przekłada się na poczucie bezpieczeństwa, przez co dzieci w łóżeczkach dostawnych często śpią spokojniej, głębiej i dłużej.

Dostawne łóżeczko dziecięce może być wykonane z materiału, wówczas jest to model odpowiedni wyłącznie dla kilkumiesięcznych dzieci, lub z drewna. Drewniane łóżka tego typu nie różnią się zanadto od ich tradycyjnych odpowiedników. Wyposażone są w opuszczany bok, który w razie potrzeby można oczywiście pozostawić w standardowej pozycji.